wtorek, 5 czerwca 2018

Zapalenie ucha u psa


Uszy należą do jednych z najbardziej delikatnych i podatnych na infekcje fragmentów psiego ciała. Stan zapalny w obrębie narządu słuchu może rozwijać się dość niepozornie, skutecznie uprzykrzając czworonogom życie. Dodatkowo bywa, że nawet niewielka infekcja szybko rozprzestrzenia się na kolejne struktury ucha. Jakie są objawy zapalenia ucha u psa? Co robić, jeśli zauważymy, że pupil ma problemy z uszami?

Przyczyny zapalenia ucha u psa


Zapalenie uszu to częsta bolączka czworonogów w różnym wieku. Wynika to przede wszystkim ze specyficznej budowy psich uszu oraz trybu życia naszych podopiecznych. Infekcjom sprzyja długi i zakrzywiony przewód słuchowy. Szczególnie podatne na stany zapalne są jednak psiaki o dużych zwisających uszach, a także te posiadające obfite owłosienie w okolicach narządu słuchu. W takich warunkach zaburzona jest bowiem odpowiednia wentylacja uszu, a wilgoć i ciepło powodują szybkie namnażanie się patogenów. W grupie ryzyka znajdują się więc m.in. bassety, retrievery, spaniele, pudle i terriery. Na infekcje narażone są również zwierzaki, które lubią ekstremalne wyprawy po lasach lub łąkach. Podczas takich eskapad do uszu psiaków mogą dostać się różne ciała obce, np. odłamki patyków, źdźbła trawy. Niebezpieczne bywają też częste kąpiele. Zdarza się, że stan zapalny ucha ma związek z alergią, która skłania zwierzaki do intensywnego drapania się. Infekcje w obrębie uszu mogą być spowodowane przez bakterie (zwłaszcza Pseudomonas i Staphylococcus), grzyby (głównie Malassezia) i pasożyty (nużeńce i świerzbowce). Warto jednak pamiętać, że mikroorganizmy namnażają się przede wszystkim w uszach, które są podrażnione lub niewłaściwie oczyszczone. 

Objawy zapalenia ucha u psa


Stan zapalny uszu u psa zazwyczaj powoduje dotkliwy ból i intensywny świąd. Z tego względu u zwierzaków można zaobserwować drapanie uszu lub pocieranie nimi o przedmioty oraz potrząsanie głową i przechylanie jej w stronę bolesnego miejsca. Dodatkowo nierzadko w kanale słuchowym można dostrzec dużą ilość zielonkawej lub brązowawej wydzieliny o nieprzyjemnym zapachu. Niekiedy okolice psich uszu są zaczerwienione i obrzęknięte, pokryte strupami. Pupil może też stać się wyjątkowo niespokojny i wrażliwy na dotyk. Na próbę obejrzenia ucha może więc zareagować agresją. Niestety, nieleczone zapalenie ucha zewnętrznego czasami rozprzestrzenia się również na ucho środkowe, a nawet wewnętrzne. W takich przypadkach objawy są zwykle bardzo niepokojące. Pojawiają się wymioty, utarta łaknienia i problemy z równowagą. 


Leczenie zapalenia ucha u psa


Jeśli podejrzewamy, że nasz podopieczny cierpi z powodu zapalania ucha, jak najszybciej powinniśmy udać się z nim do weterynarza. Dzięki temu oszczędzimy mu cierpienia, a być może również uchronimy przed poważnymi powikłaniami. W terapii zwykle stosuje się środki o działaniu miejscowym, w postaci kropli. Preparaty często składają się z substancji, które skutecznie zwalczają zarówno bakterie, jak i grzyby, a także redukują stan zapalny. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie doustnych antybiotyków lub leków przeciwpasożytniczych. Nie zapominajmy, że czas terapii zwykle uzależniony jest od momentu podjęcia leczenia. W porę rozpoznane zapalenie ucha u psa na ogół nie będzie zatem wymagało długiej kuracji. Bardzo istotną rolę odgrywa też dokładne oczyszczenie psiego kanału słuchowego, które należy przeprowadzić przed zaaplikowaniem zwierzakowi specyfików przepisanych przez lekarza. 

Jak chronić psa przed zapaleniem ucha?


Zapalenie ucha u psa to jedno z tych schorzeń, przed którymi możemy dość skutecznie chronić pupila przy pomocy odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Podstawą są regularne kontrole psich uszu. Przegląd małżowin należy przeprowadzać przynajmniej raz w tygodniu. Warto mieć w zanadrzu również dobry preparat do czyszczenia uszu czworonoga. Najlepiej, aby zawierał on substancje myjące, nawilżające, keratolityczne i antyseptyczne. Specyfiki w postaci kropli aplikuje się bezpośrednio do kanału słuchowego. Po wpuszczeniu preparatu należy przez chwilę masować ucho pupila u podstawy. U czworonogów obdarzonych zwisającymi uszami trzeba zawsze wyjątkowo dokładnie wyczyścić wewnętrzną część małżowiny preparatem naniesionym na płatek kosmetyczny. Warto także chronić uszy takich psiaków przed wilgocią i po każdym kontakcie z wodą osuszać je przy użyciu miękkiego ręcznika. Dbajmy również o usuwanie nadmiaru sierści z okolic kanału słuchowego pupila. 

↓ PREPARATY DO PIELĘGNACJI PSICH USZU ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz