piątek, 29 czerwca 2018

Pellet dla królika


Odpowiednio dobrana ściółka to nierzadko kluczowy element środowiska domowego małych ssaków. Wydawać by się mogło, że króliki nie mają specjalnych wymagań co do podłoża, jakie znajdzie się w ich klatce. Nic bardziej mylnego. Niewłaściwa ściółka niejednokrotnie negatywnie wpływa nie tylko na czystość króliczego mieszkanka, ale również na samopoczucie i zdrowie uszatych podopiecznych. Jednym z coraz częściej polecanych dla królików podłoży jest pellet. Jakie są zalety jego stosowania?


Czym jest pellet dla królika?


W ostatnich latach pellet wzbudza powszechne zainteresowanie. Największą popularnością cieszy się oczywiście w branży grzewczej. Podstawowym zastosowaniem pelletu jest bowiem ogrzewanie pomieszczeń. Zalety pelletu zauważyli jednak również właściciele zwierząt domowych, którzy zaczęli używać go jako ściółki dla swoich podopiecznych. Dlaczego może on pełnić funkcję podłoża zarówno dla koni, gryzoni, kotów, jak i królików? Pellet to całkowicie naturalny produkt, wytwarzany z trocin pozostałych po obróbce drzewnej. Produkcja pelletu polega na przeciśnięciu materiału przez specjalną matrycę. W czasie przekształcania surowiec drzewny poddawany jest działaniu wysokiej temperatury, a następnie wysokiego ciśnienia. Ostateczny produkt ma postać niewielkich, cylindrycznych granulek. Drewniany żwirek nie zawiera żadnych sztucznych domieszek. Dodatkowo jest oczyszczony z pyłów i bakterii. Właśnie dlatego może świetnie sprawdzić się jako podłoże dla królika.

Dlaczego warto zastosować pellet w klatce królika?


Wybierając ściółkę dla uszatego podopiecznego, trzeba mieć na uwadze przede wszystkim zdrowie i wygodę zwierzaka. Nawet najbardziej chłonna ściółka może zupełnie nie nadawać się dla zajęczaka, jeśli będzie kaleczyć delikatne łapki lub uwalniać pyły drażniące oczy. Nie zapominajmy, że króliki są szczególnie wrażliwe na wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się w ich otoczeniu. Zdarza się, że uszate zwierzaki próbują swojej ściółki, co może być dość niebezpieczne, zwłaszcza jeśli podłoże królika ma właściwości zbrylające. Nie bez powodu godną polecenia ściółką dla zajęczaków jest pellet. Produkt ten jest przede wszystkim ekologiczny i nietoksyczny. W przeciwieństwie do wielu innych ściółek nie pyli, dlatego nie podrażnia układu oddechowego i oczu uszatych zwierzaków. Ogromną zaletą pelletu jest bardzo dobra chłonność. Drewniany żwirek nie tylko świetnie absorbuje mocz, ale również neutralizuje nieprzyjemne wonie unoszące się w pobliżu klatki futrzaka. Klasyczny pellet dla królika nie ma właściwości zbrylających, dlatego nie musimy się obawiać, że skosztowanie go przez zwierzaka wyrządzi mu jakieś szkody. Duże znaczenie ma też stabilność tego typu podłoża. Pellet dobrze przylega do podłogi, dlatego nie wysypuje się w dużych ilościach poza klatkę. Ze względu na to, że drewniany żwirek nie przyczepia się do łapek i futerka, nie sprawia problemów uszatym pupilom i nie roznosi się po mieszkaniu. Warto zwrócić uwagę także na łatwość jego wymiany. Pellet dla królika można z powodzeniem wyrzucić do toalety. Jako materiał biodegradowalny może pełnić funkcję kompostu w przydomowym ogrodzie.

O czym pamiętać, stosując pellet dla królika?


Króliki bardzo często w swojej klatce wydzielają specjalne miejsce na toaletę. Zazwyczaj nie ma więc konieczności, by cała podłoga króliczego mieszkanka pokryta była materiałem higienicznym. Ustawienie w klatce futrzaka niewielkiej toalety znacznie ułatwi nam utrzymanie odpowiedniej higieny w otoczeniu. Pellet będzie idealnym wypełniaczem do kuwety dla królika. Jeśli nasz uszaty podopieczny nie przeszedł jeszcze nauki czystości, drewnianym żwirkiem możemy wyłożyć większą część podłogi, ale pod warunkiem, że nie będzie to jedyne podłoże w mieszkanku zajęczaka. W takim przypadku warstwę pelletu należy pokryć inną, miękką ściółką, która nie musi mieć właściwości absorpcyjnych (np. sianko, słoma, bawełna). Dzięki temu zwierzak nie będzie narażony na podrażnienia łapek, a my nie będziemy mieć problemów z częstym sprzątaniem jego lokum. Warto jednak pamiętać, że pellet dla królika należy wymieniać przynajmniej raz w tygodniu. W innym wypadku zacznie się rozpadać się na małe fragmenty, co na pewno znacznie utrudni nam zachowanie porządku w środowisku pupila.

↓ PELLET DLA KRÓLIKA ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz