wtorek, 17 lipca 2018

Czy pies może jeść kaszę?


Żywienie psów domowym jedzeniem wzbudza sporo kontrowersji. Nierzadko dieta oparta na takich specjałach uchodzi za niezbyt zdrową, a w dodatku nieodpowiednio zbilansowaną. Wielu opiekunów ma też trudności ze znalezieniem właściwych dodatków do mięsnych posiłków zwierzaków. W daniach przygotowanych dla psiaków dość często gości kasza. Czy stanowi ona jednak pożądany element w diecie czworonogów?


Rola kaszy w psim jadłospisieTradycyjne domowe posiłki dla psów składają się z mięsa, wypełniacza i warzyw. Dzięki takiej kompozycji zwierzak otrzymuje wszystkie niezbędne składniki. Najważniejszym komponentem psich dań jest oczywiście mięso, które dostarcza czworonogom białka zwierzęcego. Warzywa to z kolei cenne źródło witamin i błonnika. Niejednokrotnie mogą wpłynąć także na smakowitość posiłku. Jaka jest natomiast rola wypełniacza? Ma ono przede wszystkim zapełnić przewód pokarmowy zwierzaka, a tym samym zapewnić mu uczucie sytości. W żadnym wypadku nie oznacza to jednak, że tzw. wypełniacz jest dla czworonogów zupełnie bezwartościowy. Dostarcza on bowiem zwierzakom węglowodanów, które są doskonałym źródłem energii. Produkty stosowane jako uzupełnienie mięsnych posiłków niekiedy są bogate w bardzo ważne dla psiaków składniki odżywcze, np. białko, tłuszcz. Ponadto są świetnym źródłem błonnika, regulującego pracę przewodu pokarmowego zwierzaków. Jako wypełniacz w domowej psiej diecie można zastosować np. ryż, makaron, ziemniaki. Funkcję tę może pełnić również kasza. 

Zalety podawania psu kaszy


W niektórych przypadkach kasza dla psa może być cennym wzbogaceniem jego jadłospisu. Za szczególnie wartościową uznawana jest kasza gryczana. W przeciwieństwie do innych wypełniaczy jest ona dość zasobna w białko. Dodatkowo zawiera sporo włókna pokarmowego, dlatego może pomóc psiakom cierpiącym z powodu zaburzeń pracy jelit. Kasza ma też niższą wartość energetyczną niż inne wypełniacze, dlatego sprawdzi się u podopiecznych zmagających się z nadwagą lub otyłością. Polecić ją można czworonogom chorującym na cukrzycę. Warto również zwrócić uwagę na liczne mikroelementy i witaminy znajdujące się gryce. Dzięki kaszy można uzupełnić jadłospis pupila o magnez, mangan, potas, witaminy z grupy B, flawonoidy i polifenole. Gryka nie zawiera glutenu, dlatego bez obaw można serwować ją ulubieńcom z nietolerancją pokarmową. Dużą wartość odżywczą ma też kasza owsiana. Podobnie jak gryczana zawiera sporo białka. Wpływa korzystnie na organizm czworonogów za sprawą beta-glukanów, mikroelementów (cynk, żelazo, magnez) i witamin (E i z grupy B). 

Problemy związane z podawaniem kaszy psu


Niestety, kasza nie zawsze jest wskazana w psiej diecie. Wiele czworonogów ma poważny problem z jej trawieniem. Nadmiar kaszy w menu zwierzaka może poważnie obciążyć jego przewód pokarmowy i wywołać dolegliwości trawienne. Co więcej, kasze zasobne w błonnik mogą działać drażniąco na żołądek oraz jelita i powodować u psa biegunki. Produkty zbożowe bywają również przyczyną kłopotów u psich alergików. 

O czym pamiętać, podając psu kaszę?


Jeśli chcemy podawać psu kaszę, zawsze powinniśmy oferować ją w formie ugotowanej. Warto pamiętać, że obróbka termiczna ułatwia trawienie i zwiększa przyswajalność skrobi. Kaszę najlepiej serwować jako dodatek do mięsa i warzyw. Ogólnie przyjmuje się, że wzorcowe proporcje składników w psich daniach to: 1/3 mięso, 1/3 warzywa i 1/3 wypełniacz (np. kasza). Nie należy jednak przesadzać z ilością podawanej czworonogowi kaszy. Jeden posiłek w tygodniu z jej dodatkiem to dosyć bezpieczna opcja. W przypadku młodych i wrażliwych podopiecznych raczej powinniśmy zrezygnować z kasz gruboziarnistych (np. gryczanej). Dobrym rozwiązaniem może być natomiast serwowanie im lekkostrawnych kasz, np. kuskus, manny, jaglanej.

↓ MOKRA KARMA DLA PSA ↓Czym zastąpić kaszę w psiej diecie?


Choć kasza dla psa bywa wartościowym dodatkiem, można ją z powodzeniem zastąpić innymi produktami. Z reguły bez obaw można wykorzystać np. ryż, który jest lekkostrawny i dobrze przyswajalny. Niekiedy warto także rozważyć włączenie ziemniaków do diety czworonoga. Jeśli domowe posiłki nie służą naszemu pupilowi, powinniśmy jednak postawić na gotowe, odpowiednio zbilansowane karmy. Z pewnością nie będziemy mieli problemu z wybraniem pokarmu z ryżem lub ziemniakami, zawierającego właściwą dla naszego zwierzaka dawkę węglowodanów.

↓ SUCHA KARMA DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz