poniedziałek, 23 lipca 2018

Najlepsza ściółka dla szczura


Wybór właściwej ściółki dla szczura to dosyć istotna kwestia. Od tego, jakie podłoże wybierzemy zależy nie tylko bezpieczeństwo oraz komfort życia pupila, ale również łatwość sprzątania i utrzymania należytej higieny wewnątrz klatki. W sklepach zoologicznych znajdziemy przeróżne rodzaje ściółek dla gryzoni, więc wybór wcale nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Na co zwrócić uwagę wybierając ściółkę dla szczura? Jakie podłoże sprawdzi się najlepiej w szczurzej klatce?


Ściółka dla szczura – siano


Sianko to niestety jeden z najmniej udanych pomysłów na ściółkę dla szczura. Materiał ten nie chłonie wilgoci, nie maskuje przykrych zapachów, a po namoknięciu szybko gnije. Klatka wyłożona sianem stanowi także spore zagrożenie dla gryzoni alergików, ze względu na silne właściwości pylące. Ponadto, jeśli nie kupujemy siana w pewnym, sprawdzonym miejscu, możemy natknąć się na produkty spleśniałe, zwietrzałe lub z bytującymi w nim robakami. Chyba nie trzeba dodawać, jak szkodliwe byłoby to dla naszego pupila.

Niewielka ilością sianka możemy natomiast wyścielić szczurze legowisko. Pamiętajmy tylko, by wybrać do tego porządny produkt z dobrego sklepu zoologicznego. Siano, którego szukamy, powinno być suche, zielone oraz mieć przyjemy, świeży zapach.

↓ SIANO DLA SZCZURA ↓Ściółka dla szczura – trociny


Trociny to chyba jedna z najczęściej wybieranych ściółek dla szczurów. Ten popularny wypełniacz jest dosyć łatwo dostępny, a co więcej odznacza się wyjątkowo przystępną ceną. Pamiętajmy jednak, że niskie koszty często idą w parze z równie niską jakością. Zaletą trocin jest to, że całkiem nieźle radzą sobie z pochłanianiem wilgoci, niestety zupełnie nie zdają egzaminu, jeśli chodzi o maskowanie nieprzyjemnych zapachów.

Warto dodać również, że drobne trociny mocno pylą, mogą więc powodować uczulenie u gryzonia. Wybierając je należy zatem zdecydować się na jak najgrubsze, ponieważ te pylą znacznie mniej. Pamiętajmy także, by unikać trocin pozyskanych z drzew iglastych, na przykład sosny czy cedru. Są one częstą przyczyną alergii, a ponadto wydzielają szkodliwe związki wywołujące choroby układu oddechowego oraz zapalenie wątroby.

↓ TROCINY DLA SZCZURA ↓Ściółka dla szczura - żwirek zbrylający


Właściciele szczurów coraz częściej sięgają po żwirki przeznaczone dla kotów. Zaletą tego rodzaju produktów jest przede wszystkim to, że nie pylą, a co więcej zbrylają się pod wpływem wilgoci. Dzięki temu łatwiej usunąć z klatki „zużyty” żwirek i ograniczyć tym samym wydzielanie nieprzyjemnego zapachu. Trzeba jednak pamiętać, że i tutaj wiele zależy od jakości podłoża. Tańsze żwirki nie pochłaniają brzydkich woni, lubią także przylepiać się do ścianek klatki, a ich usunięcie może sprawiać problem.

↓ ŻWIREK ZBRYLAJĄCY DLA SZCZURA ↓Niektóre szczury mogą także traktować żwirek jako przekąskę. Teoretycznie nie stanowi to dla nich zagrożenia, ale oczywiście nie jest też wskazane. Jeśli nasz podopieczny nałogowo je lub podgryza granulat, lepiej pomyśleć o wymianie ściółki na inną.


Ściółka dla szczura – żwirek drewniany


Żwirek drewniany to już nieco droższe rozwiązanie, ale za to najbardziej wydajne. Ściółka tego rodzaju doskonale chłonie wilgoć, dobrze maskuje przykre zapachy, a co więcej nie pyli, więc zmniejsza ryzyko alergii. Dzięki niemu łatwiej utrzymać należytą czystość i higienę w klatce pupila, przy czym nie trzeba wymieniać go tak często, jak siana czy zwykłych trocin. Drewniany żwirek nie przykleja się do futerka gryzonia, jest miękki i nie zawiera żadnych szkodliwych substancji, zapewnia więc pupilowi maksymalny komfort i bezpieczeństwo.

↓ DREWNIANY ŻWIREK DLA SZCZURA ↓Inne rodzaje ściółek dla szczura


Siano, trociny i żwirek to bynajmniej nie jedynie możliwe rozwiązania. Od pewnego czasu na rynku dostępne są także bardziej nietypowe wypełniacze do szczurzych klatek. Dużym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza podłoża z naturalnej bawełny, które doskonale pochłaniają wilgoć oraz zapachy, a ponadto wykazują właściwości antybakteryjne. Bawełna jest także wyjątkowo miękka, co bardzo odpowiada delikatnym łapkom gryzonia.

Kolejną alternatywą są specjalne maty chłonne. Są one dosyć drogie, ale zdecydowanie bardzo wydajne, bo dobrze chłoną wilgoć i nie trzeba często ich wymieniać. Zabrudzoną matę wystarczy wyprać, co zdecydowanie ułatwia i przyspiesza proces sprzątania klatki pupila.

↓ BAWEŁNIANE PODŁOŻE DLA SZCZURA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz