środa, 27 czerwca 2018

Zapalenie stawów u psa


Choroby stawów mogą skutecznie zakłócić czworonogom codzienne spacery i beztroskie zabawy. Wbrew pozorom problem ten może dotknąć nie tylko psiego seniora, ale nawet młodego zwierzaka. Skutki procesów zapalnych toczących się w obrębie stawów bywają nieodwracalne, dlatego nigdy nie powinniśmy lekceważyć nawet subtelnych objawów mogących świadczyć o dolegliwościach narządu ruchu u pupila. Po czym poznać, że psiak cierpi z powodu zapalenia stawów? Jak zapobiegać chorobom stawów u czworonoga?


Choroby zapalne stawów występujące u psów


Zapalenie stawów u psów to nie ściśle określona jednostka chorobowa, lecz grupa schorzeń o zróżnicowanej etiologii, ale dość podobnych konsekwencjach. Proces zapalny prowadzi bowiem do zmian w obrębie błony maziowej, zmniejszenia lepkości płynu stawowego, degeneracji chrząstek stawowych i powstawania wyrośli kostnych. W rezultacie dochodzi do ograniczenia ruchomości stawów, któremu towarzyszy przewlekły ból. Zapalenie stawów u czworonogów dość często przyjmuje postać choroby zwyrodnieniowej, która dotyka głównie zwierzaki w podeszłym wieku. Choć schorzenie to bywa uznawane za naturalny efekt zużywania się struktur stawowych na przestrzeni lat, warto wiedzieć, że spore znaczenie mogą mieć czynniki genetyczne i środowiskowe. Nie zawsze jednak stan zapalny ma związek z podeszłym wiekiem. U naszego pupila może on rozwinąć się także na skutek działania bakterii lub przebytego urazu. Zdarza się, że zapalenie stawów u psa ma podłoże autoimmunologiczne. Nie można również wykluczyć, że przyczyną są inne choroby, np. borelioza lub toczeń rumieniowaty układowy.


Które psy są szczególnie narażone na zapalenie stawów?


Zapalenie stawów może dotknąć każdego psiaka. Istnieją jednak czynniki, które szczególnie sprzyjają zachorowaniu. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim psiaki obciążone dysplazją stawów łokciowych oraz biodrowych i innymi wadami rozwojowymi. Skłonności do tego typu problemów mają zwłaszcza czworonogi ras dużych i olbrzymich, które rosną szybko, a ich masa ciała znacznie obciąża stawy. Zapalenie stawów u psów często ma związek z nadwagą i zwiększonym naciskiem na elementy narządu ruchu. Niekiedy kłopoty zdrowotne powoduje niewłaściwie dobrana lub nadmierna aktywność fizyczna. Forsujące ćwiczenia sprzyjają bowiem urazom, które nierzadko negatywnie wpływają na stawy. Należy wyjątkowo troszczyć się też o narząd ruchu u czworonogów z obniżoną odpornością, podatnym na infekcje. Czasami zapalenie stawów jest skutkiem niewłaściwej diety, ubogiej w witaminy, mikroelementy i białko. Także złe warunki bytowe mogą odbić się na zdrowiu zwierzaków.

↓ PREPARATY I WITAMINY WSPOMAGAJĄCE STAWY PSA ↓

Objawy zapalenia stawów u psa


Pierwsze objawy procesu zapalnego u zwierzaka są zazwyczaj dość słabo wyrażone, a co za tym idzie – można je łatwo przeoczyć. Bardzo ważna jest więc staranna obserwacja zachowania pupila, zwłaszcza w trakcie spacerów i aktywności fizycznej. Jeśli zwykle rozbrykany psiak, ma trudności z dotrzymaniem nam kroku podczas przechadzek lub stroni od niegdyś ulubionych intensywnych zabaw, to znak, że dzieje się coś niedobrego. Czworonogi zwykle starają się odciążyć bolące stawy, dlatego mogą zmienić sposób poruszania się. Niekiedy uwagę zwraca sztywność ruchów. Z czasem u zwierzaków mogą pojawić się kulawizny. Przy chorobach stawów charakterystyczne są też kłopoty ze wstawaniem lub znalezieniem wygodnej pozycji do snu. Z upływem czasu problemy z wykonywaniem różnorodnych ruchów pogłębiają się. O zapaleniu stawów mogą świadczyć jednak nawet bardzo niespecyficzne symptomy, związane z bólem odczuwanym przez zwierzaki. Apatia, utrata apetytu, wylizywanie bolących miejsc, agresja, stany depresyjne – to tylko niektóre sygnały dyskomfortu.

Profilaktyka i leczenie zapalenia stawów u psa


W przypadku podejrzenia zapalenia stawów u pupila niezbędna jest jak najszybsza konsultacja lekarska. Weterynarz może zdecydować o podaniu zwierzakowi niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub środków przeciwbólowych. Często to jednak zbyt mało, by poprawić komfort życia pupila i zapewnić mu optymalną kondycję przez kolejne lata. Zarówno w leczeniu, jak i w profilaktyce konieczna jest odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Do menu czworonoga trzeba włączyć składniki o działaniu chondroprotekcyjnym – chondroitynę, glukozaminę i metylosulfonylometan (MSM). Pomagają one regenerować chrząstkę stawową, poprawiają ruchomość stawów i zmniejszają ból. Warto również wzbogacić jadłospis pupila o wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 o działaniu przeciwzapalnym. W dużych ilościach znajdziemy je m.in. w oleju z łososia. Dieta pupila zmagającego się z zapaleniem stawów powinna obfitować w przeciwutleniacze. Można wykorzystać także substancje zawarte w niektórych roślinach (np. kadzidłowcu indyjskim). Oprócz właściwego żywienia dużą rolę odgrywają ćwiczenia fizyczne. W żadnym wypadku nie wolno zabraniać psiakowi aktywności – wręcz przeciwnie – powinniśmy do niej zachęcać. Przy problemach ze stawami sprawdzą się spokojne spacery, pływanie czy zabawy węchowe. Podopiecznemu warto sprawić też nowe posłanie, które zapewni dobrą izolację termiczną i odciąży stawy. Przydatne może okazać się legowisko ortopedyczne, które dopasowuje się do kształtu ciała czworonoga.

↓ KARMY DLA PSÓW Z ZAPALENIEM STAWÓW ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz