piątek, 26 kwietnia 2019

Przysmaki dla gryzoni


Dodatkowe przysmaki w niewielkich ilościach gościć mogą w diecie wszystkich domowych pupili. Przekąski takie nie muszą więc być zakazanym smakołykiem. Wręcz przeciwnie. Gdy tylko zostaną mądrze wybrane, sprawdzą się jako składnik uzupełniający codzienne menu i wspierający zdrowie gryzoni. 


Jakie przekąski są dobrą propozycją dla gryzoni?


Gryzonie to stworzenia preferujące zróżnicowaną dietę. W przekąskach dla tych maluchów znaleźć mogą się więc zioła, liście, gałązki i kora drzew, owoce, nasiona, orzechy, a nawet mięso. Tak jak inni domowi pupile, tak i gryzonie nie mogą jadać byle jakich kęsów. Wybierając specjały im dedykowane, sięgajmy więc po dania jak najbardziej naturalne, a więc pozbawione wszelkich podejrzanych sztucznych dodatków. Zwracajmy też baczną uwagę na to, by ciasteczka bądź praliny dla gryzoni nie były dosładzane cukrem lub miodem.

Wybór różnorakich przysmaków dla gryzoni jest tak wielki, że nie sposób wymienić tu wszystkich dostępnych na rynku propozycji. Możemy sięgać po smakołyki nawiązujące do typowych słodkości, a więc po ciastka bądź dropsy lub po suszone owoce, warzywa czy płatki kwiatów. W dziale dla gryzoni odnajdziemy też kolby, płatki, wykonane z gałęzi kule, a nawet nadające się do spożycia warzywno- ziołowe domki. 

↓ PRZYSMAKI DLA GRYZONI ↓Dlaczego warto serwować gryzoniom dodatkowe przysmaki?


Dobrze wybrane przysmaki dla gryzoni są świetnym uzupełnieniem codziennej diety. Receptury wysokiej jakości przekąsek dopracowywane są tak, aby dania te dostarczały zwierzakom niezbędnych witamin, składników mineralnych i błonnika. Do głosu dochodzi tu więc profilaktyka przez żywienie. Jak najbardziej mądre dokarmianie zwierzaka jest więc sprawdzonym sposobem na wspieranie jego zdrowia.

W przypadku gryzoni inną niezwykle istotną kwestią jest troska o nieustannie rosnące zęby. Gryzonie żyjące na wolności same potrafią znaleźć sobie takie kęsy, które z problemem tym pozwalają im się uporać. Zwierzaki hodowlane w kwestii tej zdane są na nas. Nie możemy więc zapominać o tym, że dodatkowy przysmak to nie tylko smakołyk, ale i „pilnik” dbający o zęby. Higienę jamy ustnej wspomaga siano, w zadaniu tym niezwykle pomocne okazują się również twarde sprasowane kolby. Innym rarytasem dobrym dla zębów są nasiona, gałązki drzew owocowych, twarde warzywa, orzechy i ciastka dedykowane gryzoniom. Dodatkowo pamiętajmy o tym, by w diecie maluchów bezwzględnie przeważały twarde pokarmy. Gdy miękkich kęsów pupil nasz dostawać będzie zbyt dużo, na ich rzecz porzucić może nieco bardziej pracochłonne gryzienie twardego jedzenia.

Poza kwestiami zdrowotnymi wszelkie zdrowe przysmaki dla gryzoni dobrze sprawdzają się też w roli nagród czy „rozpieszczaczy”. W końcu i tym małym zwierzakom ot tak po prostu należą się smaczne kąski. 

Sprawdź, czy specjał nadaje się dla twojego malucha


W sklepach zoologicznych nie brak specjałów opatrzonych hasłem: „dla gryzoni”. I choć w poszukiwaniach jest to cenna wskazówka, pamiętajmy o tym, że nie wszystkie z tych kęsów w równym stopniu nadawać będą się dla każdego małego ssaka z rosnącymi siekaczami. Warto więc przejrzeć opisy produktów bądź przeanalizować skład widniejący na etykiecie. Kwestią, na którą warto w tym wypadku zwrócić szczególną uwagę, jest m.in. cukier.

Cukier to produkt zakazany m.in. dla koszatniczek. Te żyjąc w swym naturalnym środowisku, a więc w górzystym Chile, praktycznie nie mają okazji spożywać cukrów. Organizm ich nie tylko ma więc problem z regulowaniem cukru we krwi, ale i nie metabolizuje on węglowodanów. Innymi zwierzakami, w przypadku których warto uważać na ten właśnie składnik, są też myszoskoczki i chomiki dżungarskie. Przy okazji pamiętajmy, że cukier to nie tylko miód czy krystalizowana sacharoza, bogate są w niego również owoce, zwłaszcza zaś banany.

↓ PRZYSMAKI DLA GRYZONI ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Małgorzata Paszko
Zdjęcie: Zdjęcie: © Artemy Sobov — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz