wtorek, 11 czerwca 2013

Prawidłowe żywienie koszatniczki

Prawidłowe żywienie koszatniczki
Te urocze stworzonka wymagają bardzo specyficznej diety. Najważniejsze na co musimy zwrócić uwagę to, by pokarm dla koszatniczek nie był zbyt kaloryczny i zawierał bardzo mało węglowodanów. Ma to znaczenie, ponieważ koszatniczki mają skłonność do cukrzycy.

Siano i zioła dla koszatniczek


W naturze podstawę diety koszatniczek stanowią różnego rodzaju trawy, zioła, liście, kora drzew. Produkty te powinny być głównym składnikiem pożywienia naszych domowych pupili.

Najbardziej istotne jest podawanie różnorakich ziół. W lecie można je zbierać samemu i suszyć, by zrobić zapas na okres zimowy. Opiekunowie koszatniczek, którzy albo na ziołach się nie znają, albo nie mają czasu na ich zbieranie, mogą kupić gotowe mieszanki w sklepie zoologicznym.

Ważnym składnikiem diety jest również siano, do którego nasze gryzonie powinny mieć stały dostęp. Musi być dobrze wysuszone i niespleśniałe. Również wspomniane wyżej zioła najlepiej podawać po uprzednim wysuszeniu.

Kora drzew dla koszatniczek


Kora drzew, podobnie jak trawy i zioła, stanowi główny składnik diety koszatniczek. Najlepiej serwować je pod postacią nieokorowanych gałązek. Wczesną wiosną, warto podawać młode pędy, które będą chętnie zjadane.

Koszatniczkom podajemy gałązki z drzew liściastych, najlepiej drzew owocowych. Absolutnie nie należy serwować gałęzi drzew i krzewów iglastych, ze względu na zawartość żywicy.
Zboża dla koszatniczek
Ziarno zbóż jest bardzo pożywne. Niestety należy raczej do kalorycznych pokarmów. Z tego powodu nie podajemy dużych ilości ziarna naszym pupilom. Powinno być raczej dodatkiem do diety niż jej podstawą. Naszym koszatniczkom podajemy owiec (również płatki owsiane), pszenicę, żyto.

Warzywa i owoce dla koszatniczek


Warzywa i owoce to raczej miłe urozmaicenie pokarmu koszatniczek. Najważniejsze, by wybierać te o niskiej zawartości cukru, szczególnie dotyczy to owoców. Z warzyw podajemy marchewkę, pietruszkę, kalafior, brokuły (bardzo zdrowe), seler naciowy, brukselkę, sałatę (nie pryskaną) i pomidora. Z owoców możemy w ogóle zrezygnować, ewentualnie od czasu do czasu dać kawałek jabłka czy gruszki.

Gotowe pokarmy dla koszatniczek


Oferta gotowych pokarmów dla koszatniczek jest w miarę szeroka. Nie wszystkie są jednak tak samo dobre dla naszych pupili. Przed zakupem dobrze jest przeczytać skład karmy. Najlepsze są te, które zawierają dużo ziół, a nie samo ziarno.


Sklep Telekarma

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcia: Fotolia.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz