czwartek, 7 czerwca 2018

Czy pies powinien jeść ziemniaki?


Wokół podawania psom ziemniaków narosło wiele mitów. Wciąż dość często można spotkać się z obiegową opinią, głoszącą, że warzywa te znajdują się na liście produktów całkowicie zakazanych w menu czworonogów. Z drugiej strony ziemniaki nierzadko można znaleźć w gotowych karmach dla zwierzaków. Dlaczego więc serwowanie ich czworonożnym podopiecznym wzbudza tyle kontrowersji? Czy każdy psiak może do woli pałaszować ziemniaki?


Czy ziemniaki są bezpieczne dla psów?


Nie ma żadnego powodu, by zupełnie wykluczać ziemniaki z diety zdrowych czworonogów. Wbrew pozorom warzywa te nie są wcale gorszym dodatkiem do psich dań niż kasza czy makaron. Skąd wziął się zatem popularny mit o szkodliwości ziemniaków dla czworonogów? Z pewnością ma on niemały związek ze znajdującym się w tych warzywach toksycznym alkaloidem. Niebezpieczna dla zdrowia solanina w największym stężeniu występuje w niedojrzałych ziemniakach, a zwłaszcza w kiełkach i łupinach. O ile spożycie przez psa ziemniaków lub pewnych ich fragmentów na surowo rzeczywiście mogłoby doprowadzić do poważnego zatrucia, ugotowane warzywa nie stwarzają już takiego zagrożenia. Gotowanie zwiększa też strawność skrobi, dlatego poddane obróbce termicznej warzywa nie stanowią nadmiernego obciążenia dla psiego przewodu pokarmowego. Odpowiednio przygotowane ziemniaki są więc dla czworonogów zupełnie bezpieczne. Warto jednak pamiętać, że ziemniaki mają wysoki indeks glikemiczny, stąd ich podawanie nie jest wskazane w przypadku zwierzaków zmagających się z cukrzycą. Ze względu na wysoką zawartość węglowodanów, warzywami tymi nie mogą objadać się również podopieczni, którzy mają szczególną tendencję do nadmiernego przybierania na wadze.


Zalety serwowania ziemniaków psom


Ziemniaki, podawane pupilom z umiarem, mogą stać się bardzo wartościowym składnikiem ich menu. Warzywa te są bogate w witaminy (zwłaszcza C i B6) oraz mikroelementy (żelazo, magnez mangan, potas). Są także świetnym źródłem polifenoli, które działają przeciwnowotworowo i chronią przed chorobami układu krążenia. Ziemniaki należą również do jednych z najbardziej sycących produktów, dlatego warto uraczyć nimi czworonożnych łakomczuchów. Jako wypełniacz, który ma przede wszystkim zredukować głód i dostarczyć odpowiedniej dawki energii, warzywa te sprawdzą się bardzo dobrze. Ziemniaki mogą być idealnym wzbogaceniem jadłospisu psich alergików. Zwierzaki uczulone na zboża lub nietolerujące glutenu mogą spożywać je bez żadnych problemów. Z reguły bez obaw można też serwować ziemniaki psiakom obdarzonym dość wrażliwym przewodem pokarmowym. 


W jaki sposób podawać psu ziemniaki?


Niewłaściwe przygotowanie ziemniaków dla psa może skutecznie ograniczyć korzyści płynące z ich spożywania. Właśnie dlatego do obróbki tych warzyw należy podejść ze szczególną starannością. Przede wszystkim już na samym początku należy wyeliminować zazieleniałe ziemniaki. Trzeba pamiętać również o dokładnym usunięciu kiełków. Lepiej także nie gotować ziemniaków w łupinach. Warto ponadto zatroszczyć się o to, by obierki ani usunięte fragmenty warzyw nie znajdowały się w zasięgu psiaka. Ziemniaki, które chcemy podać pupilowi, muszą być bardzo dobrze ugotowane. Najlepiej serwować je w postaci purée. Niezbyt dobrym pomysłem jest za to podawanie zwierzakowi frytek czy mocno solonych warzyw. Nie zapominajmy, że ziemniaki powinny być zawsze oferowanie czworonogowi po ostudzeniu. Niewskazane jest jednak serwowanie podopiecznemu specjałów przechowywanych w lodówce. Pod wpływem niskiej temperatury zmienia się ich struktura, przez co przewód pokarmowy zwierzaka może mieć problemy z ich strawieniem. Ziemniaki, podobnie jak inne wypełniacze, powinny stanowić nie więcej niż 1/3 przygotowanego dla pupila domowego posiłku. 


Czym zastąpić ziemniaki w psiej diecie?


Choć zwykle ziemniaki można z powodzeniem włączyć do psiego menu, bez wątpienia nie są one niezbędnym elementem jadłospisu czworonogów. Jeśli chcemy karmić pupila domowym jedzeniem, jako wypełniacz, zamiast ziemniaków możemy zastosować np. ryż. Produkt ten jest lekkostrawny, dobrze przyswajalny i działa kojąco na przewód pokarmowy zwierzaków. Dodatkowo, podobnie jak ziemniaki, nie zawiera glutenu. Zamiast samodzielnie przygotowywać dla podopiecznego ziemniaczane specjały, możemy też postawić na gotowe pokarmy z tymi warzywami. Ziemniaki często znajdziemy np. w karmach hipoalergicznych i bezzbożowych, których na rynku wcale nie brakuje. 


↓ KARMY DLA PSA Z ZIEMNIAKAMI ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz