środa, 11 lipca 2018

Zaburzenia jelitowe u psa


Wielu naszych czworonożnych domowych kompanów cierpi na dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Powszechność tego rodzaju problemów wcale nie świadczy jednak o tym, że możemy je bagatelizować. Objawy zaburzeń jelitowych u psa są mało przyjemne. Jeszcze bardziej niepokojący jest jednak fakt, że prowadzić mogą one do naprawdę groźnych zdrowotnych powikłań.


Psie problemy z układem trawiennym


Dolegliwości jelitowe, a właściwie jelitowo-żołądkowe, zakresem swym obejmują szereg różnych zaburzeń związanych z działaniem układu trawiennego. Nieprawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego ściśle wiąże się ze złym wchłanianiem pożywienia. W wyniku tego psi organizm, pozbawiony podstawowych substancji odżywczych, ulega odwodnieniu i niedożywieniu, zaburzona zostaje też równowaga elektrolitowa i kwasowo-zasadowa. Problemy jelitowo-żołądkowe uniemożliwiają więc uzyskanie należytej dawki energii oraz budulca niezbędnego do naprawy tkanek. 

Nieprawidłowości w zakresie funkcjonowania układu pokarmowego u domowych czworonogów wcale nie są rzadkością. Choć bez wyjątku grozić mogą one każdemu psiakowi, niektórzy pupile znajdują się w grupie szczególnego ryzyka. Tak też na problemy ze strony układu trawiennego często cierpią owczarki niemieckie i szkockie, dogi niemieckie, shar pei, golden retrievery, labradory, czy rottweilery.     

Po czym poznać, że pies zmaga się z zaburzeniami jelitowymi?


Wiele psich dolegliwości zwłaszcza w początkowym etapie nie daje o sobie znać, bądź wysyła sygnały tak subtelne, że właściciele czworonogów z łatwością mogą je przegapić. W przypadku zaburzeń żołądkowo-jelitowych u psa sprawa ma się jednak inaczej – większości z nich po prostu nie da się nie zauważyć. 

Choroby związane z niewłaściwym działaniem układu pokarmowego zazwyczaj dają o sobie znać biegunką bądź zaparciami, wzdętym i bolącym brzuchem, brakiem łaknienia, wymiotami bądź regurgitacją, czyli biernym powrotem spożytego pożywienia z żołądka do przełyku. Często zmagający się z takimi dolegliwościami zwierzak bywa też wyraźnie osłabiony i pozbawiony energii, a w oczy rzuca się zła kondycja jego sierści.

Najczęstsze przyczyny psich zaburzeń jelitowych


To, że zauważymy, iż coś niedobrego dzieje się z psim układem pokarmowym, wcale nie oznacza, że jesteśmy w stanie postawić diagnozę i rozpocząć leczenie zwierzaka na własną rękę. W celu skutecznego rozprawienia się z dolegliwościami poznać musimy stojącą za nimi przyczynę. Zaburzenia jelitowe u psa często wywołane są bakteriami, wirusami bądź pasożytami. W grę wchodzić mogą też infekcje, alergie i nietolerancje pokarmowe, stres, zmiany nowotworowe czy problemy natury dietetycznej związane przede wszystkim ze zjadaniem stołowych resztek bądź przypadkiem znalezionych podczas spaceru śmieci. Spektrum możliwości jest więc niezwykle szerokie, a sytuację trafnie rozpoznać zdoła tylko weterynarz. 


Dieta dla psów z zaburzeniami jelitowo-żołądkowymi


Sposób leczenia zaburzeń jelitowych u psa ściśle zależny jest od przyczyny problemów, stopnia zaawansowania choroby i rozległości nękających psa problemów zdrowotnych. Zależnie od potrzeb weterynarz zaleca więc zastosowanie antybiotyków, leków przeciwzapalnych, antypasożytniczych bądź sterydów. Terapii takiej zazwyczaj towarzyszyć musi też odpowiednia, lekkostrawna dieta. W menu psiaka cierpiącego na zaburzenia jelitowo-żołądkowe dobrze sprawdzi się biały ryż i gotowany kurczak. Na rynku dostępne są też takie karmy, które bazują na łatwo strawnych składnikach oraz zasobne są w dodatki wspomagające ochronę błony śluzowej jelita. Ponadto sięgnąć możemy po specjały wspierające odbudowę nadszarpniętej podczas leczenia flory bakteryjnej oraz po pokarm pomagający zwalczać biegunkę. Ten ostatni przyczynia się do zmniejszenia perystaltyki jelit, neutralizacji zagnieżdżonych w przewodzie pokarmowym wirusów i bakterii oraz zwiększa wchłanianie wody, a więc chroni zwierzaka przed odwodnieniem.

↓ LEKKOSTRAWNA KARMA DLA PSÓW Z ZABURZENIAMI JELITOWYMI ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Małgorzata Paszko
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza