piątek, 29 marca 2019

Jak oswoić papugi faliste?


Papużki faliste to wyjątkowo słodkie i miłe zwierzaki. Nie tylko pięknie wyglądają, ale potrafią stać się prawdziwym przyjacielem człowieka. Należy tylko mądrze się z nimi obchodzić i nauczyć je, że nic złego z naszej strony im nie grozi. Papużki mogą początkowo okazywać strach i nieufność i to właśnie od nas zależy, czy poradzimy sobie z taką sytuacją i oswoimy zwierzaka.


Na pewno nie wolno robić niczego zbyt prędko albo na siłę – oswajanie papugi falistej z przymusu skończy się gorzej, niż gdybyśmy zwyczajnie zostawili pupila w spokoju. Pamiętajmy, że dla papużki jesteśmy wielkim, dwunożnym stworzeniem, po którym nie wiadomo, czego się można spodziewać. Nic dziwnego, że początkowo jest wystraszona i nieufna.


Jedna papużka czy więcej?


Papużki faliste to społeczne pupile, które dobrze czują się w towarzystwie. Nie musi to być zwierzęce towarzystwo, człowiek jako przyjaciel również jak najbardziej się nada. Dlatego jeśli chcemy zbudować bliską więź emocjonalną ze zwierzakiem, lepszym pomysłem jest jednak hodowanie jednego osobnika. Dwie papużki zajmą się sobą i staną się całkowicie samowystarczalne, więc z oswajaniem i przede wszystkim bliższym zaprzyjaźnieniem się może być problem, bo zwierzak zwyczajnie nie wykaże takiej ochoty. To oczywiście tylko rozważania teoretyczne, bo przecież każdy pupil jest inny i zachowuje się w odmienny sposób. Jeśli jednak chcemy mieć większe szanse na oswojenie papużki falistej, lepiej zacząć od jednego osobnika. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, jeżeli adoptując zwierzaka, zabieramy go ze zgranej grupy. Wówczas papużka może być tak nieszczęśliwa, że zacznie się przytulać do lustra w klatce, aby poczuć chociaż namiastkę obecności drugiego takiego stworzenia jak ona sama. Nie róbmy jej tego. Jeśli papużka była wcześniej przyzwyczajona do ptasiego towarzystwa, trzeba jej takie zapewnić pod naszym dachem.

↓ ZABAWKI DLA PAPUŻKI FALISTEJ ↓Oswajanie papugi falistej


Pierwsze dni w nowym domu to okres aklimatyzacji. Dla papużki wszystko jest nowe, obce i trochę straszne. Nie narzucajmy się jej w tym czasie z naszą obecnością, bo poczuje się zaatakowana. Pozwólmy jej kilka dni posiedzieć spokojnie w klatce, zapoznać się z otoczeniem, zapachami, dźwiękami i rytmem dnia. W tym celu koniecznie postawmy klatkę w spokojnym kącie, aby zwierzak miał komfort i nie dręczyły go zbyt intensywne odgłosy ani światło. Unikajmy miejsca, gdzie mogą być przeciągi albo prażące promienie słońca. Papużki są delikatne i kruche, a przez to mogą się rozchorować. Zadbajmy o to, aby w okresie aklimatyzacyjnym nikt nie niepokoił naszego zwierzaka. Uprzedźmy domowników, zwłaszcza dzieci, że papużka potrzebuje spokoju. Ponieważ te pupile są ciekawe świata, zapewne po kilku dniach papuga sama zacznie podchodzić do drzwiczek klatki i szukać z nami kontaktu. To dobry moment, aby zacząć więcej czasu spędzać w towarzystwie zwierzaka. Na razie nie wypuszczamy jeszcze papużki z klatki, ale dobrym pomysłem jest przemawianie do niej łagodnym, spokojnym głosem i próby podsunięcia pierwszych smakołyków. Dzięki temu papużka nabierze do nas zaufania, a nasza ręka zacznie kojarzyć się z czymś przyjemnym. Smakołyk podajemy, delikatnie wsuwając go do klatki. Nie zmuszajmy ptaka, aby przyjął pożywienie – może nie ma na nie ochoty w danej chwili. Zadbajmy też o to, aby nie wykonywać żadnych gwałtownych ruchów i nie podnosić głosu. To samo dotyczy wszelkich zabiegów wokół papużki i jej klatki – stukanie w pręty, wymachiwanie rękami albo potrząsanie klatką w trakcie sprzątania to bardzo zły pomysł. Podejdźmy do sprawy na spokojnie. Papużka powinna z czasem nabrać zaufania i może nawet pozwolić wziąć się do ręki. Pamiętajmy, aby jej nie ściskać. Nie wyciągajmy jej też wbrew jej woli z bezpiecznego lokum.

↓ KLATKA DLA PAPUŻKI FALISTEJ ↓
 

Pierwszy lot papugi falistej


Sztuka latania w zamkniętej przestrzeni to nie lada wyzwanie i nie liczmy na to, że papużka od razu sobie poradzi. Aby jej ułatwić zadanie, musimy koniecznie zabezpieczyć całą przestrzeń. Na początku warto wybrać jeden pokój. Należy porządnie zamknąć drzwi i okna, aby zwierzak nie wydostał się na zewnątrz. Druga ważna sprawa to zabezpieczenie wszystkich kantów i ostrych krawędzi mebli. Początkowo nasz pupil nie ma mapy pomieszczenia w głowie i może się obijać o ściany, dlatego zadbajmy o to, aby było to możliwie najbardziej komfortowe. Uprzątnijmy też wszystkie widoczne kable oraz małe przedmioty, które z ciekawości ptak może połknąć. Wypuśćmy papużkę z klatki i zostawmy jej dokonanie wyboru. Może się zdarzyć, że tylko podejdzie do drzwiczek, ale nie będzie jeszcze gotowa, aby wyfrunąć. Nie zmuszajmy jej do niczego. Nadejdzie dzień, kiedy do tego dojrzeje i odkryje radość latania po pokoju. Z każdym następnym razem będzie jej szło lepiej, ponieważ nauczy się rozmieszczenia mebli i odległości między poszczególnymi ścianami. Potem zapewne zacznie przylatywać także do nas i siadać nam na dłoni albo na ramieniu. Oswojona papużka falista daje się głaskać i nawet całować. To znak, że ufa swojemu właścicielowi i jest z nim związana emocjonalnie. Tak zaczyna się piękna przyjaźń!

↓ POKARMY DLA PAPUGI FALISTEJ ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: © lusyaya — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza