piątek, 21 grudnia 2012

Kuwety dla kotów

Kuwety dla kotówDawno, dawno temu, gdy nie było specjalnych toalet dla kotów, ich właściciele używali często kuwet stosowanych do wywoływania zdjęć.

Stąd zapewne wzięła się nazwa pojemników wypełnionych żwirkiem, w które nasze futrzaki załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne. Toalety dla kotów są dziś dostępne w każdym sklepie zoologicznych i są podstawowym elementem wyprawki dla kotów.

Możemy znaleźć kuwety w różnych kolorach, kształtach i rozmiarach, takie w których nie stosuje się żwirku, a nawet kuwety „samoczyszczące się”. Zasadniczo jednak rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje kuwet dla kotów: kuwety otwarte i kuwety zamknięte.

Kuwety dla kotów otwarte


Kuweta otwarta jest po prostu płaskim pojemnikiem, najczęściej o podstawie prostokąta, choć dostępne są również tzw. kuwety narożne, czyli takie, które przybierają trójkątny kształt.

Większość współczesnych modeli kuwet otwartych zaopatrzona jest w specjalny kołnierz, który ma zapobiegać wysypywaniu żwirku na podłogę przez koty.

Uczciwie trzeba jednak przyznać, że nie zawsze spełnia on swe zadanie. Co bardziej energiczne zwierzaki i tak wysypują z kuwety sporo żwirku.

Pierwsze toalety dla kotów była właśnie kuwetami otwartymi i taki model nadal cieszy się dużą popularnością wśród właścicieli kotów. Być może dlatego, że zajmują one stosunkowo mało miejsca.

Są to też idealne kuwety dla kociąt, ponieważ łatwo jest się do nich kociętom dostać. Byle tylko krawędź kuwety nie była zbyt wysoka. Kuwety otwarte mają dwie zasadnicze wady.

O pierwszej, czyli wysypywaniu kociego żwirku już wspomniałem. Druga zaś to ta, że nic nie izoluje przed wydostawaniem się z nich brzydkich zapachów.

Kuwety dla kotów zamknięte


Terminem tym określamy kuwety zaopatrzone w daszek. Wyglądem przypominają zatem budki. Kot w chodzi do takiej kuwety przez otwór wykonany z jednym z krótszych boków.

Wejście u większości kuwet zamkniętych zaopatrzone jest dodatkowo w uchylne drzwiczki. Toalety dla kotów zamknięte mają kilka zalet, których nie posiadają kuwety otwarte.

Przede wszystkim są bardziej estetyczne, dlatego nie „kolą w oczy” nawet, gdy stoją na widoku. Ponadto wydostaje się z nich niewiele brzydkich zapachów – wiele kuwet tego rodzaju zaopatrzona jest w specjalne filtry, które pochłaniają brzydkie zapachy.

I wreszcie, z zamkniętej kuwety kot wysypuje znacznie mniej żwiru. Wadą kuwet zamkniętych jest to, że zajmują sporo miejsca. Niektóre koty mogą poza tym bać się z nich korzystać, ale są to rzadkie przypadki.

Najbardziej nowoczesną wersją zamkniętej toalety dla kotów są tzw. kuwety samoczyszczące. Nazwa jest trochę myląca, bo oczywiście nie jest tak, że same się czyszczą.

Proces czyszczenia polega na tym, że obracamy kuwetę wokół osi, wówczas żwirek dla kota przesypuje się przez specjalne sito, które wyciągamy i czyścimy.


Sklep Telekarma


Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcia: Fotolia.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz