piątek, 12 kwietnia 2019

Jak usunąć kotu kleszcza?


Wśród domowych mruczków nie brakuje zapalonych wędrowców. Aby wypoczynek na świeżym powietrzu był dla naszego pupila udany, nie możemy zapomnieć o zabezpieczeniu go przed groźnymi pasożytami. Do takich z pewnością należą kleszcze. Co zrobić, jeśli naszemu futrzakowi nie uda się uniknąć ich ataku? Jak usunąć kotu kleszcza?Profilaktyka przeciwkleszczowa u kotów


Dość powszechne jest przekonanie, że koty nie zapadają na choroby odkleszczowe. Niestety, w rzeczywistości nie można całkowicie wykluczyć u mruczków problemów zdrowotnych związanych z żerowaniem na nich pajęczaków. W wyniku ukąszenia kleszcza u futrzaka może rozwinąć się m.in. anaplazmoza, borelioza, hemobartonelloza czy odkleszczowe zapalenie mózgu. Choroby te na szczęście występują u mruczków dość rzadko, ale ryzyko zawsze istnieje. Nigdy nie można więc zaniedbać profilaktyki przeciwkleszczowej u kotów.

Koty lubią chadzać własnymi ścieżkami. Jeśli nasz podopieczny jest przyzwyczajony do regularnych spacerów, zwykle nie namówimy go do ograniczenia wędrówek. Warto jednak wypuszczać pupila na zewnątrz w czasie, kiedy kleszcze są mniej aktywne, czyli około południa. Wskazane jest także odpowiednie zaaranżowanie otoczenia. Zadbajmy o regularne koszenie trawników, przycinanie krzewów i karczowanie zarośli. Dzięki temu nasza okolica stanie się dla kleszczy mniej atrakcyjna. Każdemu kotu należy regularnie aplikować odpowiednie środki zwalczające pasożyty zewnętrzne. U mruczków wychodzących bardzo dobrze sprawdzają się preparaty spot-on, które zakrapla się pipetą na kark. Zazwyczaj zapewniają one około miesięczną ochronę przed pajęczakami. Jeżeli zależy nam na dłuższym czasie działania, możemy zdecydować się na obroże przeciwkleszczowe, które skutecznie chronią zwierzaki przed pasożytami nawet przez 8 miesięcy. Pamiętajmy jednak, że akcesoria dla mruczków muszą umożliwiać im łatwe oswobodzenie się w razie np. zaczepienia o gałązkę. Pożądane jest również, by były wodoodporne. Do substancji czynnych stosowanych w walce z kleszczami u kotów należą przede wszystkim fipronil i flumetryna. Pamiętajmy, że u mruczków nie można używać specyfików z permetryną, które są często aplikowane psom.

↓ KROPLE SPOT ON DLA KOTA ↓Jak szybko wykryć kleszcza u kota?


Stosowanie środków przeciwpasożytniczych znacznie ogranicza ryzyko rozwoju u kota chorób odkleszczowych. Większość specyfików ma zarówno działanie odstraszające, jak i roztoczobójcze. Zawsze warto jednak zachować czujność. Szybkie wykrycie kleszcza u mruczka wyraźnie zmniejsza niebezpieczeństwo ewentualnych problemów zdrowotnych. By nie doszło do transmisji patogenów, pajęczaka powinno się usunąć przed upływem 24 h od rozpoczęcia przez niego żerowania. Najlepiej jednak zrobić to maksymalnie w ciągu kilku godzin od ukąszenia. Bardzo istotne jest więc skrupulatne przeglądanie futerka pupila po jego powrocie z każdej przechadzki. Najłatwiej zrobić to przy okazji dokładnego wyczesania kota. Kleszcze można też nieraz wykryć podczas głaskania. Pajęczaki najczęściej na miejsce wkłucia wybierają obszary, gdzie skóra jest cienka i dobrze ukrwiona. Ze szczególną skrupulatnością trzeba zatem sprawdzić skórę kota w okolicach pach, pachwin, uszu, brzucha, karku, pyszczka.

↓ OBROŻA PRZECIWKLESZCZOWA DLA KOTA ↓Jak usunąć kleszcza u kota?


Usuwanie kotu kleszcza nie należy raczej do skomplikowanych zabiegów. Pewną trudność może jednak sprawiać unieruchomienie kota podczas całej procedury. Z tego powodu warto poprosić kogoś o pomoc w przytrzymaniu pupila. Dobrze też przed zabiegiem przygotować sobie niezbędne akcesoria. Do wyciągnięcia pajęczaka możemy użyć zwykłej pęsety lub specjalnych kleszczołapek w postaci szczypiec bądź haczyków. Niezbędne są także rękawiczki ochronne, które zabezpieczą nas przed ewentualnym zarażeniem chorobą odkleszczową. Powinniśmy mieć ponadto w zanadrzu środek do dezynfekcji kociej skóry. Usuwanie kotu kleszcza rozpoczynamy od uchwycenia go za głowę, jak najbliżej miejsca wkłucia, czyli tuż przy skórze kota. Pajęczaka nie należy chwytać za odwłok, smarować tłuszczem czy alkoholem. Tego typu manewry mogą spowodować gwałtowne uwalnianie przez pasożyta niebezpiecznych dla mruczka patogenów. Istnieją dwie podstawowe metody usuwania kleszczy. Pasożyta możemy wykręcić (przeciwnie do ruchu wskazówek zegara) lub po prostu wyciągnąć (prostopadle do skóry, w górę). Trzeba przy tym uważać, by przypadkowo nie rozerwać kleszcza. Niewskazane są więc żadne gwałtowne ruchy. Jeśli w skórze mruczka pozostaną fragmenty pajęczaka, należy spróbować usunąć je przy pomocy igły. W przypadku trudności najlepiej udać się po pomoc do weterynarza. Po usunięciu kleszcza powinniśmy dokładnie zdezynfekować ranę i obejrzeć skórę kota w pobliżu miejsca wkłucia.

Choroby odkleszczowe u kotów często przebiegają bardzo niecharakterystycznie, przez co ich diagnostyka bywa trudna. Po usunięciu kleszcza musimy zatem bardzo skrupulatnie obserwować naszego pupila. Jeżeli zauważymy u niego jakiekolwiek niepokojące objawy (np. brak apetytu, gorączkę, światłowstręt), jak najszybciej skonsultujmy się z weterynarzem. Koniecznie poinformujmy go o tym, że nasz futrzak miał niedawno kleszcza. Szybka interwencja może uratować zwierzakowi życie i ułatwić mu powrót do zdrowia.

↓ SZCZYPCE DO USUWANIA KLESZCZY U KOTA ↓

Sklep Telekarma
Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: © kaninstudio — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza