poniedziałek, 29 kwietnia 2019

Najlepsze preparaty na kleszcze dla psa


Wiosna zawitała do nas na dobre, a wraz z nią niezwykle niebezpieczne kleszcze, które zagrażają nie tylko ludziom, ale również naszym ukochanym zwierzakom. Wbrew pozorom, spotkać je można nie tylko w lasach czy na łąkach, ale również w przestrzeniach miejskich. Najwyższy czas więc, by zabezpieczyć pupila odpowiednimi preparatami. Jakie są najlepsze preparaty na kleszcze dla psa?


Które psiaki narażone są na atak kleszczy?


Zwykło się mniemać, że na kleszcze natrafić możemy w lesie bądź na łąkach pokrytych wysokimi trawami. Faktycznie jednak pasożyty te występują też w miejskich parkach, na osiedlowych zielonych skwerach  czy w okalających domy ogrodach. Nie jest więc tak, że tylko zwierzaki udające się na dalekie leśne wyprawy mogą przynieść z wycieczki niechcianego towarzysza. Kleszcze złapać może każdy domowy pupil wychodzący na spacery. Do tej zaś grupy należą przecież wszystkie psiaki. 

Dlaczego warto chronić psa przed kleszczami?


Nikogo nie trzeba chyba specjalnie przekonywać o tym, że ugryzienie przez kleszcza może zagrażać zdrowiu naszych zwierzaków. Najczęstszymi psimi chorobami odkleszczowymi jest wywołana przez bakterie borelioza i babeszjoza, za którą to z kolei odpowiedzialne są pierwotniaki. Obie z tych dolegliwości nieleczone są niezwykle groźne dla zdrowia, a nawet życia naszych pupili. Również przy szybkiej identyfikacji problemu i wdrożeniu odpowiednich środków zaradczych, liczyć musimy się jednak z możliwością wystąpienia poważnych powikłań. Dodatkowo kleszcze wędrujące w sierści zwierzaka, zaszkodzić mogą nie tylko psu, ale i nam samym. Na niebezpieczeństwo takie szczególnie narażone są małe dzieci, gdyż najczęściej to one właśnie często przytulają się do psiaków. 


O czym powinniśmy pamiętać, wybierając preparat na kleszcze dla psa?


Na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnych preparatów na kleszcze pozwalających skutecznie chronić naszych pupili przed tymi groźnymi dla nich zewnętrznymi pasożytami. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj zabezpieczenia się zdecydujemy, sięgajmy po środki zawierające w sobie substancje biobójcze. Sama funkcja odstraszania może niestety nie zdać egzaminu.

Przy stosowaniu preparatów na kleszcze dla psa najważniejsza jest systematyczność oraz  stosowanie się do wskazówek producenta. Pamiętajmy więc o tym, aby dawki aplikować precyzyjnie i kolejne porcje środków przeciw kleszczom podawać w ściśle określonych terminach. W szczycie sezonu możemy też łączyć ze sobą dwa różne preparaty. Decydując się na takie podwójne zabezpieczenie psiaka, dobór konkretnych środków skonsultujmy jednak z weterynarzem.  


Preparaty antykleszczowe dla psów


Najlepsze preparaty na kleszcze dla psa to te, które działają najskuteczniej i najbezpieczniejsze są dla zdrowia naszych pupili. Sprawę tym bardziej komplikuje fakt, że sięgając po środki przeciw kleszczom, wziąć powinniśmy pod uwagę wiek naszego pupila, jego masę ciała, ogólny stan zdrowia i oczywiście tryb życia. I w tym wypadku pomocna okazać może się więc konsultacja weterynaryjna. 

Ogółem do wyboru mamy antykleszczowe obroże, spraye, krople typu spot on i tabletki na kleszcze. Obroże zapewniają nam rozwiązanie długoterminowe. Gdy wybierzemy wodoodporną wersję, niezależnie od warunków pogodowych skutecznie działać będzie ona nawet przez okres ośmiu miesięcy. Rozwiązania tego unikajmy jednak, gdy w domu mamy małe dzieci. Obroże nieustannie uwalniają zawarte w nich czynne chemicznie substancje. To zaś szkodliwe okazać może się dla bawiących się z psem maluchów. 

 ↓ OBROŻA PRZECIWKLESZCZOWA DLA PSA ↓Spraye, zwłaszcza w przypadku psów krótkowłosych sprawdzić mogą się w roli dodatkowego zabezpieczenia używanego np. przed wyjściem do lasu. Stosowane samodzielnie raczej nie są one aż tak skuteczne, jak inne środki. Przyznać trzeba też, że aplikacja ich stanowić może pewne wyzwanie zwłaszcza w przypadku ruchliwych psiaków i prawdziwych kudłaczy.

Najczęściej wybieraną formą ochrony są preparaty typu spot on, a więc krople nakładane na kark pupila. Te charakteryzują się wysoką skutecznością, w przypadku ich stosowania pamiętać musimy jednak o tym, że nową dawkę preparatu aplikować trzeba regularnie co miesiąc.

↓ KROPLE SPOT ONA NA KLESZCZE DLA PSA ↓Tabletki na kleszcze to z kolei połączenie wysokiej skuteczności i długiego czasu ochrony, który trwa zazwyczaj aż 12 tygodni. Stosując taki preparat najbardziej ingerujemy jednak w ciało zwierzaka. Na duże obciążenia narażamy wówczas wątrobę i nerki. Sposobem tym tabletki nie powinny być raczej podstawową formą ochrony, a opcją stosowaną w czasie największej aktywności kleszczy.

↓ SPRAY NA KLESZCZE U PSA ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Małgorzata Paszko
Zdjęcie: Zdjęcie: © rock_the_stock — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz