czwartek, 21 czerwca 2018

Co lubią jeść myszy?


Myszy to prawdziwe łasuchy. Zwykło się uważać, że nie pogardzą prawie żadną przekąską. Nie znaczy to jednak, że małe gryzonie nie mają swoich upodobań kulinarnych. Wbrew pozorom to wcale nie kawałeczek sera jest wymarzonym mysim rarytasem. Czym zatem możemy uraczyć wspaniałego gryzonia? Jakie przysmaki idealnie trafią w gust myszy?


Naturalna dieta myszy


Myszy nie bez powodu należą do jednych z najbardziej rozpowszechnionych gryzoni na świecie. W naturze, dzięki olbrzymim zdolnościom adaptacyjnym, potrafią odnaleźć się w różnych warunkach. Zamieszkują zarówno obszary suche, jak i wilgotne, leśne oraz trawiaste. Zwierzaki te świetnie przystosowały się także do warunków stworzonych przez człowieka. Często spotkać można je na polach uprawnych i w pomieszczeniach gospodarczych. W mysim życiu niczym niezwykłym nie są też sezonowe przeprowadzki. Gryzonie z pewnością nie byłyby w stanie żyć w tak skrajnie różnych środowiskach, gdyby nie ich ogromna elastyczność w doborze pożywienia. Myszy zaliczane są do zwierząt wszystkożernych. W ich naturalnym menu zwykle przeważa pokarm pochodzenia roślinnego. Myszy zajadają się przede wszystkim zbożami, nasionami i owocami. W jadłospisie gryzoni pojawia się jednak też pokarm zwierzęcy – głównie drobne owady. Myszy z powodzeniem wykorzystują ponadto wszelkie resztki pożywienia pozostawiane przez ludzi. Dieta małych ssaków ulega zmianom w zależności od aktualnej dostępności pokarmu. Gryzonie nie mają więc problemu, by przez pewien czas odżywiać się tylko jednym typem pożywienia.

↓ SIANKO DLA MYSZY ↓Preferencje żywieniowe myszy


Pewnie każdy niejednokrotnie słyszał opowieści o sprytnych gryzoniach, które wieczorami opuszczają swoje kryjówki i grasują po różnych pomieszczeniach w poszukiwaniu upragnionych kąsków. Myszy to bez wątpienia bardzo ciekawskie stworzenia, które chętnie żerują w różnych zakamarkach. Zdarza się, że w ciągu nocy odwiedzają nawet kilkadziesiąt miejsc z żywnością. Nic więc dziwnego, że menu mysz jest na ogół bogate i opiera się na różnorodnych produktach żywnościowych. Małe gryzonie zazwyczaj lubią próbować nowych produktów. Tym, co przyciąga myszy do pokarmu, bywa nieznany, a przy tym dość atrakcyjny, zapach. Dodatkowo mali pupile zwracają uwagę na teksturę produktów. Niebagatelne znaczenie ma wielkość i forma przekąsek. Myszy wybierają produkty, które mogą z łatwością obgryzać, trzymając w przednich łapkach. Prawdopodobnie szczególnie gustują w dość miękkich zbożach. Do ulubionych zbożowych przekąsek małych podopiecznych należy kanar i kukurydza. Mysie preferencje nie są jednak na tyle silne, by zwierzaki zechciały oprzeć swój jadłospis tylko na jednym pokarmie [1]. Upodobania myszy mogą mieć ponadto związek ze smakiem produktów i zawartością składników odżywczych w pożywieniu. Gryzonie są wrażliwe na smak słodki i często poszukują pokarmów o wysokiej zawartości węglowodanów. Kuszące są dla nich również pokarmy zawierające oleje roślinne [2].

↓ KOLBY DLA MYSZY ↓

Najlepsze przysmaki dla myszy


Znając preferencje żywieniowe małych podpieczonych, nietrudno znaleźć idealne pokarmy dla myszy. Gryzonie z pewnością chętnie skosztują słodkich owoców. Pupila można uraczyć np. jabłkiem, gruszką, truskawką czy jagodą. Równie smakowite będą dla myszy chrupiące warzywa. Rarytasem dla gryzonia może być marchewka, ogórek, pietruszka lub cukinia. Większe warzywne i owocowe przekąski najlepiej serwować zwierzakom pokrojone na małe cząstki. Nie lada atrakcją będą też dla myszy orzeszki, nasiona słonecznika i kukurydzy. Pamiętajmy jednak, że tego typu przysmaki zawierają sporo tłuszczu i trzeba podawać je z umiarem, raczej od święta niż na co dzień. Do lubianych przez myszy przekąsek zaliczają się również owady karmowe. Bez obaw możemy podać gryzoniowi kawałek chudego mięsa drobiowego czy ugotowanego jajka. Zwierzaki na pewną ucieszą się z posiłku zasobnego w węglowodany – np. ugotowanego ryżu czy makaronu. Odpowiednie dla małych podopiecznych będą przysmaki zbożowe, zwłaszcza te zawierające pszenicę, kanar i proso. Jadłospis zwierzaków warto wzbogacić o pachnącą zieleninę. Suszone zioła należą do najzdrowszych smakołyków dla myszy. Zwierzakowi można zaoferować np. mniszka lekarskiego, tasznik pospolity, babkę lancetowatą, krwawnik pospolity czy liście porzeczki. Kuszącą propozycją dla myszki może okazać się sianko. Niezastąpione będą także drobne słodkości, takie jak np. dropsy czy ciasteczka, za którymi wprost przepadają gryzonie. Wybierając smakołyki dla myszy, należy zadbać przede wszystkim o dużą różnorodność składników. Nawet ulubiony pokarm, podawany codziennie, po pewnym czasie straci dla gryzonia cały urok. Nie narażajmy myszy na żywieniową monotonię, bo to, co naprawdę lubią, to urozmaicona dieta.

↓ POKARMY DLA MYSZY ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Źródła:
1. http://agris.fao.org/agris-search/search.do?recordID=US201301959482
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10901287

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz