wtorek, 26 czerwca 2018

Czego nie podawać psu?


Choć psiaki są naszymi towarzyszami, a często traktujemy je jak członków naszej rodziny, musimy pamiętać, że nie wszystkie nasze ludzkie zachowania należy przenosić na pupila. Dotyczy to przede wszystkim diety. Są takie składniki i potrawy, które dla nas stanowią smakowity posiłek, natomiast dla kudłacza mogą stać się wręcz śmiertelną trucizną. Nie są to żadne wyjątkowe albo wyszukane produkty, więc z żadnym zagrożeniem początkowo się nie kojarzą. Tym bardziej ważne jest, aby wiedzieć, o jakie składniki diety chodzi i wykluczyć je obowiązkowo z jadłospisu ulubieńca.

Czarna lista produktów, które szkodzą psom


Tych produktów nie podajemy swoim pupilom i pilnujemy, aby samodzielnie się nimi nie poczęstowały. Ponieważ nie zawsze mamy pewność, czy w danej potrawie jest dany składnik lub nie, nie serwujemy kudłaczom resztek z naszego stołu.

1. Cebula i czosnek – nie tylko nie wydzielają zbyt przyjemnego zapachu, ale podane psiakowi mogą doprowadzić nawet do anemii, ze względu na zawarty w nich siarczan sodu. O ile czosnek w malutkich dawkach nie wyrządzi pupilowi krzywdy (tylko w malutkich!), o tyle cebula jest absolutnie zakazana.

2. Czekolada – dla nas pyszności, dla psiaków wręcz zagrożenie życia. Czekolada zawiera teobrominę, która fatalnie wpływa na ich organizm, a przede wszystkim na pracę serca. Unikajmy nie tylko czekolady samej w sobie, ale również wszystkiego, co zawiera ją jako polewę, nadzienie lub dodatek. Pamiętajmy też, że właściwie wszystkie słodycze, nawet te bez czekolady, szkodzą psiakom, bo pełno w nich węglowodanów, substancji spulchniających i sztucznych barwników.

3. Winogrona – nie tylko źródło węglowodanów w bardzo dużych ilościach, ale także wielu substancji, które niszczą nerki psiaka. Z tego samego powodu nie wolno podawać suszonej wersji winogron, czyli rodzynek. Oczywiście nie serwujemy też wina i w ogóle żadnego alkoholu. Psi organizm absolutnie nie jest stworzony do trawienia napitków wszelkiej maści.

4. Cytrusy – z owocami należy bardzo uważać i większość nich nie sprawdzi się w diecie kudłacza, a już zwłaszcza te egzotyczne. Po cytrusach pojawią się dokuczliwe wymioty, a po awokado wręcz zatrucie organizmu. 

5. Orzechy – najwyżej notowane wśród trucizn są orzechy makadamia, ale te włoskie lub laskowe też nie są wskazane. Unikajmy również migdałów.

6. Szczaw – jest źródłem kwasu szczawiowego, który w organizmie pupila poczyni spore szkody, przede wszystkim związane z układem moczowym. Zarówno szczaw, jak i rabarbar mogą doprowadzić do kamicy nerkowej.

7. Drożdże – zgromadzone w układzie pokarmowym psiaka zaczynają rosnąć, bo jest im ciepło i brzuch kudłacza zamienia się w coś w rodzaju żywego inkubatora. Z zależności od spożytej ilości drożdży mogą pojawić się bolesne wzdęcia, bóle brzucha aż (w skrajnych przypadkach) do pęknięcia żołądku lub jelit!

8. Surowe ziemniaki – potężne źródło surowej skrobi, która dla psiaków jest składnikiem nie do strawienia. Zakazane są również zielone pędy, bo gromadzi się w nich toksyczna solanina. Psiakowi nie podajemy też obierków ani oczek.

9. Kawa i herbata – kolejne niebezpieczne źródło teobrominy. Po spożyciu mogą wystąpić wymioty, bolesne skurcze, wzdęcia i apatyczność. Kofeina sama w sobie powoduje też silny wzrost ciśnienia, który dla psiaka może okazać się zabójczy.

10. Surowe jajka – chodzi przede wszystkim o białko, które zawiera w sobie substancję niszczącą biotynę. Efektem jest wypadanie, przerzedzanie się i matowienie sierści. W surowym jajku może być także salmonella.

11. Przyprawy – organizm psiaka absolutnie nie jest przygotowany na trawienie soli, pieprzu albo oregano. Dzicy kuzyni kudłaczy, żyjący na wolności, nigdy nie przyprawiali i nie przyprawiają upolowanej ofiary. To samo dotyczy wszelkich sosów i gotowych dań mięsnych. W ich składzie znajdziemy mnóstwo przypraw.

12. Grzyby – ciężkostrawne i zawierające toksyczne związki. Nawet te całkowicie jadalne dla ludzi, dla psiaka okażą się wyjątkowo ciężkim i zakłócającym pracę układu trawiennego przysmakiem. Wpływają też na serce, układ nerwowy, nerki. Spożycie trującego grzyba to z kolei właściwie pewna śmierć.

↓ MOKRA KARMA DLA PSA ↓Oprócz produktów zakazanych dla psów, są również takie, z którymi trzeba uważać, bo nigdy nie wiadomo, jak zareaguje na nie nasz pupil. Jest wśród nich krowie mleko (może być poważny problem ze strawieniem, bo u większości psiaków zanika enzym laktaza), egzotyczne rodzaje mięs, owoce morza, glony. Najlepszą metodą jest serwowanie psiakowi nowości kulinarnych w bardzo małych porcjach, aby zobaczyć, czy nie wpływają negatywnie na organizm. Dla psiaków z alergią konieczna jest z kolei dieta eliminacyjna, bo zwykły, nieszkodliwy produkt może stać się dla nich prawdziwą trucizną. Nie wolno podawać również potraw przeterminowanych oraz takich, w których znajdują się spore ilości chemii (jak w karmach najniższej jakości). Dbajmy o zdrowie i bezpieczeństwo naszego ulubieńca!


↓ SUCHA KARMA DLA PSA ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Magdalena Dolata 
Zdjęcie: Fotolia.pl

1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawy wpis. Niektórzy uważają, że psy powinny jeść wszystko to, co ludzie.

    OdpowiedzUsuń