wtorek, 24 kwietnia 2018

Czy można karmić kota tylko suchą karmą?


W sklepach zoologicznych znajdziemy taki wybór suchych karm dla mruczków, że od tej różnorodności może aż zakręcić się w głowie. Są karmy dla zwierzaków w różnym wieku, różnych ras, z ogromną ilością różnych smakowitych i zdrowych składników. Każdy właściciel znajdzie coś dla swojego ulubieńca i to nawet wówczas, gdy pupil jest wyjątkowo marudnym maluchem.

Czy jednak suche karmy mogą być jedynym rodzajem pożywienia, jakie serwujemy mruczkowi? Czy dzięki takiej diecie zwierzak będzie się prawidłowo rozwijał i nie zabraknie mu żadnych składników odżywczych? Ogólna odpowiedź brzmi: tak, sucha karma wystarczy. Jednak trzeba pamiętać o kilku ważnych sprawach.


Zalety suchych karm dla kotów


Suche karmy (oczywiście te najlepszej jakości) są bardzo dobrze zbilansowane, odpowiednio kaloryczne i zawierają kompletny zestaw potrzebnych mruczkowi składników odżywczych. Dlatego tak ważne jest, aby sięgać po produkty z najwyższej półki, które wytwarza się wyłącznie z naturalnych składników, bez jakichkolwiek wypełniaczy, sztucznych barwników i całej tej chemii, która niestety często dodawana jest do tanich karm z supermarketów. Na zdrowiu naszego pupila nigdy nie wolno oszczędzać. Dzięki pełnowartościowej karmie zapewniany mu odpowiednią mieszankę białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych, tauryny, L-karnityny, glukozaminy, chondroityny, a także witamin i minerałów. Do tego gryzienie twardych granulek to doskonały sposób na zapobieganie narastaniu kamienia nazębnego, który prowadzi na dalszym etapie do poważnych kłopotów z zębami, czasem nawet do paradontozy. Gryzienie granulek wzmacnia też dziąsła i poprawia stan mięśni szczęki. W wypadku suchej karmy nie ma też kłopotów z dawkowaniem – informacja o wielkości porcji (w stosunku do masy ciała) zawsze znajduje się na opakowaniu. Suche karmy dla kota łatwo jest kupić i przechowywać. Zainwestowanie w specjalny pojemnik to gwarancja świeżości i chrupkości produktu przez długi czas. Suche karmy znajdziemy też w tak ogromnej ilości wariantów smakowych, że nie będzie problemu z dobraniem produktu do gustu mruczka. Ponadto w sklepie zoologicznym Telekarma.pl » znajdziemy specjalne linie suchych karm weterynaryjnych, które powstały specjalnie z myślą o pupilach z konkretnymi kłopotami zdrowotnymi.

↓ SUCHA KARMA DLA KOTA ↓Kiedy należy uważać z podawaniem kotu suchej karmy?


Największy problem z suchymi karmami dla kota jest taki, że – jak sama nazwa wskazuje – są one właściwie zupełnie pozbawione wody, czyli mają małą wilgotność. Koci organizm zaś bardzo potrzebuje nawodnienia, bo w przeciwnym wypadku pojawią się kłopoty z funkcjonowaniem nerek i pęcherza moczowego. Dlatego obowiązkowo musimy postawić w kocim kąciku jedzeniowym miskę z wodą i dbać o to, aby zawsze była pełna, a zawarty w niej płyn świeży i zdatny do picia. To może jednak nie wystarczyć, bo równie potrzebna jest woda dostarczana wraz z pożywieniem, dlatego zaleca się podawanie mruczkowi, w ramach urozmaicenia diety, także karmę mokrą.

Taki pasztecik, mus albo gęsty sos będzie doskonałym uzupełnieniem diety i do tego uchroni zwierzaka przed monotonią żywieniową. Jedzenie samej suchej karmy może się pupilowi znudzić. W przypadku stosowania diety mieszanej (suchej i mokrej) ważne jest, aby tak łączyć składy produktów, by nie było w kociej diecie zbyt wiele lub zbyt mało niektórych substancji. Nowe produkty należy też wprowadzać stopniowo, bo układ trawienny futrzaków jest bardzo delikatny i gwałtownie rewolucje żywieniowe tylko go obciążą i spowodują szok dla organizmu. Pamiętajmy również, że podstawą dziennego menu powinna jednak pozostać karma sucha. Karmy mokre okazują się doskonałe w przypadku kociąt oraz kocich seniorów, kiedy gryzienie twardych granulek okazuje się trudne, bolesne, a czasem nawet niemożliwe. To samo dotyczy tych zwierzaków, które borykają się z kłopotami dentystycznymi. Oczywiście w razie potrzeby granulki suchej karmy można wcześniej trochę namoczyć, dzięki czemu staną się o wiele łatwiejsze do pogryzienia. Wiele suchych karm  dla kota stosuje się także jako niemal lekarstwa – ma to miejsce wtedy, kiedy specjalista przepisze zwierzakowi produkt z linii weterynaryjnej, na przykład w przypadku problemów z nerkami, żołądkiem albo układem kostnym. Mokre produkty z kolei sprawdzają się doskonale w menu mruczków niejadków, bo są bardziej aromatyczne i intensywniejsze w smaku. Nasz pupil może zatem być na diecie mieszanej i jest to wskazane, należy tylko łączyć karmy mądrze i pamiętać, że podstawą żywieniową zawsze pozostaje karma sucha, zaś produkty mokre włączamy do diety jako smakowite dodatki.

↓ MOKRA KARMA DLA KOTA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz