wtorek, 8 maja 2018

Zapalenie ucha u kota


Czułe uszy, które są w stanie precyzyjnie namierzyć źródło interesującego dźwięku, to tajna kocia broń. Choć mruczki mogą poszczycić się świetnym słuchem, ich uszy stanowią szczególnie delikatny fragment ciała. Futrzaki są bowiem bardzo podatne na wszelkie infekcje tego narządu. Jedną z typowych kocich przypadłości jest zapalenie ucha. Co je wywołuje i jak można skutecznie chronić przed nim mruczącego pupila?


Przyczyny zapalenia ucha u kota


U kotów za problemy z narządem słuchu w dużej mierze odpowiedzialny jest świerzbowiec uszny (Otodectes cynotis), czyli pasożyt zaliczany do roztoczy. Pajęczak bytuje w kanale słuchowym i odżywia się naskórkiem. W wyniku inwazji świerzbowców u mruczków często pojawia się zapalenie ucha zewnętrznego. Stan zapalny jest jednak zazwyczaj wynikiem działania bakterii oraz grzybów. Na ogół infekcje mają charakter mieszany. Również niewłaściwa pielęgnacja kocich uszu może stanowić podłoże problemu. Nadmiar woskowiny w kanale słuchowym nie sprzyja zdrowiu uszu. Niebezpieczne bywają częste kąpiele – w wilgotnym środowisku bakterie i grzyby mają dogodne warunki do rozwoju. Zdarza się, że zapalenie ucha zewnętrznego ma związek z urazem, oddziaływaniem czynnika drażniącego lub ciała obcego. Infekcje mogą ponadto towarzyszyć innym chorobom, które nękają naszego futrzaka. Nie można więc wykluczyć, że na rozwój stanu zapalnego wpłynęła cukrzyca, alergia lub choroba autoimmunologiczna. Nieprawidłowości mogą dotyczyć też samego ucha. Niekiedy kłopoty wywołują guzy znajdujące się w kanale słuchowym. Powodem zapalenia ucha u kotów jest natomiast najczęściej rozprzestrzenienie się infekcji z zewnętrznej części narządu.

Objawy zapalenia ucha u kota


Infekcje uszu zwykle wywołują ból, który skutecznie utrudnia futrzakom normalne funkcjonowanie. Koty, które cierpią z powodu stanu zapalnego, zazwyczaj zaczynają intensywnie drapać swoje uszy, potrząsać małżowinami oraz przechylać głowę. W uchu objętym infekcją może znajdować się czarna, czerwonawa lub żółtawa wydzielina o intensywnym, nieprzyjemnym zapachu. Często widoczny jest także nadmiar woskowiny. Dodatkowo można niekiedy zaobserwować zaczerwienienie lub obrzęk zewnętrznego kanału słuchowego. Jeśli stan zapalny objął również ucho środkowe, symptomy mogą przybrać bardziej niepokojącą postać. Mruczek może zacząć tracić równowagę i mieć problemy z koordynacją ruchów. Należy zwrócić uwagę też na niechęć do żucia pokarmu, utratę łaknienia oraz wymioty. Niestety, nierozpoznana w porę infekcja może skończyć się dla futrzaka utratą słuchu.


Leczenie zapalenia ucha u kota


Leczenie stanów zapalnych uszu u kotów zawsze powinno odbywać się pod nadzorem weterynarza. Konieczne jest bowiem zastosowanie odpowiednich leków, które zwalczą bakterie, grzyby lub pasożyty odpowiedzialne za infekcję. W przypadku stanu zapalnego ucha zewnętrznego najczęściej stosuje się środki w postaci kropli lub maści. Jeżeli infekcja objęła także ucho środkowe, konieczne może być podanie doustnych antybiotyków oraz leków przeciwwymiotnych. U mruczków, które cierpią z powodu przewlekłych zapaleń uszu, wykorzystuje się również leki zmniejszające obrzęk. W skrajnych przypadkach do rozwiązania kociego problemu z uszami może być potrzebna operacja.

Jak zapobiegać zapaleniu ucha u kota?


Choć kocie uszy z pewnością nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, nie znaczy to wcale, że nie musimy troszczyć się o ich zdrowie. Często nie ma potrzeby, by gruntownie oczyszczać uszy futrzaków, ale zawsze trzeba starannie kontrolować ich stan. Zaleca się, aby przegląd małżowin u mruczka przeprowadzać przynajmniej raz w tygodniu. Cała procedura nie jest zbyt skomplikowana. Wystarczy chwycić górną część kociego ucha, a następnie wywinąć małżowinę. Jeśli zauważymy podejrzaną wydzielinę lub jakiekolwiek zmiany w uchu zewnętrznym, powinniśmy niezwłocznie skonsultować się z weterynarzem. Od czasu do czasu warto również oczyścić kocie uszy i usunąć gromadzącą się w kanale słuchowym woskowinę przy pomocy odpowiedniego preparatu pielęgnacyjnego. Płyny służące do higieny uszu nanosi się na wacik, którym następnie przeciera się wewnętrzną stronę małżowiny. Krople aplikuje się natomiast bezpośrednio do kanału słuchowego. Najczęściej po ich zastosowaniu należy chwilę pomasować ucho futrzaka u nasady. Kot musi mieć także możliwość wytrzepania nadmiaru preparatu pozostającego w przewodzie słuchowym. Warto pamiętać, że do pielęgnacji kocich uszu pod żadnym pozorem nie należy używać patyczków kosmetycznych, które mogą uszkodzić delikatną błonę bębenkową.

↓ PREPARATY DO PIELĘGNACJI KOCICH USZU ↓

Sklep TelekarmaTekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz