piątek, 21 grudnia 2012

Nauka kota korzystania z kuwety

Nauka kota korzystania z kuwety
Koty mają nawyk zakopywania swoich odchodów, dlatego zwykle szybko uczą się korzystać z kuwety dla kotów. Najlepiej gdy kocięta mogą obserwować przy tej czynności swoją matkę, mogą ją wówczas naśladować. Jeśli nie mają takiej możliwości, sami musimy nauczyć je czystości.

Kuweta dla kota


Do nauki czystości potrzebna będzie nam dobra kuweta. Na początek najlepiej wybrać kuwetę dla kota otwartą, czyli taką, która jest dostępna ze wszystkich stron. Dla kociąt lepiej jest wybrać produkt i niskich ściankach.

Chodzi o to, by nasz futrzak miał do niej łatwy dostęp ze wszystkich stron. Bardzo ważne jest to, gdzie taką kuwetę ustawimy. Miejsce powinno być ustronne, ale dostępne. Przy wykonywaniu intymnych czynności zwierzak musi mieć spokój i powinien czuć się bezpiecznie.

W przeciwnym razie z pewnością nie będzie chciał z kuwety korzystać. Jeśli dysponujemy dużym mieszkaniem, warto początkowo udostępnić kotu kilka kuwet, nawet w każdym pomieszczeniu po jednej. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku kociaków.

Zaabsorbowany zabawą maluch nie będzie biegł przez całe mieszkanie w poszukiwaniu kociej toalety, tylko załatwi sprawę tam, gdzie się aktualnie znajduje.


Sklep Telekarma

Żwirek dla kota


Bardzo ważny jest również wybór odpowiedniego żwirku dla kota. Zwierzakowi, który nigdy dotąd nie korzystał z kuwety, najlepiej początkowo udostępnić bezzapachowy żwirek bentonitowy o drobnej granulacji, np. żwirek Benek Compact albo żwirek Brylant Classic.

Będą przypominać mu naturalne podłoże. Inne, takie jak drewniany żwirek Cat's Best lepiej stosować, gdy sztukę załatwiania się w kuwecie kot już opanował.


Sklep Telekarma

Nauka korzystania z kuwety


Z kuwetą i żwirkiem trzeba kota najpierw zapoznać. Delikatnie wsadzamy go do kuwety i pozostawiam w niej. Sam wyjdzie. Czynność tę powtarzamy wielokrotnie w ciągu dnia.

Jeśli staliśmy się szczęśliwymi posiadaczami kociaka, nie tylko wsadzamy go kilkakrotnie do kuwety dla kotów. Musimy też pilnie obserwować jego zachowanie. Gdy tylko zauważmy, że przymierza się do wydalanie zbędnych produktów przemiany materii, zanosimy go do kuwety.

Tylko musimy robić to spokojnie i delikatnie, uważając by nie spłoszyć futrzaka. Postępując właściwie i udostępniając kotu odpowiednią toaletę i żwirek, szybko nauczymy go korzystać z kuwety.
 
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz