czwartek, 31 maja 2018

Biegunka u szczeniaka


U szczeniaków biegunka przytrafia się dość często. Nawet wówczas, gdy małego milusińskiego otaczamy naprawdę troskliwą opieką, a do miski jego wrzucamy tylko dobrej jakości kąski i tak możemy stanąć przed koniecznością zmierzenia się z tą zdrowotną dolegliwością. Zawczasu warto więc nieco zaznajomić się z tematem, a więc poznać przyczyny i sposoby radzenia sobie z psim rozwolnieniem.


Biegunka u szczeniaka – kłopotliwa dolegliwość


Z wielu powodów biegunka jest jedną z tych zdrowotnych przypadłości, które psim właścicielom potrafią spędzać sen z powiek. Gdy nasz czworonożny maluch cierpi na rozwolnienie, możemy spodziewać się bałaganu i mało przyjemnego zapachu w mieszkaniu. Prawdziwy problem tkwi jednak w tym, że zazwyczaj nie wiemy, co tak właściwie się dzieje. Biegunka u szczeniaka sama w sobie nie jest chorobą, a znakiem świadczącym o tym, że pod względem zdrowotnym psiakowi coś doskwiera. Oczywiście nie zawsze w grę wchodzą tu poważne medyczne problemy. Zawsze jednak, by biegunkę skutecznie zwalczyć, poznać musimy kryjącą się za nią przyczynę.

Dlaczego małe psiaki są szczególnie narażone na zaburzenia trawienia?


Dla małego szczeniaka pierwsze dni w naszym domu nie należą do najłatwiejszych. Maluch musi porzucić swą rodzinę, przenieść się w nowe miejsce, a często i na dobre zmienić dotychczasowe nawyki żywieniowe. Wszystko to związane jest zaś ze sporą dawką stresu. Młody psiak, zmieniając miejsce zamieszkania, zazwyczaj pierwszy raz w życiu jedzie samochodem, po raz pierwszy oddzielony zostaje od matki i rodzeństwa, w nowym mieszkaniu zaś zalewa go nieznana dotąd fala zapachów i dźwięków. Napięcie wywołane ogromem zmian często kończy się rozwolnieniem. 

Inną przyczyną biegunki u szczeniaka często bywa też jeszcze wciąż delikatny i nie do końca dojrzały układ pokarmowy. Warto pamiętać więc o tym, że ten kiepsko poradzić może sobie z nagłą zmianą jedzenia. Zabierając szczeniaka do domu, poprośmy poprzedniego właściciela, by dał nam konkretne żywieniowe wytyczne, a najlepiej zapas dotychczasowej karmy na wynos. Jeśli psiak żywiony będzie dokładnie tym samym, co wcześniej specjałem, działanie układu pokarmowego łatwiej uda nam się utrzymać w ryzach. Wszelkich wprowadzanych później zmian w menu dokonywać powinniśmy stopniowo poprzez mieszanie coraz większej ilości nowej karmy ze starą. Szczególnie ostrożnie zastępujmy też dietę uboższą w wartości odżywcze na tę pełnowartościową, gdyż tak radykalny przeskok dla organizmu zwierzaka może okazać się niemałym szokiem.     

Co jeszcze wywoływać może biegunkę u szczeniaka?


Oczywiście nie jest tak, że biegunka dokucza tylko bardzo małym psiakom. W przypadku starszych szczeniaków do najczęstszych przyczyn wywołujących tę dolegliwość zalicza się infekcje bakteryjne i wirusowe, pasożyty oraz alergię bądź nietolerancję pokarmową. Pamiętajmy, że szczenięta mają też tendencję do zjadania rozmaitych przypadkiem znalezionych „smakołyków”. Uczta taka często kończy się zaś rozwolnieniem i złym samopoczuciem. Niestety zdarza się, że za biegunką kryć mogą się również poważniejsze zdrowotne dolegliwości w tym m.in. niewydolność serca, zapalenie żołądka czy jelit, choroby wątroby, nerek bądź trzustki, a nawet nowotwory.   

Biegunka u szczeniąt a wizyta w lecznicy


Niewiele trzeba, by cierpiący na biegunkę szczeniak odwodnił się i jeszcze bardziej podupadł na zdrowiu. Mając w domu chorego dorosłego pupila, w przeciągu pierwszych 12 godzin wdrożyć możemy specjalną wspomagającą układ pokarmowy dietę. Małego psiaka bezpieczniej jest od razu zabrać do lecznicy bądź przynajmniej telefonicznie skonsultować się z weterynarzem. Z interwencją taką nie powinniśmy zwlekać zwłaszcza wówczas, gdy biegunce towarzyszą wymioty, znaczne osłabienie bądź inne dodatkowe dolegliwości. Niepokój wzbudzić powinien też smolisty, krwisty lub bardzo rozwodniony stolec.

↓ LEKKOSTRAWNA KARMA DLA SZCZENIAKA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Małgorzata Paszko
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz