czwartek, 20 grudnia 2012

Jaki żwirek wybrać dla kota

Jaki żwirek wybrać dla kotaWybór żwirku dla kota zależy w większości przypadków od preferencji jego właściciela. Dobrze wychowanych zwierzakom jest zwykle to obojętne. Dlatego niniejszy tekst dotyczy moich własnych upodobań w kwestii zawartości kociej kuwety, choć popartych wieloletnim doświadczaniem.

Z jakiego materiału żwirek dla kota jest najlepszy?


W sklepach zoologicznych mamy do wyboru żwirki wykonane z trzech materiałów. Są to żwirki drewniane, bentonitowe i silikonowe. W kategorii żwirki drewniane znajdziemy oczywiście produkty wykonane z włókien roślinnych, nie tylko z drewna.

Moim zdaniem dobre są tylko te z nich, które mają właściwości zbrylające się, czyli na przykład żwirek dla kota Cat's Best Eko Plus. Te nie zbrylające się najlepiej nadają się dla małych ssaków, na przykład dla królików lub świnek.

Niektóre zbrylające się żwirki drewniane mogą być doskonałej jakości i bardzo wydajne, tak jak wspomniany wyżej Cat's Best, mnie osobiście nie odpowiada jednak ich zapach. Ponadto, drobiny tych żwirków łatwo przyczepiają się do kocich łapek i są roznoszone po całym mieszkaniu.

Sporo zalet posiadają żwirki silikonowe. Na rynku zoologicznym pojawia się ich coraz większy wybór. Minusem większości z nich jest stosunkowo wysoka cena. Większości, bo na przykład żwirek silikonowy Brylant dostępny jest po dość umiarkowanej cenie.

Generalnie uważam, że żwirki tego typu są dobrym wyborem, choć lepiej sprawdzają się, gdy ma się w domu tylko jednego kota. I wreszcie żwirki bentonitowe. Podstawowym argumentem za ich stosowanie jest stosunkowo niska cena. Dobrej jakości są dodatkowo bardzo wydajne, dlatego moim zdaniem są dobrym wyborem w sytuacji, gdy mamy w domu kilka kotów.

Osobiście preferuję żwirki dla kotów Benek.

Żwirek dla kota zbrylający się czy niezbrylający?


Bez względu na to, z jakiego materiału wykonany jest żwirek, powinien się brylować. Rzecz jasna warunek ten nie dotyczy żwirków silikonowych. Zdolność do zbijania się w bryłki pod wpływem moczu jest bardzo istotną cechą, ponieważ znacznie zwiększa wydajność żwirku i ułatwia sprzątanie w kuwecie.

Jeśli o mnie chodzi to jednymi z lepszych żwirków zbrylających się, które znajdziemy w naszych sklepach zoologicznych są: bentonitowy żwirek dla kota Benek Compact oraz drewniany Cats Best Eko Plus.

Lepszy żwirek dla kota drobny czy gruby?


Gdybym miał kupić żwirek niezbrylający się, pewnie wybrałby ten o grubszej granulacji, gdyż kotom trudniej jest go wysypywać z kuwety. Ponieważ jednak wolę żwirki zbrylające, zawsze decydują się na zakup żwirku dla kota drobnoziarnistego. Zdecydowanie lepiej się brylują, dzięki czemu są bardziej wydajne.

Żwirek dla kota - zapachowy czy bezzapachowy?


Dodatek substancji zapachowych do żwirku ma na celu niwelowanie kociego odoru. W żaden sposób nie wpływa na wydajność danego produktu. Ja preferuje tylko żwirki o łagodnym zapachu, na przykład żwirek dla kota Benek Compact Zapachowy.
Zapachowy czy nie, moim zdaniem dobry żwirek dla kota powinien być przede wszystkim wydajny.


Sklep Telekarma


Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

1 komentarz:

  1. Ja przyznam, iż nie kupuje innego zwirku jak drewniany Brylant z Telekarmy. Żwirek idealny jak dla mnie i wyglada, że dla kotów też. Zbryla sie dobrze, mógłby lepiej fakt, ale...wydajny jest jak mało który. Mam kota nerkowego na którego kuwetę szło 20litrów(!) "wiodącego" żwirku bentonitowego miesięcznie, zgroza. Teraz wystarcza nam 7litrowy Brylant drewniany. Nie zamienię na nic innego :D

    OdpowiedzUsuń