poniedziałek, 2 lipca 2018

Czy można karmić psa surowym mięsem?


Choć mięso stanowi z pewnością cenny element psiego jadłospisu, podawanie go w stanie surowym budzi pewne obawy. Nie ulega wątpliwości, że jedzenie niegotowanych specjałów jest dla czworonogów zupełnie naturalne. Nawet pupil zajadający się na co dzień odpowiednio zbilansowanym, gotowym pokarmem raz na jakiś czas chętnie przekąsi kawałek mięsa. Czy jednak surowe mięso może być podstawą psiej diety? Jakie są wady i zalety podawania go czworonogowi?


Surowe mięso w naturalnej psiej diecie


Nie sposób zrozumieć pewnych psich zachowań bez odwołania się do trybu życia ich przodków. Mimo zmian, jakie zaszły w funkcjonowaniu czworonogów na skutek udomowienia, niektóre cechy zwierzaki wciąż dzielą z dzikimi krewnymi. Warto wiedzieć, że zanim psy przeszły proces domestykacji, były względnymi drapieżnikami i padlinożercami. Podstawą wilczego menu są przeżuwacze, choć psowate od czasu do czasu zjadają również drobne zwierzęta oraz pokarm roślinny (np. owoce, zioła). Charakterystyczne cechy anatomiczne i fizjologiczne domowych czworonogów wyraźnie wskazują, że należy zaliczyć ich do mięsożerców. W odróżnieniu od kotów psiaki mogą sobie jednak dobrze poradzić z okresowym niedoborem mięsa. Potrafią bowiem efektywnie trawić skrobię, a co za tym idzie – wykorzystywać pokarm roślinny. Mięsożerność nie ma więc u nich charakteru obligatoryjnego. Co więcej, psowate w warunkach naturalnych zazwyczaj zjadają całe ciało ofiary – nie tylko tkankę mięśniową, ale także tkankę łączną, kości i wnętrzności. Surowe mięso odgrywa zatem bardzo ważną rolę w ich jadłospisie, ale nigdy nie jest jedynym składnikiem diety. Dopiero cała ofiara stanowi odpowiednio zbilansowany posiłek. Nie można też zapominać, że dzikie zwierzęta najczęściej nie muszą martwić się o żywieniową monotonię. Ich menu jest dość zróżnicowane, bo znajdują się w nim zarówno małe, jak i całkiem spore, ssaki oraz ptaki. Dzięki temu ich dieta jest na ogół doskonale zbilansowana. Powinniśmy mieć to na uwadze, jeśli chcemy karmić psa surowym mięsem.

↓ MOKRA KARMA DLA PSA ↓Podstawowe zasady żywienia naturalnego


Podstawą do opracowania żywienia naturalnego jest odwzorowanie jadłospisu dzikich psowatych. Psie pożywienie powinno być bowiem dostosowane do naturalnych przystosowań i preferencji zwierzaków. Specjały, którymi zwierzaki zajadają się na wolności, najlepiej zaspokajają ich potrzeby. Choć obecnie żywienie naturalne kojarzy się przede wszystkim z BARF-em (Biologically Appropriate Raw Food), stworzonym przez weterynarza Iana Billinghursta, wbrew pozorom to nie jedyna opcja. Czworonogi można żywić również zgodnie z modelem Whole Prey, który zakłada, że posiłki powinny składać się z całych tuszek zwierząt (łącznie z krwią, przewodem pokarmowym, skórą itp.). Innym rozwiązaniem jest model Raw Meaty Bones (RMB), w przypadku którego pokarmem są surowe kości mięsne, tusze małych zwierząt i elementy surowych oraz gotowanych ludzkich posiłków. Jeśli chcemy karmić psa zgodnie z BARF-em, musimy zadbać o dużą różnorodność składników i ich odpowiednie proporcje. Około 50% diety powinno stanowić mięso, 20% – podroby, 15% – kości, 10% – warzywa, a 5% – owoce. Konieczne jest stałe monitorowanie bilansu składników odżywczych i uzupełnianie diety pupila o odpowiednie suplementy. Do najważniejszych dodatków należą: oleje rybne, żółtka jaj, algi morskie, hemoglobina.

Zalety karmienia psa surowym mięsem


Dzięki surowemu mięsu psiak będzie miał możliwość realizowania naturalnych zachowań pokarmowych. Kości z mięsem pozwalają czworonogom w naturalny sposób zaspokoić potrzebę gryzienia. Obgryzanie twardych elementów umożliwia psiakom też oczyszczanie zębów. Jadłospis oparty na różnych rodzajach mięs stanowi cenne źródło stymulacji. Tego typu posiłki wzbogacają życie czworonogów o nowe smaki, zapachy, tekstury. Dzięki temu zwierzaki bardziej angażują się w spożywanie posiłków i nigdy się nimi nie nudzą. Surowce niepoddane obróbce termicznej mają ponadto wyższą wartość odżywczą. Psiaki zazwyczaj doskonale je tolerują i nie mają problemów z ich trawieniem.

Zagrożenia związane z podawaniem psu surowego mięsa


Jeśli chcemy karmić psa surowym mięsem, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że to na nas spoczywa cała odpowiedzialność za dostarczeniu pupilowi wszystkich niezbędnych substancji. Powinniśmy więc troszczyć się o prawidłowy bilans składników odżywczych w psiej diecie. Posiłki muszą być skomponowane w taki sposób, by zwierzak zjadał je w całości, a nie tylko wybierał niektóre elementy, np. mięso. W innym przypadku może dojść bowiem do poważnego zaburzenia proporcji poszczególnych składników. Wszelkie niedobory żywieniowe szybko odbijają się na zdrowiu czworonogów. Niestety, nie można całkowicie wykluczyć, że wraz z surowym mięsem do organizmu psiaka dostaną się patogeny. W ich zwalczaniu pomaga czworonogom niskie pH żołądka, ale nie zawsze stanowi ono wystarczającą ochronę. Z tego względu należy pozyskiwać mięso tylko z pewnych źródeł i dodatkowo poddawać je głębokiemu mrożeniu. Lepiej zrezygnować z podawania psiakowi wieprzowiny i dziczyzny, które mogą być źródłem wirusa wścieklizny rzekomej. Zaleca się też dużą ostrożność przy serwowaniu zwierzakowi mięsa z kośćmi. Zdarza się, że w wyniku jedzenia takich rarytasów dochodzi do niedrożności lub perforacji jelit, złamań zębów oraz zaparć.

↓ SUCHA KARMA DLA PSA ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz