czwartek, 9 czerwca 2022

Jak trymować psa?

Regularne zabiegi pielęgnacyjne to klucz do utrzymania lśniącej i zdrowej okrywy włosowej u każdego czworonoga. Skrupulatne wyczesywanie sierści i okresowe kąpiele nie zawsze jednak wystarczą, by szata zwierzaka wyglądała zachwycająco. Niektóre rasy psów wymagają także systematycznego trymowania. Na czym polega ten zabieg i kiedy należy go przeprowadzić? W jaki sposób trymować psa?

Na czym polega trymowanie psa?

Trymowanie psa to zabieg, wokół którego narosło wiele mitów. Często przez psich opiekunów kojarzone jest z bolesnym i męczącym siłowym wyrywaniem psiego włosa. W rzeczywistości prawidłowo przeprowadzone nie ma jednak nic wspólnego z psimi torturami. 

Trymowanie sierści polega na usuwaniu martwych włosów wraz z cebulkami. Przeprowadzane jest ręcznie lub przy użyciu specjalnych narzędzi groomerskich. Trymowanie psa może obejmować jedynie usunięcie samego podszerstka lub włosa okrywowego bądź obu rodzajów włosa. 

Po co trymować psa? Trymowanie pomaga utrzymać szatę czworonoga w nienagannej kondycji. Usunięcie martwych włosów pobudza wzrost nowych, a jednocześnie ogranicza ilość rosnącego podszerstka. Regularne trymowanie umożliwia utrzymanie właściwej struktury i sztywności psiego włosa. Wpływa też korzystnie na pigmentację okrywy włosowej. Dzięki niemu można odpowiednio ułożyć psią fryzurę i nadać sierści wygląd zgodny ze wzorcem. Ma to szczególne znacznie w przypadku psów wystawowych. 

Trymowanie jest ważne jednak nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych. Wyskubanie martwych włosów jest niezbędne do utrzymania prawidłowej wentylacji psiej skóry, a co za tym idzie – dla uniknięcia problemów dermatologicznych. 

Furminatory dla psów ↓

Należy pamiętać, że – wbrew powszechnej opinii – strzyżenia psa nie można traktować jako alternatywy dla trymowania. Golenie maszynką nie usuwa bowiem włosów wraz z cebulkami, a jedynie skraca je tuż przy skórze. W efekcie z czasem włos okrywowy psa jest wypierany przez podszerstek, co wyraźnie odbija się na wyglądzie czworonoga. Zastępowanie trymowania goleniem powoduje zmianę struktury psiego włosa, utratę sztywności, osłabienie i blaknięcie sierści oraz problemy w wentylacji skóry. 

Które psy wymagają trymowania?

Trymowanie to niezbędny zabieg pielęgnacyjny w przypadku psów szorstkowłosych, takich jak sznaucery, teriery, foksteriery czy jamniki. U ras szorstkowłosych – inaczej niż u większości czworonogów – praktycznie nie zachodzi proces linienia. W warunkach naturalnych czworonogi te najczęściej pozbywają się martwych włosów, pokonując różnorodne przeszkody. W domowych pieleszach nie mają natomiast takiej możliwości. Martwe włosy blokują wzrost nowych, dlatego dla utrzymania optymalnego stanu okrywy włosowej konieczne jest ich systematyczne usuwanie. 

Dodatkowo trymuje się niektóre rasy o szacie kombinowanej np. spaniele i setery. Trymowanie włosa okrywowego można wykonywać również u psów o krótkiej, przylegającej do ciała i sztywnej sierści, np. beagle’i, bokserów. 

Jak często trymować psa?

Częstotliwość trymowania psa zawsze powinna być dostosowana do potrzeb konkretnego czworonoga. Zazwyczaj, w przypadku psów szorstkowłosych, wystarczy przeprowadzić ten zabieg co 3-4 miesiące. To czas, jaki mija między wzrostem a obumarciem nowego włosa. Częstsze trymowanie zwykle nie jest konieczne. U szczeniaka pierwszy zabieg trymowania warto wykonać około 4.-5. miesiąca życia. 

Jak trymować psa?

Trymowanie psiej sierści nie jest zabiegiem skomplikowanym. Zwykle z powodzeniem możemy więc wykonać je samodzielnie w zaciszu domowym. Od czego zacząć? 

Warto wiedzieć, że trymować można jedynie martwy – a nie żywy włos – w innym wypadku zabieg będzie dla psa nieprzyjemny. Przed trymowaniem powinniśmy zatem przeprowadzić krótki test. Lekko chwyćmy i pociągnijmy psi włos. Jeśli bez problemu wychodzi i pozostaje w palcach, a pies nie wykazuje żadnej negatywnej reakcji, możemy przystąpić do zabiegu. Pamiętajmy, by przed trymowaniem nie kąpać pupila – kąpiel niepotrzebnie zmiękcza włos i utrudnia jego usuwanie. 


Sposób trymowania zależy od rodzaju psiej sierści i oczekiwanego efektu. Trymowanie można wykonać na dwa sposoby: palcami lub trymerem. Pełny zabieg składa się zarówno z usunięcia podszerstka, jak i włosa okrywowego. Trymowanie podszerstka przypomina zwykłe wyczesywanie. Z kolei usuwanie włosa okrywowego wykonuje się, umieszczając kępkę włosów między ząbkami trymera a kciukiem i pociągając sierść ku górze. 

Trymowanie psa wykonujemy partia po partii, długimi i zdecydowanymi ruchami. Jedną ręką przytrzymujemy skórę powyżej miejsca trymowania, a drugą chwytamy kępkę martwej sierści i wyciągamy włos. Staramy się trymować psa z taką samą siłą na całym ciele – dzięki temu unikniemy widocznych różnic w strukturze czy pigmentacji włosa. Zawsze trymujemy sierść zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Trymujemy wyłącznie martwy włos. Po zabiegu powinniśmy wykąpać psiaka szamponem regenerującym, który pobudzi wzrost nowych włosów. 

W ramach przygotowania do wystawy trymowanie psa powinno być połączone z innymi zabiegami pielęgnacyjnymi i fryzjerskimi, np. modelowaniem sierści. Trymowanie w celu utworzenia konkretnej fryzury zwykle wymaga pewnych umiejętności fryzjerskich, dlatego jeśli nie mamy doświadczenia w wykonywaniu tego typu zabiegów, najlepiej powierzyć je specjaliście. 

Jaki trymer wybrać dla psa?

Choć trymowanie sierści psa możemy wykonać palcami, odpowiednie narzędzia znacznie ułatwią nam przeprowadzenie tego zabiegu. Najpopularniejszym narzędziem do usuwania psiej sierści jest trymer nożykowy (klasyczny). Z wyglądu przypomina on mały nożyk – składa się ze specjalnej metalowej końcówki z ząbkami oraz rączki. Trymer nożykowy pozwala łatwo usunąć zarówno podszerstek, jak i włos okrywowy. 

Innym pomocnym narzędziem groomerskim jest trymer hakowy. W odróżnieniu od klasycznego modelu ma on końcówkę z zagiętych haczyków. Trymer hakowy znacznie usprawnia psią pielęgnację – pozwala bowiem wyciągnąć jednorazowo sporo sierści. Sprawdza się bardzo dobrze zwłaszcza w przypadku trymowania psów o grubej okrywie włosowej. Można wykorzystać go też do trymowania dużych obszarów psiego ciała (np. grzbietu). 

Trymer dla psa należy zawsze dopasować do rodzaju okrywy włosowej. W przypadku grubej i rzadkiej sierści oraz trymowania podszerstka najlepiej sprawdzi się ten o szerokim rozstawie zębów. Trymer o drobnych zębach warto wykorzystać do trymowania sierści cienkiej i gęstej lub miejsc o delikatniejszym owłosieniu (np. głowy). Pamiętajmy, że trymer dla psa nie powinien być zbyt ostry – nie może bowiem ścinać sierści.

U psów o cienkiej okrywie włosowej do trymowania podszerstka można użyć także furminatora. Niektórzy profesjonalni groomerzy stosują też tzw. kamień groomerski. Narzędzie tego typu przypomina pumeks. Choć trymowanie psa kamieniem groomerskim nie jest trudne, często pochłania sporo czasu. Z tego względu służy przede wszystkim do wykończenia psiej fryzury. 

Jeśli natomiast chcemy trymować psa ręcznie, przydać mogą nam się specjalne gumki groomerskie nakładane na palec, które ułatwiają wyskubywanie włosa. Przed trymowaniem psa można posypać również pudrem do trymowania, który zwiększa przyczepność sierści i ułatwi jej usuwanie. 


Autor: Marta Majewska


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz