piątek, 22 marca 2019

Zioła dla królika


Zioła to doskonały dodatek do diety królika. Są aromatyczne, więc podnoszą nie tylko walory zapachowe pokarmu, ale także jego smak, co sprawi, że nasz pupil będzie pałaszował, aż mu się będę trzęsły uszy. Zioła są doskonałe na niemal każdy układ i organ w jego organizmie, bo mają mnóstwo właściwości prozdrowotnych.


Oczywiście musimy wiedzieć, jakie zioła podajemy królikowi i zachować ostrożność – nie każda zielenina przysłuży się jego zdrowiu. Jeżeli zamierzamy sami zbierać zioła, musimy się na tym znać, bo inaczej możemy poważnie zaszkodzić zwierzakowi. Jeśli z kolei sięgamy po produkty ze sklepu zoologicznego, warto wiedzieć, które zioła sprawdzają się najlepiej przy różnych zapotrzebowaniach dietetycznych. 


Zbieranie ziół dla królika


Jeżeli postanowiliśmy sami pozbierać aromatyczne pyszności dla naszego pupila, musimy trzymać się kilku zasad. Po pierwsze, trzeba koniecznie wiedzieć, jak poszukiwane przez nas zioła wyglądają. To trochę tak jak z grzybami – samo oglądanie okazów w atlasie to stanowczo za mało, zwłaszcza że niektóre grzyby zdrowe oraz trujące są do siebie bardzo podobne. Oczywiście zioła są mniej niebezpieczne niż grzyby, przynajmniej w większości przypadków, ale nie oznacza to, że możemy zbierać wszystko, co wpadnie nam w ręce. Druga ważna sprawa to samo miejsce, z którego zrywamy zioła. W mieście nawet najpiękniejsze okazy rosnące na trawnikach zazwyczaj zawierają mnóstwo spalin i innych zanieczyszczeń, więc podanie ich zwierzakowi to narażenie jego zdrowia. Najlepsze zioła dla królika znajdziemy z daleka od ruchliwych ulic, fabryk i ogólnie terenów miejskich, czyli przede wszystkim w lasach i położonych na peryferiach parkach. Kiedy już wiemy, że zrywamy dobre zioła i z właściwych okolic, musimy jeszcze pamiętać, że przed podaniem trzeba je jednak umyć pod bieżącą wodą, aby spłukać kurz, błoto albo psi mocz. Królik może jeść tylko suche zioła, więc musimy również porządnie otrzeć zieleninę z wody i zaczekać, aż przestanie być wilgotna. Od jedzenia mokrych ziół królik może dostać bardzo bolesnych i nieprzyjemnych wzdęć. Dobrym pomysłem jest także zorganizowanie przydomowego ogródka albo hodowli na parapecie okiennym, ale zasady obowiązuje takie same, jak w przypadku zbierania ziół w lesie lub parku. To najlepsze rozwiązanie w okresie zimowym.

↓ ZIOŁA DLA KRÓLIKA ↓Zioła dobre dla królika


Zioła mają wiele prozdrowotnych właściwości. Wpływają pozytywnie na pracę układu pokarmowego, poprawiają perystaltykę jelit, stan błony śluzowej żołądka, przyspieszają przemianę materii, usprawniają układ moczowy, mogą nawet poprawić stan krwi oraz wzmocnić skórę i futro. Niektóre z ziół to naturalne, delikatne antybiotyki, ponieważ mają działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Są nawet takie, które pomogą nam w walce z pasożytami. Większość ziół królik może po prostu schrupać, inne nadają się także do użytku zewnętrznego, na przykład do okładów na rany, do przecierania zainfekowanych miejsc albo zaropiałych oczu. Są w końcu takie zioła, które wpłyną pozytywnie także na zdrowie psychiczne zwierzaka, bo zmniejszą poziom stresu, zapewnią spokojny sen i zrelaksują. Zioła dla królika możemy podawać regularnie, właściwie codziennie, o ile oczywiście zachowany odpowiednie rozmiary porcji. Często są dodatkiem do karm albo różnych smakołyków, ale zioła same w sobie też okażą się doskonałym posiłkiem. Wśród tych najbardziej popularnych należy wymienić rumianek, nagietek, melisę, miętę czy pokrzywę. Czasami pod hasłem zioła możemy znaleźć także aromatyczne dodatki, które nie są ziołami w pełnym tego słowa znaczeniu, ale także podnoszą walory smakowe i pozytywnie wpływają na organizm. Mogą to być owoce dzikiej róży albo płatki kwiatów lawendy. Podobne działanie mają także liście niektórych drzew.

Kupujemy zioła dla królika


W sklepie zoologicznym Telekarma.pl » dostaniemy mnóstwo różnych ziołowych kombinacji. Po pierwsze, są zioła monogatunkowe, czyli na przykład cały woreczek tylko rumianku albo nagietka. Po drugie, są mieszanki, zarówno dwóch-trzech rodzajów ziół, jak i całej ich gamy. Po trzecie, zioła możemy dostać w pakiecie z sianem – w końcu jedno i drugie to suszone trawy, czyli popularna zielenina. Po czwarte, są zioła w paczkach z suszonymi owocami i warzywami. To prawdziwe smakołyki, ale należy uważać z ilością, bo warzywa, a przede wszystkim owoce zawierają dużo węglowodanów, od których nasz pupil może utyć. Po piąte, zioła znajdziemy jako składniki gotowych karm dla królików, zarówno granulatów, jak i tradycyjnych mieszanek. W spisie karmy na opakowaniu znajdziemy informację, jakie dokładnie są to zioła i w jakiej ilości. Nasz królik zapewne z czasem wybierze sobie ulubione zioła i po te właśnie będziemy sięgali najczęściej.

↓ ZIOŁA DLA KRÓLIKA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: © percent — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz