piątek, 19 kwietnia 2019

Najczęstsze choroby kotów


Koty to prawdziwi mistrzowie w ukrywaniu złego samopoczucia. Mruczący podopieczni zwykle bardzo długo nie ujawniają dręczących ich problemów zdrowotnych. Aby w porę rozpoznać chorobę u pupila, nie można więc przeoczyć nawet najbardziej subtelnych sygnałów wysyłanych przez niego. Na jakie przypadłości nasz futrzak jest szczególnie narażony? Jakie są objawy najczęstszych chorób u kotów?


Koci katar


Koci katar to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych młodych futrzaków oraz zwierząt żyjących w dużych skupiskach. Choroba ma tendencję do nawracania, a u kociąt przebiega z wysoką śmiertelnością. Koci katar wywołują wirusy – herpeswirus (FHV-1) i kaliciwirus (FCV-1), które namnażają się w jamie ustnej i nosowej oraz pozostałych odcinkach górnych dróg oddechowych. Chorobie często towarzyszą dodatkowe zakażenia bakteryjne. Do zarażenia może dojść zarówno na drodze kontaktów bezpośrednich, jak i pośrednich (np. poprzez legowiska czy miski). Typowe objawy kociego kataru to: kichanie, wypływ wydzieliny z nosa, łzawienie z oczu, owrzodzenia języka, gorączka, trudności w oddychaniu, apatia. Leczenie choroby zawsze powinno odbywać się pod nadzorem weterynarza. Aby przyspieszyć powrót futrzaka do zdrowia, warto zadbać o zapewnienie mu ciepłego miejsca do wypoczynku i zwiększenie wilgotności w otoczeniu. Wskazane jest także przemywanie oczu i nosa pupila. W profilaktyce kociego kataru pomóc mogą natomiast okresowe szczepienia.

↓ KOSMETYKI DO PIELĘGNACJI KOCICH OCZU ↓Panleukopenia


Panleukopenia stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia mruczków. Chorobę wywołuje parwowirus kotów (FPV). Zwierzaki zarażają się poprzez kontakt z chorymi osobnikami lub ich wydzielinami (przede wszystkim odchodami). Panleukopenia prowadzi do znacznego spadu poziomu leukocytów we krwi. Charakterystyczne dla niej są także objawy ze strony przewodu pokarmowego, m.in. biegunki, wymioty, bóle brzucha. Najbardziej podatne na chorobę są kocięta. U dorosłych zwierzaków panleukopenia przebiega zwykle dosyć łagodnie. Skutecznym sposobem przeciwdziałania chorobie są szczepienia. U chorych mruczków niezbędne jest wdrożenie odpowiedniej diety i unormowanie gospodarki elektrolitowej.


Zapalenie pęcherza moczowego


Choroby dolnych dróg moczowych (FLUTD) są zmorą wielu mruczków. Koty szczególnie często borykają się z idiopatycznym/śródmiąższowym zapaleniem pęcherza (FIC). Przyczyna problemu nie jest do końca znana. Zauważono jednak, że przypadłość rozwija się zazwyczaj u kocurów, zwierząt mało aktywnych, z nadwagą, po kastracji, żyjących w dużych grupach. Podejrzewa się również związek FIC ze stresem. Idiopatyczne zapalenie pęcherza u kotów objawia się zwykle utrudnionym, częstym i bolesnym oddawaniem moczu. Futrzaki z powodu swoich dolegliwości mogą też przestać korzystać z kuwety. Symptomy FIC mają na ogół postać krótkotrwałego, nagłego epizodu i ustępują samoistnie. Zdarza się jednak, że nawracają lub przybierają formę przewlekłą. Leczenie śródmiąższowego zapalenia pęcherza u kotów opiera się przede wszystkim na redukcji stresu i modyfikacji diety (m.in. zwiększeniu udziału wody w posiłkach).

↓ KARMY URINARY DLA KOTA ↓Niewydolność nerek


Niewydolność nerek to podstępna choroba, która rozwija się latami i długo nie daje wyraźnych objawów. Schorzenie dotyka głównie koty w podeszłym wieku (powyżej 7. roku życia). Przewlekła niewydolność nerek u kota prowadzi do nieodwracalnego upośledzenia funkcji narządu. O rozwijającym się problemie mogą świadczyć: zwiększone pragnienie, częste oddawanie moczu, wymioty, brak apetytu, utrata masy ciała, zaburzenia neurologiczne. Aby chory kot jak najdłużej pozostał w dobrej formie, należy zatroszczyć się o jego prawidłowe żywienie. Pupilowi trzeba podawać specjalną karmę weterynaryjną, przeznaczoną dla kotów z chorymi nerkami. Konieczne jest zredukowanie zawartości białka i fosforu w posiłkach futrzaka oraz wzbogacenie diety o wielonienasycone kwasy tłuszczowe i prebiotyki. W leczeniu stosuje się również płynoterapię.

↓ KARMA DLA KOTA Z CHOROBAMI NEREK ↓Stłuszczenie wątroby


Główną przyczyną stłuszczenia wątroby u kotów jest niewłaściwa dieta. W wyniku głodówek lub menu zasobnego w lipidy dochodzi do nadmiernego gromadzenia się tłuszczu w hepatocytach, a w konsekwencji – do zaburzenia pracy wątroby. Schorzenie występuje najczęściej u kotów otyłych i po zabiegu kastracji. Stłuszczenie wątroby mogą sygnalizować: utrata apetytu, chudnięcie, zaparcia, biegunki, żółtaczka, zaburzenia neurologiczne. Terapia choroby opiera się na działaniach żywieniowych. Zalecane jest przestawienie mruczka na dietę wątrobową, która wspomoże pracę narządu i zmniejszy jego obciążenie.

↓ KARMA DLA KOTA Z CHORĄ WĄTROBĄ ↓Zapalenie ucha


Do powszechnych kocich dolegliwości należy zapalenie ucha. Problemy z uszami u mruczków z reguły mają związek z inwazją świerzbowców. Pasożyty, zaliczane do roztoczy, bytują w kanale słuchowym i odżywiają się złuszczonym naskórkiem. Podrażnienia spowodowane przez pajęczaki często prowadzą do intensywnego namnażania się bakterii i grzybów, a co za tym idzie – do rozwoju stanu zapalnego. Infekcje uszu u kotów objawiają się intensywnym drapaniem zaatakowanych okolic, potrząsaniem małżowinami i przechylaniem głowy. Charakterystyczne jest także zaleganie w uszach żółtawej, czarnej lub czerwonawej wydzieliny. W leczeniu chorób uszu stosuje się krople lub maści zwalczające patogeny. W zapobieganiu problemowi pomaga regularne oczyszczanie kocich uszu przy użyciu odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych.

↓ PREPARATY DO PIELĘGNACJI USZU KOTA ↓

Robaczyca


Pasożyty wewnętrzne mogą poważnie zaburzyć równowagę całego kociego organizmu. Robaki, bytujące w przewodzie pokarmowym (m.in. glisty, tasiemce), pozbawiają mruczki cennych substancji odżywczych, powodują uszkodzenia mechaniczne jelit, a także wydzielają toksyczne substancje. W wyniku ich inwazji u futrzaków pojawiają się dolegliwości trawienne, problemy z sierścią oraz objawy neurologiczne. W skrajnych przypadkach robaczyca u kota może prowadzić do znacznego osłabienia, apatii i wyczerpania. Jaja i larwy endopasożytów powszechnie występują w kocim otoczeniu, dlatego ofiarą robaków może paść niemal każdy zwierzak. Aby uchronić futrzaka przed chorobami pasożytniczymi, należy pamiętać o jego regularnym odrobaczaniu.

↓ PREPARATY NA PASOŻYTY DLA KOTA ↓Nadwrażliwość pokarmowa


Biegunki, wymioty, uciążliwy świąd i problemy ze skórą – to tylko niektóre symptomy nadwrażliwość pokarmowej występującej u zwierzaków. Niezależnie od tego, czy nasz pupil cierpi z powodu alergii, czy nietolerancji pokarmowej, niezbędne jest wykluczenie z jego diety problematycznych składników. Kluczowe jest więc znalezienie idealnej formuły żywieniowej dla zwierzaka. W zależności od problemu warto sięgnąć po karmy bezzbożowe, lekkostrawne, hipoalergiczne czy jednobiałkowe.

↓ KARMA DLA KOTA Z ALERGIĄ POKARMOWĄ ↓Zapalenie dziąseł


Choć mogłoby się wydawać, że problemy stomatologiczne występują jedynie u kocich seniorów, w rzeczywistości coraz częściej pojawiają się one nawet u młodych futrzaków. Narastająca płytka nazębna i odkładający się kamień nierzadko prowadzą do rozwoju stanu zapalnego w obrębie jamy ustnej. Zapalenie dziąseł u kota można rozpoznać po nieprzyjemnym zapachu z pyszczka, nadmiernym ślinieniu się, niechęci do gryzienia oraz spożywania posiłków. Leczenie opiera się na usunięciu kamienia nazębnego i antybiotykoterapii. By uchronić kota przed problemami stomatologicznymi, trzeba regularnie oczyszczać jego zęby. Można to robić zarówno za pomocą szczoteczki i pasty do zębów, jak i specjalnych płynów czy preparatów do higieny jamy ustnej. Przydatne bywają także przysmaki dentystyczne, redukujące gromadzący się na zębach osad.

↓ PREPARATY DO CZYSZCZENIA ZĘBÓW KOTA ↓Psychodermatozy


Koty to wyjątkowo wrażliwe zwierzaki. Choć nie są tak ekspresyjne w wyrażaniu emocji, jak psy, bardzo dotkliwie odczuwają wszelkie zmiany zachodzące w ich otoczeniu. Źle znoszą także przewlekły stres. Problemy emocjonalne mogą mieć niebagatelny wpływ na rozwój chorób dermatologicznych u kotów. Dodatkowo niejednokrotnie powodują zaostrzenie już występujących problemów. Do typowych kocich przypadłości o podłożu behawioralnym należą psychodermatozy. W wyniku kompulsywnego wylizywania sierści u futrzaków mogą pojawić się wyłysienia i zmiany skórne. Uszkodzona skóra stanowi zaś idealne podłoże do rozwoju wtórnych infekcji. Leczenie chorób dermatologicznych, związanych z kocią psychiką, polega na stosowaniu odpowiednich środków farmakologicznych i terapii behawioralnej. Warto ponadto wykorzystać specjalne kosmetyki oraz suplementy diety, które wspomogą regenerację skóry i odbudowę okrywy włosowej u zwierzaka.

↓ KARMA DLA KOTA WSPOMAGAJĄCA SKÓRĘ I SIERŚĆ ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Zdjęcie: ©  Alexandra King — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz