wtorek, 10 kwietnia 2018

Czy pies może jeść ryż?


Psiaki potrzebują urozmaiconej diety. W ich jadłospisie potrzebne jest zarówno mięso, stanowiące podstawowe źródło białka, jak i warzywa, owoce oraz produkty zbożowe. Oczywiście koniecznie jest zachowanie równowagi i pamiętanie, że żaden kudłacz nie powinien zostać wegetarianinem. Karmienie jednak samym mięsem też zdrowotnie nie wyjdzie mu na dobre, dlatego tak ważne jest, aby w psim pożywieniu znalazły się różne odżywcze substancje. Jednym z dobrych, zdrowych składników jest właśnie ryż, choć oczywiście wiele zależy od tego, jaki jest to ryż, a zatem od jego jakości.


Dlaczego ryż jest dobry dla psa?


Ryż to pokarm lekkostrawny (zwłaszcza biały), a do tego smaczny i zdrowy. Choć coraz bardziej modne robią się wszelkie diety pozbawione zbóż (dla alergików to często jedyne wyjście, ale reszta naprawdę potrzebuje trochę zbóż), ryż naprawdę przyda się w posiłku naszego pupila. Oczywiście nie należy go podawać codziennie, ale dwa razy w tygodniu okaże się zapewne w sam raz. To także sposób na urozmaicenie diety i jednoczesne sprawienie, że produkt ten nie znudzi się psiakowi. Dlaczego warto serwować ryż dla psa? Jest on przede wszystkim źródłem dobrze przyswajanych węglowodanów, które są potrzebne w codziennym menu i w przypadku ryżu jest to o wiele zdrowsza opcja żywieniowa, a ponadto stwarzająca o wiele mniejsze ryzyko alergii niż na przykład ta z kukurydzą. Ryż zawiera także sporo żelaza i wapnia. To również świetne źródło błonnika, który oczyszcza organizm ze wszystkich złogów jelitowych, usprawnia ich perystaltykę, a co za tym idzie – cały proces trawienia. Ryż dla psa możemy podawać jako dodatek do posiłku, ale obecny jest też w wielu dobrej jakości karmach.

↓ KARMA DLA PSA NA BAZIE RYŻU ↓


Jaki ryż wybrać dla psa?


Przede wszystkim musi to być produkt z porządnego źródła, a zatem bez chemii, dodatków i oczywiście świeży. Uważajmy szczególnie na ryż paszowy, który często w ogóle nie ma prawie nic wspólnego ze zdrowym ryżem i stanowi coś w rodzaju zmielonej mieszanki przeróżnych odpadów produkcyjnych. Taki produkt nie jest ani smaczny, ani zdrowy i zdecydowanie powinniśmy go unikać. Bardzo zdrowy jest z kolei ryż brązowy i warto przekonać do niego pupila. To cenne źródło nie tylko błonnika, ale też minerałów oraz witamin. Ponieważ ryż brązowy jest bardziej obciążający dla układu pokarmowego, nie podawajmy go choremu ani osłabionemu psiakowi. To samo dotyczy chorób układu trawiennego, nade wszystko biegunki. Wówczas przyda się lekkostrawny ryż biały. Nie tylko nie obciąży żołądka, ale też może zadziałać jak naturalne lekarstwo, bo ryż ma to do siebie, że pochłania nadmiar wody, a zatem pochłonie ją także z jelit. Na co dzień sprawdzi się jednak przede wszystkim ryż brązowy.


Kiedy pies nie może jeść ryżu?


Psiak nie może jeść ryżu, kiedy pojawiają się po nim problemy zdrowotne, które zazwyczaj związane są z alergią. Na ryż kudłacze rzadko bywają uczulone, ale niestety to się zdarza. Po czym poznać alergię na ryż? Tak samo jak każdą inną alergię, czyli po objawach organizmu po spożyciu szkodliwego produktu. Możemy zaobserwować opuchnięcie, wysypkę, świąd skóry, biegunkę, wymioty, bóle brzucha, ospałość. Czasami występują także widoczne problemy z sierścią (wypadanie i matowienie) oraz kłopoty z uchem. Warto wówczas skontaktować się z weterynarzem. Jeśli okaże się, że psiak faktycznie ma alergię, konieczna okaże się dieta eliminacyjna, czyli wycofanie wszystkich produktów żywieniowych, w których znajduje się ryż.

↓ KARMA DLA PSA NA BAZIE RYŻU ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz