czwartek, 19 kwietnia 2018

Czy szczeniak powinien jeść w nocy?


Szczeniak swym właścicielom potrafi dać się we znaki. W pierwszych tygodniach wspólnego życia pupil naszą cierpliwość na próbę wystawia zwłaszcza nocą. Na szczęście młody czworonóg szybko się uczy. W kwestii posiłków i związanego z nimi treningu czystości musimy jednak trzymać się jasno określonych zasad.


Jak często powinniśmy karmić szczeniaka?


Szczeniaki potrzebują większej ilości posiłków niż dorosłe psiaki. Wcale nie znaczy to jednak, że młody czworonóg nieustannie musi mieć dostęp do wypełnionej jedzeniem miski. Pierwsze sześć, a nawet osiem tygodni życia to czas, w którym szczenięta powinny pozostawać przy matkach. Gdy tak odchowanego malucha zabierzemy do domu, aż do szóstego miesiąca jedzenie serwujmy mu regularnie – trzy razy dziennie. Oczywiście może wydawać nam się, że mały psiak jest głodny nieustannie. Pamiętajmy jednak, że podawanie karmy o ściśle określonych porach sprzyja zachowaniu zdrowia i jest ważną częścią domowego treningu. Trzy posiłki należytej jakości i odpowiedniej wielkości sprawią, że młody zwierzak otrzyma wszystkie niezbędne mu substancje odżywcze. Regularny plan karmienia dobrze współgrać będzie też z uczeniem psa czystości. Karmiąc szczeniaka raz bądź dwa razy dziennie, zaserwujemy mu porcje za duże, a więc i zbyt ciężkostrawne. To zaś przyczyni się bezpośrednio do nagłych skoków i spadków psiej energii. 

↓ KARMY DLA SZCZENIAKA ↓ 


  

Pory karmienia a trening czystości


Pory karmienia domowych pupili każdy z nas dopasowuje oczywiście do swej własnej dobowej aktywności. W idealnych warunkach małemu czworonogowi jedzenie serwować powinniśmy rano – koło godziny 7.00, w południe i po południu, nie później niż o 17.00. Jeśli do tej zasady ciężko będzie nam się zastosować, pamiętajmy, by ostatnia miska podawana była minimum na 1,5 – 2 godziny przed naszym układaniem się do snu. Przez pierwszych 12 miesięcy życia psiaki mogą załatwiać się również nocą. Przestrzeganie odpowiednich pór karmienia oraz chowanie miski z wodą po ostatnim posiłku, wyraźnie przyczyni się jednak do zmniejszenia częstotliwości nocnych wędrówek. Pies odpowiednio wcześnie nakarmiony i wypuszczony na dwór tuż przed zgaśnięciem świateł w domu, znacznie szybciej opanuje grafik „wizyt w toalecie”. Nocne karmienie szczeniaka przysporzyć może nam więc jedynie mało przyjemnych porannych niespodzianek i uciążliwych, nieprzespanych nocy.

Zadbaj o dobrą karmę dla młodego psiaka


W kwestii karmienia szczeniąt liczy się nie tylko precyzyjnie opracowany grafik. Sprawą priorytetową jest też tu oczywiście jakość serwowanego im jedzenia. Psie maluchy, zwłaszcza przez pierwsze pięć miesięcy, rosną niezwykle szybko. Stąd też tylko dobrej jakości karmy dedykowane szczeniakom i dopasowane do rasy, a więc docelowej wielkości psiaka są w stanie dostarczyć organizmowi naszego milusińskiego tego, czego mu potrzeba. Zwłaszcza ilość zawartego w karmie białka, wapnia, fosforu, chondroityny i glukozaminy dobrze dopasowana powinna być do rasy pupila. Karmy dla szczeniąt uwzględniające podział na psiaki ras dużych i małych to nie czczy producencki wymysł. Tylko takie specjały, które faktycznie uwzględniają specyfikę zwierzaka, są w stanie dobrze zadbać o jego zdrowie.

↓ KARMA DLA SZCZENIAKA ↓

  Sklep Telekarma


Tekst: Małgorzata Paszko
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz