czwartek, 24 maja 2018

Czy pies może jeść chleb?Wszyscy wiemy, jak ważną rolę odgrywa prawidłowe żywienie domowych czworonogów. Mimo to od czasu do czasu zdarza nam się zaserwować pupilowi przysmak, który niekoniecznie powinien trafić do jego miski. Na liście kontrowersyjnych psich przekąsek figuruje między innymi chleb. O ile niewielki kawałek pieczywa nie powinien spowodować żadnych szkód, tak włączenie go na stałe do diety czworonoga może już poważnie odbić się na jego zdrowiu. Zobaczmy, dlaczego podawanie psu chleba nie jest najlepszym pomysłem.


Dlaczego lepiej nie podawać psu chleba?


Ogólnie rzecz ujmując pieczywo nie jest dla psa produktem toksycznym. Zjedzenie niewielkiego kawałka chleba z pewnością nie skończy się zatruciem, nie odbije się także w znaczący sposób na zdrowiu ani kondycji czworonoga. Problem może pojawić się dopiero wtedy, gdy nasz pupil zagustuje w pieczywie, a my zaczniemy podawać mu je regularnie i w coraz większych ilościach. Pamiętajmy, że pieczywo dla psa to pokarm mało odżywczy, a w dodatku tuczący i ciężkostrawny. Układ pokarmowy zwierzaka nie jest przystosowany do trawienia produktów tego rodzaju, przez co chleb długo w nim zalega i często fermentuje w jelitach. Nadmiar chleba w diecie pupila znacznie obciąża organizm, co często kończy się bólami brzucha, wzdęciami oraz zaparciami lub wręcz przeciwnie – biegunką i gazami.

Dieta, której podstawowym składnikiem jest pieczywo może odbić się także na całym organizmie czworonoga. Weźmy pod uwagę, że produkt ten zawiera bardzo niewiele wartości odżywczych, z których pies mógłby skorzystać. Niedobór białka, witamin i minerałów wyniszcza organizm zwierzaka, osłabia jego odporność, czyniąc go podatnym na wiele chorób i schorzeń.

Kiedy chleb szczególnie szkodzi psu?


Jak już powiedzieliśmy pieczywo nie jest trujące dla psa, a jednorazowe spożycie kromki chleba nie powinno mu zaszkodzić. Warto jednak dodać, że zasada ta nie dotyczy wszystkich czworonogów. Zdarza się, że podanie psu nawet niewielkiego kawałka bułki wywołuje wręcz opłakane skutki. Dotyczy do zwłaszcza psich alergików, uczulonych na wszelkiego rodzaju produkty zbożowe. Niewskazane dla zwierzaków są także wypieki z różnego rodzaju dodatkami, takimi jak rodzynki, czekolada, orzechy lub czosnek. Produkty te są toksyczne dla wszystkich psów, a zjedzenie nawet niewielkiej ilości może skończyć się tragicznie. Unikajmy także wypieków z dużą zawartością cukru lub jego zamiennika – ksylitolu. Na liście zakazanych wypieków figuruje również chleb tostowy oraz pieczywo typu pumpernikiel, ze względu na zbyt dużą zawartość węglowodanów.

Czy chleb może być zdrowy dla psa?


Warto pamiętać, że psy jako zwierzęta wszystkożerne, potrzebują różnorodnej diety, w której znajdą się nie tylko produkty mięsne, ale również roślinne. Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu zwierzaka niezbędny jest zwłaszcza błonnik, wspierający procesy trawienne w orgiazmie czworonoga. Składające się z ziaren pieczywo może być zatem doskonałym źródłem błonnika oraz cennym dodatkiem do psiej diety, pod warunkiem, że nie serwujemy go zbyt często i wybieramy dla pupila wyłącznie chleb określonego rodzaju. Przekąska tego rodzaju może okazać się pomocna zwłaszcza w walce z zaparciami u psa. Błonnik usuwa bowiem złogi z przewodu pokarmowego, reguluje florę bakteryjną oraz naturalną perystaltykę jelit.

Za najzdrowsze dla zwierzaków uchodzą te rodzaje pieczywa, które i my powinniśmy kupować. Od czasu do czasu możemy poczęstować psa chlebem pełnoziarnistym, z tym że powinien być on jak najbardziej naturalny, tzn. pozbawiony konserwantów, przypraw oraz sztucznych dodatków. Naszym czworonogom smakują także sucharki, pamiętajmy tylko, by podawać je okazjonalnie i nie wprowadzać do codziennego menu pupila.

Zdrowe przekąski dla psa


Każdy prawdziwy psiarz lubi czasem uraczyć pupila dodatkowym smakołykiem. W rozpieszczaniu zwierzaków nie ma nic złego pod warunkiem, że nie zapominamy o zdrowym rozsądku. Pamiętajmy, że przysmaki dla psa powinny być zdrowe i jak najbardziej naturalne. W sklepach zoologicznych znajdziemy rozmaite smakołyki przeznaczone dla zwierzaków na każdym etapie rozwoju. Niektóre z nich pełne są cennych składników odżywczych, które doskonale uzupełniają codzienną dietę pupila. Z pewnością będą one dużo bardziej wartościowe dla zwierzaka, niż chleb czy bułka. Zadbajmy tylko o to, by wybierać produkty pozbawione konserwantów i sztucznych dodatków. Zastąpmy je lepiej zdrowymi smakołykami, z dodatkiem warzyw, owoców oraz ziół.

↓ PRZYSMAKI DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

1 komentarz:

  1. Moim zdaniem zwierzętom powinno się dawać pokarm dla zwierząt, a nie resztki.

    OdpowiedzUsuń