czwartek, 26 kwietnia 2018

Co zrobić, gdy pies wymiotuje?


Niemal każdy psiak raz na jakiś czas cierpi z powodu wymiotów. Zdarza się, że ich przyczyny są banalne, a po kilku godzinach, po gorszym samopoczuciu czworonoga, nie ma już ani śladu. Niestety, wymioty mogą też świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych, wymagających natychmiastowej interwencji lekarskiej. Kiedy wymioty u psa powinny wzbudzić nasz niepokój? Jak pomóc czworonogowi, który wymiotuje?


Wymioty a regurgitacja – różnice


Choć wymioty bez wątpienia stanowią niezwykle przykrą dolegliwość, warto pamiętać, że w rzeczywistości są one jednym z mechanizmów obronnych organizmu. Niejednokrotnie pozwalają bowiem usunąć potencjalnie szkodliwe substancje, a co za tym idzie – mogą uchronić pupila przed zatruciem. Dodatkowo wymioty u psa bywają istotnym sygnałem ostrzegawczym, świadczącym o nagłej bądź przewlekłej chorobie. Pod pojęciem wymiotów należy rozumieć gwałtowne pozbywanie się treści pokarmowej z żołądka lub dwunastnicy, wywołane pobudzeniem ośrodków znajdujących się przede wszystkim w rdzeniu przedłużonym. Wymioty są procesem aktywnym, związanym z silnymi skurczami mięśni brzucha i klatki piersiowej. Opróżnianie żołądka często poprzedzone jest nudnościami. U czworonoga przejawiają się one oblizywaniem warg, ślinieniem i ogólnym niepokojem. Zupełnie inny jest natomiast mechanizm regurgitacji, która najczęściej występuje u młodych psiaków. W przeciwieństwie do wymiotów, regurgitacja jest procesem biernym, nie towarzyszą jej skurcze mięśni brzucha czy pobudzenie ośrodków wymiotnych. Co więcej, pokarm zwracany z przełyku najczęściej nie jest zmieniony w takim stopniu, jak ten, który został już poddany silnemu działaniu soku żołądkowego. Często jest natomiast pokryty pianą i śliną. Przyczyn regurgitacji u dorosłych psiaków należy upatrywać w patologiach przełyku.

Dlaczego pies wymiotuje?


Abu ustalić, czy wymioty u psiaka są tylko nieszkodliwym epizodem, czy raczej zwiastunem poważnych problemów zdrowotnych, warto zwrócić uwagę na towarzyszące im objawy. Wymioty u czworonoga mogą mieć charakter jednorazowy i nie wpływać na ogólne samopoczucie zwierzaka. Jeśli nie obserwujemy u pupila spadku aktywności i innych zmian w zachowaniu, najczęściej nie mamy powodu do obaw. Przyczyną chwilowych problemów jest zazwyczaj błąd dietetyczny. Być może nasz zwierzak zjadł znaleziony na spacerze niezbyt wartościowy kąsek, przejadł się lub nie pogryzł dokładnie pokarmu. Także zmiana karmy lub intensywny wysiłek fizyczny bezpośrednio po jedzeniu może wywołać wymioty. Ostre wymioty, które trwają 24-48h, zazwyczaj wymagają już dokładniejszej diagnostyki. Mogą być one bowiem związane z zatruciami, chorobami wirusowymi, bakteryjnymi lub pasożytniczymi czy zapaleniem żołądka i jelit. Zdarza się ponadto, że psiak wymiotuje, bo w jego przewodzie pokarmowym znajduje się jakieś ciało obce (np. połknięta zabawka). Wymioty u zwierzaka mogą przyjąć też formę przewlekłą. Jeśli problem utrzymuje się dłużej niż kilka tygodni, nasz podopieczny może cierpieć z powodu cukrzycy, wrzodów, niewydolności nerek, padaczki, a nawet nowotworu. Nigdy nie należy lekceważyć wymiotów, jeśli towarzyszą im symptomy takie jak: gorączka, znaczne osłabienie czy problemy z oddychaniem. Również wymioty, które utrzymują się u psiaka ponad dzień, zawsze wymagają konsultacji lekarskiej.

Wymioty u psa – pierwsza pomoc


Psiakowi, który wymiotuje, należy zapewnić spokój i wypoczynek. Niewskazane są więc intensywne spacery czy forsujące ćwiczenia. Na ogół przy wymiotach należy zastosować krótkotrwałą głodówkę, trwającą od 6 do 24 godzin. Postarajmy się ponadto ograniczyć możliwość samodzielnego wyszukiwania pokarmu przez pupila, np. podczas spacerów czy swobodnego hasania po podwórku. Jednocześnie bardzo ważne jest, aby zapobiegać ewentualnemu odwodnieniu u zwierzaka. Najlepiej podawać psiakowi niewielkie ilości wody, nawet kilka razy w ciągu godziny. Jeśli podejrzewamy, że przyczyną problemów u czworonoga jest zatrucie, możemy zaaplikować mu węgiel aktywowany, pochłaniający toksyny. Po upływie doby z reguły można zacząć ponownie serwować psiakowi pożywienie. Przez kilka dni pupil powinien otrzymywać wyłącznie lekkostrawne posiłki, np. na bazie ryżu i gotowanego kurczaka. Pamiętajmy, by początkowo oferować podopiecznemu jedynie małe porcje pokarmu. Stopniowo możemy wracać do normalnego sposobu karmienia. Jeśli przyczyną wymiotów u zwierzaka były problemy ze strony przewodu pokarmowego, możemy zakupić dla pupila specjalną karmę weterynaryjną, np. dedykowaną psom z wrażliwym żołądkiem.

↓ KARMY DLA PSA Z WRAŻLIWYM ŻOŁĄDKIEM ↓Jak zapobiegać wymiotom u psa?


Profilaktyka wymiotów polega przede wszystkim na wyrobieniu u czworonoga prawidłowych nawyków żywieniowych. W przypadku psiaków, które jedzą łapczywie, dobrze sprawdzą się specjalne miski spowalniające jedzenie, zabawki interaktywne czy maty węchowe. Nie zapominajmy również, by wszelkie zmiany w psim jadłospisie wprowadzać stopniowo. Amatorów spacerowych zdobyczy warto nauczyć komendy „zostaw”. Za zignorowanie odnalezionych kąsków czworonogom trzeba zaoferować nagrodę w postaci wyjątkowo atrakcyjnych smakołyków. Zatroszczmy się także o zdrowie psiaków – pilnujmy terminów odrobaczań, szczepień i badań kontrolnych.

↓ MISKI DLA PSA SPOWALNIAJĄCE JEDZENIE ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz