czwartek, 28 marca 2019

Co lubią jeść koty?


Koty to bardzo wysublimowani smakosze. Wśród nich znaleźć można amatorów ryb, drobiu, różnorodnych podrobów, a nawet warzywnych i owocowych przekąsek. Choć upodobania kulinarne mruczków bywają dosyć zróżnicowane, istnieją pokarmy, którym nie oprze się większość futrzaków. Jakie czynniki wpływają na preferencje żywieniowe mruczków? Jak znaleźć idealny przysmak dla pupila? Co lubią jeść koty?


Czym kierują się koty przy wyborze pożywienia?


Wiele kotów gustuje tylko w określonych pokarmach. Często zdarza się również, że zwierzaki całkowicie odmawiają przyjmowania niektórych posiłków, podczas gdy inne pałaszują z ogromnym zadowoleniem. Mogłoby się więc wydawać, że smak pożywienia ma dla mruczków ogromne znaczenie. W rzeczywistości koty, wybierając pokarm, polegają przede wszystkim na swoim węchu. Dzięki doskonale rozwiniętemu zmysłowi powonienia mruczki mogą określić, czy dany produkt nadaje się do spożycia oraz wybrać najbardziej smakowite kąski. Futrzaki wyczuwają obecność związków azotowych, które świadczą o tym, że mięso jest zepsute. Właśnie dlatego szerokim łukiem omijają nieświeże jedzenie. Atrakcyjny zapach stanowi za to dla zwierzaków najlepszą zachętę do skosztowania posiłku.

Zmysł smaku jest u kotów raczej słabo rozwinięty. Nie znaczy to jednak, że mruczki w ogóle z niego nie korzystają. Jeśli woń pokarmu nie jest wystarczająco kusząca, koty swoje żywieniowe decyzje uzależniają również od smaku przekąsek. Mruczki stronią od gorzkich i kwaśnych produktów, ponieważ w naturze tym smakiem odznaczają się liczne trucizny. Koty nie wyczuwają natomiast smaku słodkiego. Nie przywiązują też dużej wagi do zawartości soli w przekąskach.

Dla futrzaków istotna bywa konsystencja i tekstura pożywienia. W tym przypadku kocie upodobania są jednak silnie zindywidualizowane. Nierzadko zależą także od stanu uzębienia. Kocięta, mruczący seniorzy i zwierzaki z problemami stomatologicznymi gustują raczej w miękkich pokarmach. Koty przy wyborze przysmaków kierują się również wrażeniami trawiennymi, które są powiązane z zawartością poszczególnych składników odżywczych w pokarmie i ich wzajemnym stosunkiem. Czasami zwierzęta umieją skojarzyć problemy żołądkowo-jelitowe ze spożyciem określonego pożywienia. W takim przypadku mogą przez długi czas unikać kłopotliwych komponentów menu.

↓ MOKRA KARMA DLA KOTA ↓Preferencje żywieniowe kotów


Co jeszcze lubią jeść koty? Na kulinarne upodobania kotów wpływ mają zarówno cechy biologiczne, jak i doświadczenia wyniesione z wcześniejszych etapów życia. U młodych mruczków preferencje pokarmowe nie są jeszcze w pełni ukształtowane, dlatego można je łatwo modyfikować. Koty, ze względu na swoje biologiczne dziedzictwo, gustują przede wszystkim w pokarmach zawierających specyficzne aminokwasy, m.in. taurynę i argininę. Właśnie dlatego futrzaki przepadają za mięsem i rybami. Nawyki związane z polowaniem sprawiają, że zwierzaki najbardziej lubią ciepłe posiłki, których temperatura odpowiada ciepłocie ciała kocich ofiar. Nie można natomiast jednoznacznie określić, czy mruczki wolą kurczaka, wołowinę, tuńczyka, a może podroby – każdy zwierzak ma inne upodobania. Na ogół koty wybierają jednak pożywienie, w którym wyraźnie dominuje jeden smak [1]. Mruczący podopieczni nie lubią żywieniowej monotonii. Im dłużej podajemy pupilom ten sam pokarm, tym staje się on dla nich coraz mniej atrakcyjny. Mruczki dbają ponadto o optymalną zawartość wszystkich składników w diecie. Dobierają więc elementy jadłospisu w ten sposób, by zapotrzebowanie energetyczne pokrywały w 52% białka, 36% tłuszcze i 12% węglowodany. Futrzaki starają się także, aby ich dzienne spożycia węglowodanów nie przekraczało 20,5 g [2].

↓ MOKRA KARMA DLA KOTA ↓Najlepsze przysmaki dla kotów


Wiedząc już co lubią jeść koty, możemy z łatwością dobrać odpowiednie dla nich przekąski. Niemal żaden pupil nie oprze się mięsnym przysmakom, o wysokiej zawartości tauryny. Zwierzakom możemy serwować zarówno surowe mięso, jak i gotowe przekąski z drobiem, rybami czy wołowiną. Wiele futrzaków uwielbia smakołyki z tuńczykiem, łososiem czy wątróbką. Wszystkie przekąski dla kotów muszą być świeże – w innym wypadku nasi podopieczni z pewnością ich nie polubią. Mruczki będą zachwycone, jeśli wybierzemy dla nich rarytasy z zachowaną naturalną strukturą mięsa. Przekąski dla futrzaków powinny charakteryzować się ponadto intensywnym aromatem. Dobrym wyborem mogą być zatem mokre pokarmy lub suche karmy z pachnącymi ziołami. Wilgotne specjały warto przed podaniem odrobinę podgrzać. Komponując jadłospis dla pupila, musimy również zadbać o dużą różnorodność produktów. Powinniśmy oferować zwierzakom pokarmy w różnych formach (m.in. filecików, musów, chrupiących pasztecików).

↓ PRZYSMAKI DLA KOTA Z ZIOŁAMI ↓

 
Wskazane jest też wprowadzanie do kociej diety roślinnych przekąsek, które urozmaicą jadłospis naszych podopiecznych. Koty chętnie pochrupią zieleninę (np. kocią trawkę czy zioła zasadzone w doniczce) i niektóre owoce czy warzywa (np. dynię żurawinę, zielone oliwki). Dorosłym futrzakom nie należy raczej oferować mleka, ponieważ niska aktywności laktazy nie pozwala im na jego optymalne trawienie. Jeśli nasz pupil jest amatorem produktów mlecznych, raz na jakiś czas możemy uraczyć go jednak odrobinką twarogu czy jogurtu. Okazjonalnym kocim przysmakiem może być też ugotowane jajko. Nie zapominajmy jednak, że każdy kot to wielka indywidualność, a nikt przecież nie zna jego preferencji lepiej niż my.

↓ TRAWA DLA KOTA ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Marta Majewska
 Zdjęcie: © denisval — stock.adobe.com

 Źródła:
1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11686790
 2. Tim Watson, Palatability: feline food preferences, 2011, Vet Times.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza