poniedziałek, 3 czerwca 2013

Jak często karmić psa?

Jak często karmić psa?
Szczeniętom podajemy pokarm kilka razy dziennie. Zwykle dwa lub trzy razy na dzień. Dorosłym psom natomiast wystarczy już tylko jeden posiłek na dobę. Dlaczego? Ano dlatego, że wynika to z ewolucyjnych przystosowań.

Jak odżywiają się przodkowie psów, czyli wilki?


Wilki polują stadnie. Dzięki współdziałaniu i połączeniu swych sił są wstanie schwytać i zabić nawet sporych rozmiarów zdobycz. Mięsa jest dużo, więc każdy członek stada może najeść się do syta.

Nie każde polowanie jest jednak udane, dlatego każdy wilk napycha żołądek ile tylko może. Stara się zjeść tak dużo, by wystarczyło mu na kilka dni. Wilki zatem muszą się zatem zwykle zadowolić jednym solidnym posiłkiem, czasami co dwa-trzy dni.

Psy domowe odziedziczyły po prodzkach  sposób odżywiania


Psy odziedziczyły po wilkach wiele cech. W tym również sposób odżywiania. Dlatego im również wystarcza jeden posiłek dziennie. Najlepiej po popołudniowym spacerze, by zwierzak mógł spokojnie przetrawić pokarm. Ponadto wysiłek po jedzeniu nie jest wskazany.

Wyjątkiem są tu psy ras olbrzymich. A to z tego względu, że ich przewód pokarmowy jest małych rozmiarów w stosunku do masy ciała. Nie są wstanie więc przyjmować odpowiednio dużej ilości pożywienia na raz. Dlatego podaje się im nawet trzy posiłki dziennie, przy czym dobrej jakości sucha karma dla psów ras olbrzymich, jak Brit Premium lub Acana pozwala zredukować liczbę posiłków.

Gdy pies skończy jeść powinniśmy zabrać mu miskę. W przeciwieństwie do kotów, psy nie powinny mieć stałego dostępu do karmy. Zazwyczaj kończy się to bowiem problemami z jedzeniem. Zwierzaki albo zaczynają grymasić i kręcić nosem nad miską, albo przejadają się i tyją.


Sklep Telekarma

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz