piątek, 1 marca 2019

Co lubią jeść szynszyle?


Szynszyle na wolności potrafią przetrwać w skrajnie trudnych warunkach. Z pewnością nie byłoby to możliwe, gdyby nie ich szczególne upodobania żywieniowe. Te wyjątkowe gryzonie są w stanie znaleźć idealne przekąski nawet na odznaczających się ubogą roślinnością, wysokogórskich obszarach Ameryki Południowej. W jakich pokarmach gustują mali podopieczni? Jakie przysmaki warto serwować szynszylom?


Naturalna dieta szynszyli


Tereny zamieszkiwane przez szynszyle nie obfitują raczej w wysokoenergetyczne i wyjątkowo odżywcze przekąski. Podstawą jadłospisu południowoamerykańskich gryzoni są różne gatunki krzewów, traw i ziół (m.in. Nassella chilensis, Puya berteroniana). Wspólną cechą tego typu pokarmów jest wysoka zawartość włókna i niewielka kaloryczność. Zwierzaki potrafią jednak świetnie dostosować swoje menu do zmieniających się warunków. Ich dieta podlega modyfikacjom w poszczególnych porach roku. Szynszyle prezentują też różne zachowania pokarmowe w porach „mokrych” i „suchych”. Przy wyższych opadach deszczu, jadłospis zwierzaków odznacza się większą różnorodnością. Gdy roczne opady są natomiast niewielkie, zimowa i letnia dieta szynszyli znacznie różni się od siebie [1]. Świadczy to o sporej elastyczności w doborze pożywienia, która pozwala gryzoniom radzić sobie nawet podczas okresowego niedostatku pokarmu. 

↓ SIANO DLA SZYNSZYLI ↓Preferencje żywieniowe szynszyli


Komponując jadłospis dla szynszyli, musimy uwzględnić jej biologiczne przystosowania, naturalne zwyczaje pokarmowe oraz gatunkowe i indywidualne upodobania. Warto wiedzieć, że szynszyle to zwierzęta o aktywności zmierzchowej. Żerują więc przede wszystkim od późnego wieczora do wczesnego ranka. Wtedy pobierają około 70% pożywienia. Jeśli zwierzaki mają dostęp do pokarmu składającego się z różnorodnych komponentów, potrafią w sposób selektywny wybierać najbardziej smakowite kąski. Do ulubionych przekąsek szynszyli należą m.in. pulpa buraczana, chlebek świętojański i nasiona słonecznika [2]. Mali południowoamerykańscy podopieczni, podobnie jak inne gryzonie, mają silną potrzebę żucia. W ich gust idealne trafiają zatem twarde przysmaki, umożliwiające ścieranie zębów. Potrzeby żywieniowe zwierzaków doskonale zaspokajają również różnego rodzaju wysokobłonnikowe przekąski. Na wolności gryzonie mają utrudniony dostęp do pokarmu soczystego, dlatego najlepsze są dla nich smakołyki w formie suszonej. Aby umożliwić ulubieńcom realizowanie naturalnych zachowań pokarmowych, powinniśmy oferować im przysmaki, które mogą podczas konsumpcji trzymać w łapkach. A co z tłustymi i słodkimi pokarmami? Szynszyle w naturze rzadko się nimi zajadają, dlatego stanowią dla nich nie lada atrakcję i swoisty rarytas. Gryzonie z pewnością je lubią, jednak nie są dobrze przystosowane do ich spożywania, zwłaszcza w dużych ilościach. Nie należy więc serwować ich regularnie, lecz lepiej pozostawić wyłącznie na specjalne okazje. 

↓ KOLBY DLA SZYNSZYLI ↓Najlepsze przysmaki dla szynszyli


Mimo specyficznych wymagań pokarmowych szynszyli, ich dieta nie musi być wcale monotonna. Istnieje mnóstwo naturalnych przekąsek, którymi możemy bez obaw uraczyć naszego gryzonia. Szynszylom warto podawać przede wszystkim różnorodne zioła i kwiaty. Małym pupilom z pewnością zasmakują: mniszek lekarski, pokrzywa, melisa, krwawnik, rumianek, jeżówka, nagietek, hibiskus i bławatek. Przysmakiem dla zwierzaków mogą stać się również listki borówek oraz malin. Większość szynszyli przepada za owocami i kwiatami dzikiej róży. 

↓ ZIOŁA DLA SZYNSZYLI ↓Nasi mali podopieczni nie pogardzą ponadto chrupiącymi przysmakami, które dodatkowo wspierają profilaktykę dentystyczną. Gryzoniom warto serwować gałązki brzozy, lipy lub wierzby oraz korzonki (np. cykorii). Do menu zwierzaków można także włączyć w niewielkich ilościach suszone owoce i warzywa (np. marchewkę, jabłko, dynię, topinambur, pomidor). 

↓ GAŁĄZKI DLA SZYNSZYLI ↓W roli okazjonalnych przekąsek dla szynszyli dobrze sprawdzą się migdały, ziarna słonecznika czy rodzynki. Pamiętajmy jednak, że możemy oferować jedynie raz na jakiś czas ich małą porcję. Nasi podopieczny mają wrażliwy przewód pokarmowy, dlatego wszelkie smakołyki trzeba wprowadzać do ich diety stopniowo. Aby uregulować pracę układu trawiennego ulubieńców, powinniśmy od czasu do czasu podać im siemię lniane. Jeśli chcemy wzbogacić jadłospis szynszyli, możemy też sięgnąć po odpowiednio zbilansowane karmy uzupełniające, które oprócz licznych prozdrowotnych składników zawierają komponenty szczególnie chętnie pałaszowane przez zwierzaki. 

↓ POKARMY I PRZYSMAKI DLA SZYNSZYLI ↓


Sklep Telekarma


Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: © tenrec — stock.adobe.com

Źródła:
1. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1616504704700208
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14511138

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza