czwartek, 12 kwietnia 2018

Gdy kot mało je


Co robić, gdy nasz mruczek widocznie stracił apetyt lub całkiem przestał jeść? Brak apetytu u kota to niestety dosyć poważny problem, który może być oznaką chorób, infekcji pasożytniczych, problemów behawioralnych lub stresu. Niezależnie od przyczyny nie powinniśmy tego bagatelizować, zwłaszcza jeśli kocia głodówka trwa dłużej niż 1-2 dni. W takiej sytuacji należy zatroszczyć się o fachową pomoc dla zwierzaka, a przede wszystkim zdiagnozować przyczynę problemu.


Dlaczego głodówka jest groźna dla kota?


Każdy, kto ma lub kiedykolwiek miał kota wie, jak wybredne są to stworzenia. Koty posiadają swoje własne kulinarne gusta, więc nie tak łatwo przekonać je do zjedzenia czegoś, co im nie smakuje. Mogłoby się zdawać, że jeśli zwierzak naprawdę zgłodnieje, to w końcu zajrzy do miski, nawet jeśli jej zawartość rzeczywiście nie bardzo mu odpowiada. Niestety koci upór i konsekwencja w działaniu nie mają sobie równych. 

Pamiętajmy jednak, że tolerancja na głód w przypadku tych zwierzaków jest wyjątkowo niska. Koty, w przeciwieństwie do ludzi, zdecydowanie nie powinny pozwalać sobie na post. Nawet 2-3 dniowa głodówka może spowodować poważnie i nieodwracalne uszkodzenie wątroby. Gdy kot przestaje jeść, jego organizm zaczyna wykorzystywać nagromadzone rezerwy tłuszczu oraz białka. Tłuszcz nie stanowi problemu, jednak ilość protein jest tak ograniczona, że wątrobie szybko zaczyna brakować paliwa, przez co ulega stłuszczeniu i uszkodzeniu zagrażającemu życiu zwierzaka. 

Brak apetytu u kota


Kocia niechęć do jedzenia to poważny problem, zanim jednak popadniemy w panikę warto dokładnie przeanalizować całą sytuację. Brak apetytu u kota nie musi być objawem choroby. Możliwe, że nasz pupil jest po prostu wybredny, a strajk głodowy wykorzystuje jako narzędzie manipulacji. Jeśli zwierzak nie traci na wadze, nie wydaje się osłabiony i nie ma problemów z wypróżnianiem, to prawdopodobnie chodzi mu właśnie o rodzaj pokarmu. Utrata apetytu może być efektem gwałtownego przestawienia kota na karmę, która mu nie odpowiada. Pamiętajmy więc, aby wszelkie zmiany w diecie pupila wprowadzać stopniowo i bez pośpiechu. Najlepiej przez jakiś czas mieszać starą i nową karmę, dzięki czemu zwierzak powoli przekona się do zmian. Zdarza się również, że to nie sam pokarm jest problemem, a sposób jego podania. Niektóre koty nie chcą jeść z brudnej miski lub, gdy jej kształt utrudnia mu dostęp do posiłku.

↓ MISKI DLA KOTA ↓Dlaczego kot nie ma apetytu?


Częstą przyczyną utraty apetytu u kota jest stres. Wszelkie zmiany i rewolucje w otoczeniu futrzaka mocno wpływają na jego samopoczucie, wywołując napięcie, które często przekłada się na niechęć do jedzenia. Co może powodować stres u kota? Zmiana diety, przeprowadzka, nowy domownik lub podróż, czyli wszystko to, co zaburza koci porządek świata. W takiej sytuacji należy zadbać o spokój pupila, okazać mu dużo troski i wsparcia. Zróbmy wszystko, aby mruczek znów poczuł się bezpiecznie, poświęcajmy mu uwagę oraz czas na wspólną zabawę. Zwierzak na pewno to doceni. 


Brak apetytu u kota a problemy zdrowotne


Utrata apetytu u kota może mieć także podłoże zdrowotne, dlatego zawsze należy skonsultować się z weterynarzem. Lepiej mieć pewność, nawet jeśli wydaje nam się, że zwierzak po prostu grymasi. Za kocią niechęcią do jedzenia stoją często problemy z uzębieniem i dziąsłami. Ze względu na ból i duży dyskomfort pupil nie może rozgryzać twardych granulek ani kawałków mięsa, więc albo je bardzo niewiele, albo całkiem rezygnuje z posiłku. To pokazuje, jak ważna jest odpowiednia profilaktyka jamy ustnej u kota i walka z kamieniem nazębnym. 

Niechęć do jedzenia może świadczyć również o zatruciu pokarmowym, infekcji wirusowej lub bakteryjnej albo o inwazji pasożytów. Brak apetytu to także jeden z objawów niewydolności nerek oraz zapalenia trzustki bądź jelit. Jeśli pojawiły się inne niepokojące oznaki, takie jak wymioty, osłabienie, utrata wagi lub ból brzucha, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii. Niektóre z tych schorzeń mogą nawet zagrażać życiu naszego podopiecznego. 

Co robić, gdy kot nie chce jeść?


Po rozpoznaniu przyczyny problemu należy przede wszystkim uzupełnić poziom niezbędnych substancji odżywczych w organizmie pupila. W określonych przypadkach weterynarz może zalecić specjalną karmę weterynaryjną, która dostarczy zwierzakowi cennych kalorii oraz witamin i minerałów.

↓ KARMA DLA WYBREDNYCH KOTÓW ↓By zachęcić pupila do jedzenia możemy także zmienić formę i konsystencję posiłku. Mokre pokarmy dla kotów są z reguły smaczniejsze i koty bardzo chętnie je jedzą. Warto także poeksperymentować ze smakami i zobaczyć, co najbardziej przypadnie do gustu zwierzakowi. Jeśli kot lubi karmę suchą, możemy wzmocnić jej smak dodając rosół z kurczaka lub olej rybny. To powinno skusić niejadka do skosztowania posiłki.

↓ MOKRA KARMA DLA KOTA ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz