wtorek, 3 lipca 2018

Czy szczeniak powinien spać w łóżku?


Gdzie powinien spać szczeniak, który dopiero co trafił do naszego domu? Czy warto ulegać błagalnym piskom malucha i wpuszczać go do własnego łóżka? Może rozsądniej było by od razu sprawić mu wygodne legowisko? To, gdzie będzie spał nasz pupil zależy wyłącznie od nas. Wielu opiekunów nie widzi nic złego w dzieleniu łóżka z psem, inni z kolei uważają to za niehigieniczne, a nawet odstręczające. Zanim podejmiemy własną decyzję warto wziąć pod uwagę kilka kwestii.

Czy spanie ze szczeniakiem to dobry pomysł?


Szczenięta to bez wątpienia jedne z najbardziej uroczych istot na świecie, obdarzone w dodatku wielką mocą przekonywania. Trudno bowiem zabronić czegokolwiek pupilowi, który wydaje się tak zagubiony w nowym otoczeniu. Szczeniak, który dopiero co trafił do naszego domu szuka ciepła i poczucia bezpieczeństwa. Najczęściej kończy się więc tak, że maluch śpi z nami, nawet jeśli obiecywaliśmy sobie coś zupełnie innego. Pamiętajmy jednak, że spanie w jednym łóżku ze szczeniakiem może nie być najlepszym pomysłem. Dlaczego?

Weźmy pod uwagę, że pozwalając szczeniakowi na pewne zachowania wyrabiamy w nim nawyki i przyzwyczajenia, które potem okazują się kłopotliwe. Zwierzak, który przywykł do spania z właścicielem raczej niechętnie opuści jego wygodne łóżko. Pamiętajmy, że szczeniaki szybko rosną, zaczynają zajmować coraz więcej miejsca i rozpychać się na materacu. Może to nie problem o ile posiadamy psa małej rasy, na przykład jamnika czy yorka, ale co jeśli nasz pupil osiągnie większe gabaryty? Dzielenie łóżka z dogiem, owczarkiem niemieckim lub bernardynem może okazać się zbyt dużym wyzwaniem.

Niewłaściwe wychowywanie psa powoduje także wiele problemów behawioralnych. Psy, którym pozwala się na spanie w łóżku bez przestrzegania jakichkolwiek zasad mogą dążyć do dominacji nad właścicielem. Pupil powinien wiedzieć, że na łóżko wchodzi się tylko, gdy mu na to pozwolimy. Inaczej hierarchia jest zaburzona, a pies postrzega nasze łóżko jak swoje własne, zaczyna dążyć do dominacji i walczyć o przestrzeń. Niedopuszczalne są sytuacje, gdy pies warczy na nas, próbuje gryźć lub w ogóle nie dopuszcza do łóżka.


Spanie z psem a higiena


Decydując o tym, gdzie powinien spać nasz pupil warto wziąć pod uwagę także kwestie higieniczne. Niektóre psy ślinią się, inne gubią wręcz niewyobrażalne ilości sierści, a jeszcze inne podczas spacerów zaglądają w różne podejrzane kąty. Pamiętajmy także, że zwierzaki przynoszą do domu nie tylko kurz, ale czasem również pasożyty, takie jak pchły lub kleszcze.

Kolejnym problemem jest sierść czworonoga. Przebywając z pupilem w jednym łóżku mamy nieustanny kontakt z jego skórą i futrem, jesteśmy więc bardziej narażeni na działanie alergenów. Oznacza to, że osoby uczulone absolutnie nie powinny spać z psem.  

Gdzie powinien spać szczeniak?


Gdy szczeniak trafi w końcu do naszego domu, powinniśmy zadbać o to, aby znalazł w nim własny kąt. Każdy zwierzak potrzebuje odrobiny przestrzeni, która zapewni mu prywatność, poczucie intymności i bezpieczeństwa. Jeśli nie chcemy, by stało się nią nasze własne łóżko, warto od razu zainwestować w odpowiednie legowisko dla szczeniaka. Posłanie to posłuży nie tylko jako miejsce wypoczynku, ale również przytulny azyl i schronienie w chwilach, gdy pupil zestresuje się lub poczuje niepewnie.

↓ MATY I KOCYKI DLA SZCZENIAKA ↓


Jak wybrać legowisko dla szczeniaka?


Posłanie dla szczeniaka powinno być przede wszystkim ciepłe i przytulne. Najlepiej sprawdzą się zatem miękkie pluszowe poduchy lub legowiska w kształcie budki. Zabudowane posłanie, osłaniające wszystkie boki daje psu większe poczucie bezpieczeństwa, działa kojąco i uspokajająco. Pamiętajmy tylko, by dopasować je do gabarytów czworonoga. Zbyt obszerne wnętrze mogłoby sprawić, że maluch poczuje się jeszcze bardziej samotny i opuszczony. Lepiej więc kupić mniejsze posłanie i wymienić je dopiero, gdy pupil podrośnie. Warto także zadbać o to, by wnętrze legowiska było przytulne i zachęcające. Możemy na przykład zaopatrzyć szczeniaka w miękki kocyk lub maskotkę, które szybko przesiąkną jego zapachem. Znajoma woń, kojarząca się z gniazdem i bezpieczeństwem, przyniesie maluchowi ukojenie w stresujących sytuacjach.

Jak nauczyć szczeniaka spać na legowisku?


Przede wszystkim musimy być w tej sprawie konsekwentni. Jeśli postanowiliśmy, że miejscem wypoczynku dla pupila ma być legowisko, to trzymajmy się tej decyzji. Nie możemy pozwalać szczeniakowi na spanie w łóżku, by potem nagle zmienić zdanie. Zwierzak nie zrozumie dlaczego nagle został wyrzucony, dlatego lepiej od początku przyzwyczajać szczeniaka do spania na własnym legowisku. Od czego zacząć? Najlepiej od zbudowania pozytywnych skojarzeń. Pupil powinien wiedzieć, że na posłaniu zawsze czeka na niego coś dobrego, na przykład zabawka lub ulubiony smakołyk. Gdy maluch zajmie się przekąską lub zainteresuje zabawką, spróbujmy zostawić go samego na posłaniu. W ten sposób powoli przyzwyczajamy go do miejsca i tego, że nie zawsze będziemy w pobliżu. Warto także uczyć pupila komend, takich jak „na miejsce” i nagradzać go za każdym razem, gdy ich usłucha.

↓ LEGOWISKA DLA SZCZENIAKA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz