piątek, 21 grudnia 2012

Prawidłowe żywienie myszy

Prawidłowe żywienie myszy
Myszy domowe zaliczane są do zwierząt wszystkożernych. Oznacza to, że zjadają niemal każdy dostępny pokarm pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Nie są przy tym wybredne. Taki sposób odżywiania jest jedną z przyczyn sukcesu ewolucyjnego tych gryzoni i ich powszechnego występowania na  Ziemi.

Co mysz może jeść?


Jak się to już wcześniej powiedziało, myszy jedzą niemal wszystko. Podstawę prawidłowej diety tych gryzoni powinno stanowić jednak ziarno różnych gatunków zbóż. Podajemy więc im pszenicę, żyto, pszenżyto, owies, jęczmień, sorgo, kukurydzę i ryż.

Mieszankę zbóż uzupełniamy warzywami i owocami. Nasz pupil może jeść więc warzywa zielone, które zawierają przede wszystkim bardzo dużo regulującego procesy trawienne błonnika. Doskonałym pokarmem są brokuły, które zawierają duże ilości wapnia, potasu i żelaza i mają więcej witaminy C niż pomarańcza.

Oprócz nich możemy podawać paprykę, pomidory, ogórki, warzywa bulwiaste, takie jak marchew, kalarepka czy buraki, oraz warzywa strączkowe. Cennym źródłem witamin będą dla naszego pupila owoce. Najlepsze są owoce soczyste, czyli jabłka, gruszki, winogrona, arbuzy i melony.

Niezwykle pożywne są, zawierające bardzo dużo białka, banany. Wartościowym pokarmem dla myszy są również zioła i siano. Nie mogą być jednak wilgotne i zapleśniałe! Jako zwierzęta wszystkożerne myszy zjadają też pokarm pochodzenia zwierzęcego.

W domowych warunkach będzie to przede wszystkim biały ser i gotowane chude mięso. W sklepach zoologicznych znajdziemy wiele gotowych pokarmów dla myszek, które znacznie różnią się od siebie składem i jakością.

W skład najlepszych z nich, czyli najbardziej wartościowych, oprócz rozmaitych zbóż, wchodzą również zioła i suszone owoce. Oczywiście wybierajmy produkt, który zawiera jak najmniej sztucznych barwników i konserwantów.

Czego mysz nie może jeść?


Fakt, że myszy są wszystkożerne nie oznacza, że można im podawać do jedzenia wszystko. Kiełbasy i inne wędliny, choć chętnie przez te gryzonie zjadane, nie są dla nich zdrowe, ponieważ zawierają sól i wiele innych przypraw.

Bardzo szkodliwe są oczywiście wszelkiego rodzaju słodycze. Pod żadnym pozorem dawajmy naszemu pupilowi czekolady, ciastek i cukierków.

W jaki sposób karmimy mysz?


Gryzonie te powinny mieć stały dostęp do miseczki z ziarnem, które jest ich podstawowym pożywieniem. Owoce, warzywa i zioła możemy podawać codziennie.

Są to jednak pokarmy, które szybko się psują. Z tego powodu dajemy porcję, którą myszka może zjeść od w ciągu dnia. Niedojedzone resztki zawsze usuwamy.

Ser, mięso i inne pokarmy zwierzęce serwujemy naszemu pupilowi 2-3 razy w tygodniu. Myszka powinna mieć poza tym stały dostęp do świeżej wody. Najlepiej zawiesić w klatce specjalne poidełko dla gryzoni.


Sklep Telekarma

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcia: Fotolia.com

2 komentarze:

  1. czy rzeczywiście mogą jeść paprykę, bo czytałam w książce o myszach, że to zabronione

    OdpowiedzUsuń
  2. czy mysz może jeść sałatę ??? :(

    OdpowiedzUsuń