czwartek, 19 lipca 2018

Czy szczeniak może jeść kości?


Wokół kości w psim menu narosło wiele mitów. Niektórzy psiarze specjałów takich wystrzegają się jak ognia. Kości właściwie wybrane i odpowiednio podane dla czworonoga będą jednak zdrowym i smakowitym kąskiem. Decydując się na włączenie tych specjałów w jadłospis małego pupila, parę kwestii musimy wziąć pod uwagę.

Kości dla psiaka – tylko na surowo!


Kości to nie tylko akcesorium służące zabawie. Smakołyki te zawierają też cenne substancje odżywcze, w tym zwłaszcza wapń, fosfor, potas i inne minerały. Obecne jest w nich też białko i choć ilość jego nie jest zbyt duża, w grę wchodzi tu wiele cennych egzogennych aminokwasów. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje lizyna stymulująca wzrost kości u szczeniąt.

↓ NATURALNE PRZYSMAKI DLA SZCZENIAKA ↓Chcąc należycie zadbać o psie zdrowie, pamiętajmy, że kości wartościowe są tylko wtedy, gdy serwujemy je na surowo. Gotowanie sprawia, że zawarte w nich minerały wypłukują się bądź stają się nieprzyswajalne, białka zaś zmieniają swą strukturę. Ponadto kości poddane obróbce cieplnej są ciężkostrawne i tracą sprężystość – robią się więc one kruche i rozpadają się na ostre drzazgi, które z łatwością uszkodzić mogą psie jelita, żołądek i przełyk. Dla odmiany z surowymi kośćmi psi organizm radzi sobie doskonale. Jak wykazują zdjęcia rentgenowskie, przysmaki takie w dobrze zakwaszonym psim żołądku do treści pokarmowej redukowane są w zaledwie 40 minut.[1]


Jakie jeszcze korzyści czerpać może nasz psiak z jedzenia kości?


Nasi mali czworonożni pupile często mają niespożyte zasoby energii oraz pyski chętne do przeżuwania wszystkiego, co tylko stanie im na drodze. Powolne rozprawianie się z kośćmi jest więc dla nich przyjemnym i wciągającym zajęciem. Poza chwilą miłej zabawy i zaspokojeniem naturalnego instynktu gryzienia, kości dobrze zatroszczyć potrafią się też o zęby. W przypadku starszych szczeniąt i dorosłych psiaków podgryzanie takiego twardego specjału skutecznie oczyszcza zęby, zapobiegając tym samym rozwojowi płytki nazębnej i bakterii. W kwestii małych ząbkujących psiaków przekąska stanowi zaś wspaniały masaż dla dziąseł. Włączenie surowych kości w dietę szczeniaka wspomaga też prawidłowe funkcjonowanie mięśni żołądka, poprawia perystaltykę jelit oraz zapobiega wzdęciom.

O czym powinniśmy pamiętać, serwując szczeniakowi kości?


Choć surowe kości z wielu powodów są dobrym kęsem dla szczeniaka, z ilością tego specjału w psiej diecie nie powinniśmy przesadzać. Gdy psiak zbyt często zajmuje się kośćmi, wywołać może to u niego napięcie mięśni żujących. Dodatkowo przedawkowanie zawartego w kościach wapnia u szczeniąt zanadto przyspieszyć może wzrost kości długich. Takim dodatkowym posiłkiem raczmy więc zwierzaka nie częściej niż raz, góra dwa razy w tygodniu. 

Inną ważną kwestią jest odpowiednie dopasowanie wielkości kości dla szczeniaka. Te, jeśli będą zbyt duże, dla szczeniaka okażą się trudne w konsumpcji. W przypadku zbyt małych kawałków istnieje zaś ryzyko ich połknięcia w całości. Zrezygnujmy też z kości zbitych na rzecz kości gąbczastych – bardziej miękkich i zasobnych w czerwony szpik, a więc cenniejszych pod względem odżywczym.

W przypadku szczeniąt posiadających jeszcze delikatne zęby mleczne w dietę włączyć możemy nie całe kości, a  sporządzone z nich mielonki.

Jakie kości okażą się najlepszym kęsem dla psiaka?


Psy z pewnością nie polują na krowy, żubry czy bawoły. Łupem ich stać mogą się gryzonie, króliki, ptaki, ewentualnie jagnięta bądź kozy. Wybierając przysmaki dla szczeniaka, nie sięgajmy więc po kości wołowe, gdyż te będą kęsem zbyt twardym zarówno dla psiego malucha, jak i dla dorosłego pupila. Zdecydowanie dobrym wyborem są zaś kości królicze, jagnięce i kozie.  

Jeśli nie kości, to co?


Gdy mimo wszystko nie jesteśmy przekonani do serwowania szczeniakowi kości, pamiętajmy, że smakołyki te zastąpić możemy innymi specjałami. O zęby zwierzaka dobrze zadbają usuwające kamień i poprawiające oddech przysmaki dentystyczne. Potrzebę żucia psiak zrealizować może zaś, skupiając swą uwagę na dostępnych w sklepach gryzakach. W przypadku tych ostatnich nie bez znaczenia jest jakość produktu. Wybierajmy więc wyroby sprawdzonych producentów, najlepiej te jak najbardziej naturalne, przyrządzone z mięsa i skóry.

↓ NATURALNE KOŚCI DLA SZCZENIAKA ↓

Sklep Telekarma

[1] https://www.dogsfirst.ie/raw-faq/how-to-feed-a-dog-bones/

Tekst: Małgorzata Paszko
Zdjęcie: Fotolia.pl

1 komentarz:

  1. Ja wcześniej nie miałam styczności z psami (zawsze miałam w domu koty), więc sporo rzeczy się dowiedziałam :)

    OdpowiedzUsuń