czwartek, 20 grudnia 2012

Kosmetyki dla kotów

Kosmetyki dla kotów
W sklepach zoologicznych znajdziemy wiele kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji kotów. Bardzo ważne jest, by były właśnie dla nich.

Nie możemy używać produktów adresowanych do psów. Koty są delikatniejsze od psów i niektóre psie kosmetyki mogą być dla nich nawet szkodliwe.

Szampony  i odżywki do włosów dla kotów


Koty generalnie nie przepadają za kąpielami, jednak niektóre z nich pozwalają się kąpać. Możemy się zatem zaopatrzyć w szampon dla kotów, który będziemy używali do pielęgnacji kociego futra. Wybierając właściwy produkt musimy zwrócić uwagę, czy nadaje się dla naszego futrzaka.

Przede wszystkim zwracamy uwagę na to, czy przeznaczony jest dla kociąt czy dla kotów dorosłych. Jeśli mamy kociaka, wybieramy ten pierwszy. Większość szamponów dla kotów przeznaczona jest dla wszystkich futrzaków, niezależnie od ich umaszczenia.

Wśród najlepszych produktów możemy jednak znaleźć szampony do sierści białej, czarnej czy brązowej. Wybór odpowiedniego ma szczególne znaczenia w przypadku kotów rasowych, u których właściwy kolor futra znacząco wpływa na ocenę na wystawie.

Rasowe koty różnią się również od siebie strukturą włosa. Warto zatem zwrócić uwagę, czy szampon niekorzystnie na nią nie wpłynie. Hodowcy kotów rasowych po kąpieli często wcierają w futerko swoich pupili odpowiednią odżywkę dla kotów. Wybieramy ją dokładnie w ten sam sposób, jak szampon.

Dobra odżywka powinna być przede wszystkim dostosowana do struktury włosa, ale zwracamy uwagę na to, czy nie jest przeznaczona przypadkiem dla kotów konkretnej maści.

Inne kosmetyki dla kotów


Gdy jesteśmy właścicielami kota, który nie lubi się kąpać, do czyszczenia jego futra możemy używać specjalnych pudrów czyszczących. Trzeba je dokładnie wetrzeć w kocie futra a następnie dokładnie wyczesać.

Niewielkie miejscowe zabrudzenia i przebarwienia usuwamy przy pomocy specjalnych past lub płynów. U kotów długowłosych warto stosować antystatyki i preparaty ułatwiające czesanie. Dzięki nim włos mniej się kołtuni i jest łatwiejszy w pielęgnacji.

Z szerokiej gamy kosmetyków dla kotów warto wybrać również preparaty do pielęgnacji oczu. Trzeba tylko zwrócić uwagę, czy służy do płukania oczu czy wyłącznie do pielęgnacji ich okolic.

Przydatny będzie również preparat do pielęgnacji uszu, przy pomocy którego usuniemy nadmiar woskowiny i inne zanieczyszczenia z kocich uszu.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
 
Sklep Telekarma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz