piątek, 6 lipca 2018

Pellet dla gryzoni


Ściółka to jeden z tych elementów otoczenia, które bez wątpienia mają niebagatelny wpływ na zdrowie i komfort gryzoni. Odpowiednie podłoże nie tylko znacznie ułatwia utrzymanie higieny w klatce małego pupila, ale również umożliwia zwierzakowi relaks i zabawę. Niezwykle wygodnym i praktycznym rozwiązaniem może być zastosowanie w mieszkanku gryzonia pelletu. Czym odznacza się tego typu podłoże?


Czym jest pellet dla gryzoni?


Wbrew pozorom pellet to nie tylko niezwykle ceniony ekologiczny materiał opałowy. Jego zastosowanie jest znacznie szersze i obejmuje m.in. higienę zwierząt domowych. Właściwości pelletu z powodzeniem wykorzystują właściciele małych ssaków. Może on bowiem pełnić funkcję naturalnej ściółki dla zwierząt. Produkt ten powstaje z trocin, pozostałych po obróbce prowadzonej w tartakach. Pozyskany materiał poddawany jest procesowi granulowania. Właśnie dlatego pellet ma formę niewielkich wałeczków. Do produkcji tego typu podłoża nie stosuje się żadnych sztucznych dodatków. Warto wiedzieć, że wysoka temperatura, jaka oddziałuje na trociny podczas przekształcania, sprawia, że pellet zostaje pozbawiony wszelkich bakterii i pyłów.


Zalety pelletu dla gryzoni


Znalezienie odpowiedniej ściółki dla gryzonia bywa dość trudnym zadaniem. Choć wybór podłoży jest naprawdę spory, nie da się ukryć, że nie wszystkie produkty wystarczająco dobrze radzą sobie z pochłanianiem wilgoci i nieprzyjemnych zapachów. Dodatkowym problemem często są pyły obecne w ściółkach, które mogą podrażniać drogi oddechowe lub oczy małych zwierzaków. Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z dotychczasowej ściółki gryzonia, z pewnością powinniśmy wypróbować pellet. Podłoże tego typu znacznie wyróżnia się na tle innych popularnych ściółek dla domowych pupili. Jego podstawową zaletą jest bardzo wysoka chłonność i zdolność do niwelowania nieprzyjemnych zapachów. Dzięki temu można wymieniać go rzadziej niż inne ściółki (np. trociny). Pozwala to zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Pellet dla gryzoni jest też pozbawiony pyłów, a co za tym idzie – bezpieczny dla szczególnie wrażliwych milusińskich. Za jego stosowaniem przemawia również duża naturalność i brak sztucznych, potencjalnie szkodliwych dla małych ssaków, dodatków. Żwirek drewniany bardzo dobrze przylega do podłogi, dlatego nie musimy się obawiać, że w mgnieniu oka znajdzie się poza klatką gryzonia. Granulat nie przyczepia się ponadto do futerka małych podopiecznych. Nie bez znaczenia jest bezproblemowa wymiana drewnianego żwirku. Po pewnym czasie użytkowania można po prostu usunąć z klatki zwierzaka całe podłoże, a następnie wyrzucić je do toalety lub wykorzystać jako kompost w ogrodzie. Pellet jest biodegradowalny i przyjazny dla środowiska, dlatego można stosować go bez żadnych wyrzutów sumienia. 

O czym pamiętać, stosując pellet dla gryzoni?


Dla gryzoni podłoże jest nie tylko produktem higienicznym, ale również bardzo istotnym elementem środowiska. Bez odpowiedniej ściółki zwierzaki często nie mogą realizować naturalnych zachowań. Co więcej, ściółka musi pozwalać gryzoniom na bardzo komfortowe przemieszczanie się po klatce. Nie można zapominać, że łapki małych ssaków są wyjątkowo delikatne. Z tego względu najlepiej używać pelletu w połączeniu z innym podłożem. Warstwę drewnianego żwirku warto zatem pokryć inną, miękką ściółką (np. bawełnianą). Dobrym pomysłem może być także podzielenie mieszkanka gryzonia na strefy. Pellet dla gryzoni idealnie sprawdzi się w miejscu przeznaczonym na toaletę małego podopiecznego. Sypialnię zwierzaka można natomiast wyłożyć siankiem. Zapaleni budowniczy, czyli np. chomiki, muszą też dysponować materiałem, który umożliwi im swobodne kopanie. Sam pellet nie zaspokoi bowiem ich potrzeb budowlanych.

Mimo świetnych właściwości absorpcyjnych, pellet dla gryzoni spełni swoją funkcję jedynie pod warunkiem, że będzie regularnie wymieniany. Warto wiedzieć, że drewniany żwirek nie ma właściwości zbrylających, dlatego pod wpływem wilgoci zaczyna rozpadać się na trociny. Jeśli więc zaniedbamy porządki w mieszkanku gryzonia, pellet straci swoje atuty. Nie czekajmy nigdy, aż w pobliżu klatki pupila pojawi się nieprzyjemny zapach, tylko regularnie wymieniajmy zużyty żwirek na nowy.

↓ PELLET DLA GRYZONI ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza