środa, 12 czerwca 2013

Prawidłowe żywienie papużek falistych

Prawidłowe żywienie papużek falistych
W żywieniu papużek falistych, podobnie jak innych domowych pupili, ważne jest stosowanie urozmaiconej diety. Prócz ziarna zbóż podajemy im warzywa, owoce, skiełkowane nasiona, zieleninę, na nawet odrobinę białka zwierzęcego.

Ziarno dla papużek falistych


Podstawą diety dzikich papużek falistych są ziarna zbóż i nasiona traw. Podobnie jest w przypadku ptaków, które trzymamy w naszych domach. W miseczkach nie powinno zabraknąć mieszanki różnych zbóż: prosa, owsa, pszenicy, siemienia, kanaru i innych.

Ziarno zbóż stanowi główny składnik gotowych pokarmów dla papużek falistych, które możemy dostać praktycznie w każdym sklepie zoologicznym. Zawierają one przede wszystkim różne gatunki prosa, które jest przez papużki faliste najchętniej jedzone. Możemy je jednak uzupełniać o inne gatunku zbóż, które sami będziemy kupować.

Warzywa i owoce dla papużek falistych


Codziennie warto papużkom falistym podawać sałatkę warzywno-owocową. Wszystkie składniki kroimy w drobną kostkę i mieszamy ze sobą. Rzecz jasna jednorazowo podajemy porcje, które mogą być szybko zjedzone.

Z warzyw papużki faliste chętnie jedzą brokuły, marchewkę, czerwoną paprykę, buraczki, pomidory, ogórki czy natkę pietruszki Z owoców natomiast możemy podawać kiwi, melony, arbuzy, winogrona, mango, jabłka, gruszki i morele. Warto również serwować naszym podopiecznym zielonki i różnego rodzaju zioła.

Inne pokarmy dla papużek falistych


Cennym pokarmem dla papużek falistych są skiełkowane nasiona, które są istną kopalnią witamin i innych składników odżywczych. Kiełki możemy hodować sami lub kupować w sklepach.

W lecie warto serwować papużkom świeże nieokorowane gałązki drzew liściastych. Ptaki nie tylko będą zjadały korę, ale będą miały przyjemność z obdzierania jej.

Wiele papużek bardzo chętnie zjada miód. Podajemy go małymi porcjami w specjalnych miseczkach zwanych deserówkami. Można je kupić w sklepach zoologicznych.

W naturze, szczególnie podczas lęgów, papużki faliste uzupełniają swoją dietę różnymi owadami i ich larwami. Naszym podopiecznym możemy dawać niewielkie ilości gotowanych na twardo jaj.

W sklepach zoologicznych znajdziemy również inne przysmaki dla papużek falistych, które od czasu do czasu możemy naszym ptakom kupować. Najbardziej popularne są tu kolby dla papużek falistych.

W klatce naszych pupili nie powinno zabraknąć również kostki mineralnej.


Sklep Telekarma
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcia: Fotolia.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz