wtorek, 29 maja 2018

Czy kot powinien mieć pełna miskę?


Czy kot rzeczywiście powinien mieć nieograniczony dostęp do pokarmu? Wielu właścicieli sądzi, że tak, chociażby ze względu na specyficzne potrzeby i obyczaje żywieniowe futrzaków albo po prostu dlatego, że jest to wygodne. Prawdą jest, że wizja miski stale wypełnionej przysmakami z pewnością przypadłaby do gustu niejednemu kotu, tylko czy taki sposób karmienia faktycznie sprzyja zwierzakom? Zobaczmy, jak metoda pełnej miski może wpłynąć na zdrowie i kondycję naszego mruczka.


Kocie zwyczaje żywieniowe


Dla dzikich kotów pełna miska stanowi jedynie piękne, lecz zupełnie nieosiągalne marzenie. W rzeczywistości, zwierzaki te każdego dnia poświęcają wiele czasu i energii na niekończące się polowania. Jadają przez to dosyć często, ale ich posiłki są raczej niewielkie. Ofiarą kocich łowów padają przeważnie małe stworzenia, takie jak myszy, szczury, nornice lub krety, dlatego aby porządnie się najeść kot musi polować nawet do dziesięciu razy dziennie. 

Trudno wyobrazić sobie, byśmy w warunkach domowych karmili mruczka aż tak często. Mamy przecież wiele innych obowiązków, związanych z pracą i rodziną, dlatego, chcąc zapewnić kotu właściwą ilość pokarmu, po prostu zostawiamy mu pełną po brzegi miskę i uzupełniamy ją, gdy tylko opustoszeje. Niestety nie jest to najlepsze rozwiązanie. Dlaczego?

Dlaczego kocia miska nie powinna być zawsze pełna?


Pamiętajmy przede wszystkim, że kot to nie człowiek i nie potrafi tak jak on powściągać swojego apetytu. Nie oczkujemy więc, że pupil sam poporcjuje swój pokarm lub postanowi zjadać go po trochu, co kilka godzin w ciągu dnia. Jeśli zostawimy mruczka sam na sam z górą karmy, która teoretycznie powinna wystarczyć mu na cały dzień, spodziewajmy się raczej, że pupil zje wszystko na raz lub dwa. 

Warto wiedzieć, że nieograniczony dostęp do jedzenia jest czymś zupełnie nienaturalnym dla mruczka i nijak nie pasuje do jego instynktownych potrzeb. Zdobycie pokarmu w warunkach naturalnych wymaga od kota wiele wysiłku. Codzienne polowania dostarczają mu jednak właściwej dawki ruchu, niezbędnej do spalania kalorii pobieranych wraz z pożywieniem. Miska stale wypełniona po brzegi zaburza także naturalnie kocie zachowania łowieckie. Zdobycie pożywienia w naturze poprzedzone jest rytuałem polowania, tropienia i gonitwy za ofiarą. Czynności te dostarczają zwierzakowi niezbędnych bodźców, których brak prowadzić może do poważnych problemów behawioralnych. 

Sposób żywienia a otyłość u kota


Błędem jest także dosypywanie karmy do miski, gdy tylko kot ją opróżni. Postępując w ten sposób właściwie odbieramy sobie kontrolę nad tym, ile tak naprawdę zjada nasz pupil. Koty, którym pozwala się podjadać karmę bez żadnych ograniczeń cierpią często na nadwagę oraz wiele innych chorób, których przyczyną jest otyłość. Grozi im między innymi cukrzyca, a także problemy z trzustką oraz dolegliwości związane pracą nerek i dróg moczowych.

↓ MISKI DLA KOTA ↓Oczywiście nie wszystkie koty są aż takimi łakomczuchami. Zdarzają się zwierzaki, które nie jedzą na raz wszystkiego, co znajdzie się w ich misce. Niektóre z nich nawet mając nieograniczony dostęp do jedzenia, posilają się zgodnie ze swymi rzeczywistymi potrzebami. To jednak sprawia, że niezjedzony pokarm zalega w misce przez cały dzień, tracąc świeżość, smak i aromat. Warto pamiętać, że zwłaszcza pokarmy mokre psują się pod wpływem wysokich temperatur i dlatego powinny być zjadane od razu. To, co leżało w misce nietknięte przez cały dzień należy wyrzucić, w przeciwnym razie pupil mógłby zatruć się nieświeżym jedzeniem.

Jak prawidłowo karmić kota?


Zdrowa i pełnowartościowa karma dla kota to podstawa, ale liczy się także to, w jaki sposób serwujemy ją mruczkowi. Pupil powinien otrzymywać porcje jedzenia dopasowane do jego rzeczywistych potrzeb. Warto przestrzegać wskazówek dotyczących dawkowania pokarmu, które producenci zamieszczają przeważnie na opakowaniach. W razie wątpliwości można skonsultować się z weterynarzem, który najlepiej podpowie nam, jaka ilość pokarmu będzie odpowiednia dla zwierzaka.

↓ KARMA DLA KOTA ↓Warto przestrzegać także stałych pór karmienia. W zależności od wieku, wagi oraz trybu życia koty należy karmić od 2 do 4 razy dziennie. Ważne, by posiłki podawane były codziennie o tych samych porach, w regularnych odstępach czasu. Doskonałym rozwiązaniem dla zapracowanych właścicieli są także różnego rodzaju zabawki interaktywne dla kotów typu kong. Wydzieloną część dziennej porcji karmy możemy umieścić wewnątrz zabawki i zostawić koty, gdy wychodzimy do pracy. Mruczek będzie musiał się trochę napracować, by wydobyć smakołyki, dostarczy mu to rozrywki oraz bodźców niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania.

↓ ZABAWKI INTERAKTYWNE DLA KOTA ↓

Sklep TelekarmaTekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

1 komentarz:

  1. Ja mojemu kociakowi daję zawsze garstkę suchego i dodaję więcej jak już zje.

    OdpowiedzUsuń