czwartek, 20 grudnia 2012

Jak zabezpieczyć kota przed kleszczami

Jak zabezpieczyć kota przed kleszczami
Kleszcze są niewielkimi pajęczakami wielkości od 1 do kilku milimetrów. Odżywiają się krwią zwierząt stałocieplnych, w tym oczywiście naszych kotów.

W Polsce spotkać można je na pastwiskach, na łąkach i w lasach. Ilość kleszcze zwiększa się z roku na rok, czego przyczyną są zmiany klimatyczne, zwłaszcza łagodne zimy.

Kleszcz sam w sobie nie jest niebezpieczny dla kota, jednakże pasożyty te są nosicielami licznych chorób, np. kleszczowego zapalenie mózgu, haemobartonellozy czy babeszjozy. Dlatego musimy bezwzględnie z nimi walczyć. Przede wszystkim trzeba kota przed kleszczami zabezpieczać.

Krople przeciw kleszczom dla kotów


Bardzo skutecznym sposobem zabezpieczania kota przeciw kleszczom jest stosowanie kropli przeciw kleszczom. Szczególnie polecane są tu krople  Frontline i Fiprex, które działają około 3-4 tygodni. I są również skuteczne w walce z pchłami.

Substancją czynną w wymienionych produktach jest fipronil. Związek ten blokuje transfer jonów w układzie nerwowym pasożyta, co powoduje paraliż i śmierć. Jedna tubka jest jednorazową dawką dla jednego kota.

Jej zawartość wyciskamy na skórę zwierzaka. Najlepiej na karku i w innych trudno dla niego dostępnych miejscach na ciele, z których nie może kropli zlizać. Nie wolno również kota kapać przez około 3 dni po zastosowaniu kropli.

Bardzo ważne jest, by kupować wyłącznie krople przeznaczone dla kotów. Nie wolno stosować preparatu przeznaczone dla psów, ponieważ są dla kotów szkodliwe.

Spraye przeciw kleszczom dla kotów


Spraye przeciw kleszczom dla kotów działają podobnie jak krople. Wspomniane wyżej produkty Fiprex i Frontline również występują pod postacią sprayu i również zabezpieczają kota przed kleszczami przez około 1 miesiąca.

Obroże przeciw kleszczom dla kotów


W latach wyjątkowo obfitujących w kleszcze i w okolicach, w których najliczniej występują oprócz kropli lub sprayu warto zabezpieczać kota również przy pomocy obroża przeciw kleszczom, która nasączona je substancjami odstraszającymi te pasożyty.

Obroże są aktywne mniej więcej przez pół roku, mimo to lepiej jest wymieniać je częściej. Opakowanie z obrożą otwieramy bezpośrednio przed zastosowaniem a po założeniu obcinamy zbędny fragment. Powinniśmy wybierać obroże wodoodporne i z bezpieczną klamrą, która odpina się przy silnym szarpnięciu.

Chodzi o to, że w razie, gdyby kot zaczepił się obrożą o jakąś gałąź mógł się z niej uwolnić. Przed użyciem obroży przeciw pchłom zawsze musimy przeczytać ulotkę i stosować się do zawartych w niej wskazówek.


Sklep Telekarma

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

1 komentarz:

  1. Tak zdecydowanie się zgadzam. Fiprex to chyba najlepszy preparat na rynku ! ;) Skuteczny, tani i bezpieczny dla zwierzaków.

    OdpowiedzUsuń