czwartek, 5 lipca 2018

Czy można karmić psa tylko suchą karmą?


Stawiając na wysokiej jakości komercyjne karmy dla psów, sięgnąć możemy po specjały suche bądź mokre. Wybór pomiędzy tymi dwoma opcjami nie należy do najprostszych – zarówno jeden, jak i drugi sposób żywienia ma swych zwolenników i przeciwników. Dieta mieszana zazwyczaj w sytuacji tej jest złotym środkiem. Choć istnieją wyjątki, nic nie stoi jednak też na przeszkodzie, by domowego pupila karmić tylko suchą karmą.

Ewidentne plusy psiego suchego jedzenia


Nie da ukryć się, że dla nas – psich właścicieli – sucha karma posiada wiele istotnych zalet. Pomiędzy mokrymi i suchymi specjałami podobnej jakości, cena zawsze przemawiać będzie na rzecz psich krokietów. Regularnie wybierając taki właśnie prowiant, jesteśmy więc w stanie poczynić całkiem spore oszczędności.

Kolejnym atutem suchego jedzenia jest łatwość jego przetrzymywania. Wystarczy raz na jakiś czas zamówić duże opakowanie i przechowywać je szczelnie zamknięte, by wilgoć nie dostała się do środka. Sposobem tym zapomnieć możemy o częstych zakupach i o lodówce zastawionej otwartymi puszkami. Sucha karma dla psa, w przeciwieństwie do mokrego specjału, może spokojnie spędzić cały dzień w psiej misce. Wychodząc do pracy, łatwo zadbać możemy więc o to, by pies nie cierpiał z głodu. 

Jakie psy mogą żywić się suchą karmą?


Wybierając rodzaj karmy dla psa, musimy wziąć pod uwagę kondycję, tryb życia, wiek, i gabaryty naszego pupila. Wytyczne te odgrywają istotną rolę również wówczas, gdy zdecydować mamy, czy do miski trafiać powinno suche, czy też mokre jedzenie.

Za konsystencję i spójność psich suchych krokietów w dużej mierze odpowiedzialne są węglowodany. Siłą rzeczy suche pożywienie zasobne jest w nie znacznie bardziej niż mokra karma. Ta ostatnia bez najmniejszego problemu bazować może głównie na mięsie. Cenne zwierzęce proteiny szczególnie ważne są dla młodych, rozwijających się szczeniaków. O ile więc dieta psów dorosłych może w całości bazować na suchej karmie, o tyle młodszym zwierzakom warto serwować również psie puszki. 

Sucha karma tylko w 10% składa się z wody, mokra zaś zawierać może jej nawet 75%. W przypadku kotów często szerokim łukiem omijających miski z wodą dysproporcja ta wyraźnie przemawia na rzecz mokrego jedzenia. Psy, nawykłe do popijania z kwestią tą nie mają problemów. Stąd też mokrą karmę warto włączyć do menu psów starszych, chorych bądź wówczas, gdy jest bardzo gorąco. Zdrowe psiaki zaś spokojnie żywić mogą się pokarmem suchym, gdyż są one w stanie wypić odpowiednią ilość płynu z osobnej miski.

↓ MOKRA KARMA DLA PSA ↓W uboższej w wodę suchej karmie więcej jest miejsca na energetyczne składniki odżywcze. W przypadku szczeniąt bądź psów ras małych nie jest to aż tak istotna kwestia. Gabarytowo wielkie zwierzaki szybciej odżywią się jednak i najedzą porcją suchego jedzenia. By uzyskać podobną wartość odżywczą, musiałyby one pochłonąć całkiem sporą ilość specjału pochodzącego z puszki. To zaś w znacznym stopniu nadwyrężać mogłoby domowy budżet. 

Jak sprawić, by sucha karma zyskała na smakowitości


Pies w znaczniej mierze odbiera świat nosem. Nic więc dziwnego, że najbardziej interesuje go nie wygląd serwowanego mu dania, a smak i przede wszystkim zapach. Pole węchowe jest przestrzenią, na której znajdują się umożliwiające percepcję zapachów komórki zmysłowe. U człowieka ta usiana receptorami powierzchnia wynosi 3-4 cm². U psa, w zależności od rasy, jest to aż od 18 do 150 cm².[1] Całkiem zrozumiałe jest więc to, że pupil wpierw w misce węszy nosem. Nie da ukryć się, że mokra karma dla psa wygrywa z suchym pod względem zapachu. Jeśli chcemy jednak zwiększyć walory suchej karmy, wystarczy dodać do niej nieco ciepłej wody bądź na chwilę wstawić miskę do mikrofalówki. 


Wybierz smakowity kęs dobrej jakości


Na  rynku dostępnych jest tak wiele suchych karm dla psów, że bez problemu uda nam się odnaleźć wśród nich takie propozycje, które zwierzakowi przypadną do gustu. Kwestia składu widniejącego na etykiecie bezsprzecznie powinna być sprawą priorytetową. Unikajmy więc podejrzanych specjałów, a więc krokietów o dziwnych kolorach, bogatych w sztuczne barwniki, konserwanty i wzmacniacze smaku. Warto też poszukać takich propozycji, które obfitują w dobrej jakości mięso. Sucha karma, pod względem zawartości składników odżywczych, powinna być dobrze dopasowana do indywidualnych psich wymagań. Nie zapominajmy jednak, że przy wyborze uwzględnić powinniśmy też zdanie naszego pupila. Na początek warto więc sięgnąć po mniejsze opakowania, tak by z łatwością wypróbować różne smaki.

↓ SUCHA KARMA DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Magdalena Paszko
Zdjęcie: Fotolia.pl

1 komentarz:

  1. Najlepiej gdy sucha karma dla psa nie stanowi głównego pożywienia… takie jest moje doświadczenie… Jestem zwolenniczką mieszanej diety wówczas mam pewność , że mój pies je zbilansowane i zdrowe pożywienie…

    OdpowiedzUsuń