piątek, 13 lipca 2018

Urlop z psem


Wspólny urlop z psem wielu ludzi traktuje jako ostateczność i decyduje się na nie tylko wówczas, kiedy znalezienie opiekuna okazuje się niemożliwe. A przecież wspólny wyjazd może być naprawdę udany, pełen wrażeń i pięknych wspomnień. Wyjeżdżamy z psiakiem, którego bardzo kochamy i świetnie czujemy się w jego towarzystwie. Może to być wyjazd tylko we dwoje albo całą rodziną – wtedy zabawy będzie jeszcze więcej. Nie bójmy się zabierać zwierzaka ze sobą. Jeżeli dobrze do takiego wyjazdu się przygotujemy, nie tylko nie stanie się nic złego, ale przywieziemy z urlopu mnóstwo pięknych wspomnień.


Gdzie wyjeżdżać z psem na wakacje?


Zwierzaki nie mają wielkich wymagań co do kierunku podróży. Dla nich najważniejsza jest wygoda, dlatego o wiele lepszy okaże się jednak pobyt w kraju, a nie za granicą. Ograniczy to stres, ilość formalności i przygotowań. O wiele lepszym pomysłem jest też wybór takiego klimatu, który nie wymęczy psiaka. Bardzo wysokie upały albo mrozy to dla niego żadna przyjemność – klimat umiarkowany to zdecydowanie najlepszy pomysł. Psiak powinien mieć tereny, po których pohasa i na spokojnie się pobawi, zatem lepiej sprawdzi się wypad nad jezioro, na wieś albo nad morze. Duże, zatłoczone miasta to raczej marny pomysł. Mnóstwo tam huku, zgiełku i bardzo mało terenów zielonych. Należy też poważnie się zastanowić, czy chcemy zabierać psiaka w góry. Oczywiście góry górom nierówne. Zupełnie inaczej wygląda przechadzanie się na przykład po beskidzkich wzgórzach niż wspinanie się po skałach w Tatrach albo Alpach. Pamiętajmy też, że na teren parków narodowych zwierzakom wchodzić nie wolno. Zakazów musimy też przestrzegać w innych miejscach: nad morzem często są psie plaże albo ewentualnie dzikie, ale na strzeżoną z pupilem możemy zostać niewpuszczeni.

↓ PREPARATY PRZECIWPASOŻYTNICZE DLA PSA ↓Dokumenty potrzebne na wyjazd z psem


Wszystko oczywiście zależy od tego, gdzie się wybieramy na urlop z psem. Jeśli zamierzamy jednak opuścić kraj, paszport to dokument obowiązkowy i bez niego w żaden sposób nie przekroczymy granicy. Paszport musi być ważny i zawierać aktualne informacje. Jeśli wybierzemy kraj spoza Unii Europejskiej (oraz listy kilku innych krajów, które dopuszczają wjazd tylko na paszport), potrzebne okażą się również inne dokumenty, takie jak konkretna lista szczepień, a czasem psiak zostanie zmuszony także do przejścia kwarantanny. Musimy dokładnie wiedzieć, jakie są przepisy wwozu zwierzaków do kraju, w którym planujemy urlop, aby potem nie było nieprzyjemnych niespodzianek. Jeżeli natomiast podróżujemy po kraju, warto mieć zawsze przy sobie książeczkę zdrowia pupila wraz z listą aktualnych szczepień. To bardzo ułatwia życie, kiedy cokolwiek się dzieje. Na wyjazd zabierzmy także telefon do weterynarza, który prowadzi naszego pupila oraz (na wszelki wypadek) zapiszmy sobie kontakt do lekarza, który znajduje się najbliżej naszego urlopowego miejsca. Dzięki temu poczujemy się bezpieczniej.

↓ ZABAWKI DO WODY DLA PSA ↓Wyprawka wakacyjna dla psa


Psiaka należy spakować, tak samo jak pakujemy siebie. Przydadzą się miski, czasem również karma, zwłaszcza jeśli kudłacz jest na jakiejś diecie albo spożywa karmę weterynaryjną, którą będzie trudno dostać na miejscu. Przewieźmy karmę w szczelnym pojemniku, aby nie straciła swoich właściwości, nie zwietrzała i nie zaczęła pleśnieć. Koniecznie pakujemy też obrożę lub szelki oraz smycz. Przyda nam się więcej niż jedna smycz, bo zupełnie inny model sprawdza się do chodzenia przy nodze, inny zaś na szalone zabawy w plenerze. Zapakujmy też obowiązkowo wszystkie leki i suplementy, które serwujemy psiakowi. Warto również pomyśleć o zabraniu jakiegoś koca albo nawet maty, które doskonale sprawdzą się zarówno jako posłanie w hotelu, jak i przenośny sprzęt turystyczny na plaży albo na łące. Warto zaopatrzyć się też w specjalną obrożę przeciw pchłom i kleszczom, bo z pewnością psiak będzie miał z nimi dużą styczność. Nie zapomnijmy też o zabawkach! Weźmy kilka ulubionych. Jeżeli spędzamy urlop gdzieś nad wodą, warto kupić także specjalne zabawki do wody – to podwójna frajda dla kudłacza!

↓ SZELKI, SMYCZE I OBROŻE DLA PSA ↓
O czym jeszcze pamiętać, zabierając psa na wakacje?


Przede wszystkim musimy zadbać o bezpieczną podróż zwierzaka. W samochodzie niezbędny jest transporter dla psa, w środkach masowej komunikacji obowiązkowa okaże się smycz oraz kaganiec. Sprawdźmy też przed wyjazdem na urlop z psem, czy hotel albo dom wczasowy, do którego się udajemy, na pewno akceptuje zwierzęta. Dowiedzmy się jak najwięcej o okolicy hotelu – czy nadaje się dla psiaka, czy są jakieś tereny zielone, czy nie jest zbyt głośno. Taki wyjazd to zawsze duży stres dla pupila, dlatego jego komfort powinniśmy postawić na pierwszym miejscu. W trakcie podróży doskonałe okażą się też przerwy, aby kudłacz mógł się przewietrzyć i odpocząć. Starajmy się nie podróżować w porze koszmarnych upałów, bo to naprawdę męczące. Zabierzmy też duży zapas wody, aby pupil nie odwodnił nam się podczas podróży.

↓ MATY I TRANSPORTERY SAMOCHODOWE DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz