czwartek, 23 czerwca 2022

Co zrobić, gdy nasza papuga ucieknie przez otwarte okno?

Papugi mają to do siebie, że lubią latać. Każdy świadomy właściciel ptaków powinien umieć odpowiednio zabezpieczyć dom, aby zwierzak nie wydostał się na wolność. Problem dotyczy wszystkich pupili, ale psiaki czy mruczki mają ograniczone możliwości ucieczki. 

U papugi wystarczy niedomknięte okno, aby wydarzył się dramat. Nie zawsze jest to rażące zaniedbanie właściciela, czasami to mniejsza uważność połączona z pechem. Może zrobił się otwór w siatce zabezpieczającej? A może papuga dała radę sama taki otwór wydziobać? Okno mogło też pozostać zatrzaśnięte, ale nie zamknięte na klamkę i potężny przeciąg po prostu je uchylił. Scenariuszy jest wiele, ale efekt niestety ten sam: papuga uciekła przez otwarte okno. Co robić? Jakie kroki podjąć? Najważniejsze jest, aby nie panikować, bo w ten sposób nie pomożemy zwierzakowi, przestaniemy natomiast racjonalnie planować jego uratowanie.

Co robić, kiedy ucieknie papuga?

Nie dopilnowaliśmy okno albo zawiodły środki zabezpieczające i nasza papuga uciekła? Spokojnie, to nie oznacza, że straciliśmy ją na zawsze. Sytuacja jest bardzo awaryjna, ale jeśli będziemy się trzymać kilku prostych zasad i przede wszystkim zadziałamy szybko, jest szansa, że uda nam się zaprowadzić ptaka z powrotem do domu.

Pokarm dla papug dużych i średnich ↓

Na początek warto zacząć papugę wołać, tak jak woła się psiaka, który oddalił się od nas na spacerze. Ten sposób jest szczególnie skuteczny, jeśli papuga uciekła dosłownie przed chwilą, na naszych oczach. Wówczas znajduje się prawie na pewno w pobliżu i jest duża szansa, że usłyszy nasz głos. Wołajmy głośno i raz za razem. Nawet jeśli pupil odleciał nieco dalej, jest szansa, że w końcu namierzy nasz głos i wróci. Wołajmy papugę tak, jak wołaliśmy ją do tej pory. Z pewnością ma przecież imię albo jakąś pieszczotliwą nazwę, która do niej przylgnęła. Używajmy zatem tych określeń, które papuga zna. Niech wołana fraza będzie prosta i konkretna, powtarzajmy ją natomiast głośno i raz za razem.

Papuga nie wraca, ale wciąż mamy ją w zasięgu wzroku? To bardzo dobrze! Zadbajmy o to, aby nie stracić jej widoku, gdy będziemy podążali po ziemi, próbując dalej nawoływać. Jeśli mamy możliwość szukania i łapania papugi w większej grupie, koniecznie wykorzystajmy tę przewagę. Jedna osoba może nawoływać w oknie, druga nie spuszczać ptaka z oczu, trzecia natomiast podążać śladem pupila.

Aby zwabić papugę, dobrym pomysłem jest wykorzystanie ulubionego jedzenia, na przykład smakołyków. Możemy zabrać ze sobą cały karmnik. Koniecznie zabierzmy też ze sobą klatkę, wolierę albo transporter, aby złapanego ptaka mieć w czym przynieść w domu. Jeśli złapiemy papugę tylko w rękę, może nam się znowu wyrwać. Zapewne będzie mocno wystraszona całą sytuacją.

Jak złapać papugę?

Jeśli nie widzimy ptaka, nie popadajmy w czarną rozpacz. Zataczajmy kręgi wokół miejsca, gdzie udało nam się go dostrzec ostatni raz albo – ewentualnie – w pobliżu naszego domu i okna, z którego uciekła papuga. Pamiętajmy, że najlepiej ptak zareaguje na nasz głos – wołajmy go przez cały czas, warto też puścić nagrany dźwięk naszej papugi albo chociaż osobnika jej gatunku.

Niektórzy właściciele przystawiają też klatkę blisko okna, aby zwabić w ten sposób pupila. Jeśli w klatce był więcej niż jeden ptak, obecność drugiego i jego krzyki mogą podziałać jako skuteczny wabik. Upewnijmy się tylko, że druga papuga jest bezpieczna. W razie czego możemy też wykorzystać do tego przedsięwzięcia pupila sąsiadów, znajomych lub rodziny. Zadbajmy jednak o jego bezpieczeństwo.

Udało nam się zlokalizować papugę, ale nie przywołaliśmy jej do okna? Musimy ją złapać samodzielnie. Trzeba to zrobić ostrożnie, bo łatwo jest ptaka wystraszyć, a wówczas znów odleci, tym razem dalej. Nie wykonujmy zatem żadnych gwałtownych ruchów i nie próbujmy na przykład wspinać się na drzewo, aby papugę schwytać. Nie przystawiajmy też drabiny, nie róbmy hałasu ani nie formujmy zbiorowiska. Jeżeli zwierzak robi się niespokojny, najlepszym pomysłem jest zamierać w bezruchu i czekać, aż się uspokoi. W przeciwnym wypadku go spłoszymy.

Zasada jest taka, że trzeba mieć na sobie to, co papuga zna, zwracać się do niej w taki sposób, by brzmiało to znajomo, przynieść przysmaki, które lubi, a jeśli siedzi na drzewie, przystawić jej ostrożnie gałąź. Nie sięgajmy po dziwne pręty, drabiny czy rynny, bo ptak ich nie zna, przestraszy się i w najlepszym wypadku się nie ruszy, w najgorszym natomiast ucieknie.

Jak szukać zaginionej papugi?

Sprawa się komplikuje, jeśli papuga uciekła przez okno pod naszą nieobecność, nie ma jej w pobliżu i nie mamy pojęcia, gdzie jest i kiedy naprawdę wydostała się na zewnątrz. W takiej sytuacji szukamy ptaka tak samo jak mruczka czy psiaka. Na nasz plus przemawia fakt, że papugi są o wiele bardziej niecodziennym widokiem w naszym kraju, więc z pewnością pupil szybko przyciągnie czyjąś uwagę.

Przede wszystkim warto dać ogłoszenie, że zginęła nam papuga. Powinno ono zawierać opis (a najlepiej zdjęcie) zwierzaka oraz numer kontaktowy do właściciela. Ogłoszenie warto umieścić w mediach społecznościowych, zwłaszcza w grupach bardziej lokalnych. Możemy też rozwiesić ogłoszenia w okolicy. Jest duża szansa, że ptak nie odleciał zbyt daleko. Warto przygotować jakąś nagrodę dla uczciwego znalazcy i zamieścić tę informację w ogłoszeniu. To bardziej zmobilizuje ludzi.

O zaginięciu papugi warto także poinformować najbliższe ZOO, a także służby takie jak Straż Pożarna czy Straż Miejska. Ktoś, kto znajdzie ptaka, zapewne także skontaktuje się z tymi miejscami. Papugi źle czują się same i ciągnie je do ludzi, więc jest duża szansa, że szybko ktoś pupila znajdzie.

Jak zabezpieczyć dom przed ucieczką papugi?

O wiele lepiej jest zawczasu zabezpieczyć dom przed ucieczką papugi, niż potem jej szukać. Newralgicznym punktem są oczywiście okna, w lecie także balkon. Nie da się żyć w zupełnym zamknięciu, trzeba zatem postarać się o porządną i mocną siatkę, którą zamocujemy wszędzie tam, gdzie prowadzi droga na zewnątrz.

Najlepsza będzie metalowa siatka, która mocuje się na specjalne haczyki albo po prostu przybija gwoździami. Siatki chroniące papugi dostaniemy w dobrych sklepach zoologicznych (zapraszamy na zakupy do Kakadu). Nie liczmy natomiast na moskitiery, żaluzje czy firanki – dla papugi to nie jest żadna bariera!

Papugę trzeba też po prostu pilnować. W czasie, kiedy przebywamy poza domem, powinna siedzieć bezpiecznie w klatce, zamknięta. Zawsze upewnijmy się też, gdzie jest nasz pupil, zanim opuścimy mieszkanie. Uważać należy także na drzwi wyjściowe, bo zwierzaki potrafią być bardzo szybkie i sprytne, jeśli im na czymś zależy.


Autorka: Magdalena Dolata


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz