poniedziałek, 22 kwietnia 2019

Wyprawka dla myszy


Myszy to małe pupile o wielkim charakterze. Są bardzo towarzyskie, uwielbiają się bawić i poznawać świat, a do tego rozpiera je energia. Aby były bezpieczne w naszym domu, potrzebują rzecz jasna odpowiedniej wyprawki. Ważne jest, abyśmy zaopatrzyli się w nią jeszcze przed pojawieniem się gryzonia. Wyprawka dla myszy powinna zatem zawierać wszystko, co niezbędne. Oczywiście pewne akcesoria możemy dokupić także po jakimś czasie, ale to co bazowe, powinno znajdować się pod naszych dachem zanim zjawi się w nim oczekiwany pupil.

Klatka dla myszy


Klatka to podstawa w przypadku kompletowania wyprawki dla myszy. Gryzonie te są wyjątkowo małe, ale nie oznacza to, że klatka także może mieć niewielkie rozmiary. Im większe lokum, tym większy jest także komfort zwierzaka. Oczywiście przynajmniej raz dziennie nasza myszka potrzebuje wybiegu na otwartej przestrzeni (na przykład w naszym pokoju), ale klatka to strefa bezpieczeństwa, gdzie maluch może spać, wypoczywać, relaksować się, jeść oraz bawić się. Musi być zatem do wszystkich tych czynności dostosowana. Mysz na pewno w jakimś stopniu sama zagospodaruje sobie wnętrze klatki: poprzesuwa zabawki, wybierze ulubiony kącik na spanie, zabawę i jedzenie. Klatka dla myszy jednak musi być od początku porządnie wyposażona. Do wyboru mamy model tradycyjny, z kuwetowym dnem oraz prętami, jak również model przypominający terrarium lub akwarium, czyli zabudowany. Są zwolennicy zarówno jednego, jak i drugiego typu klatek. Jeśli zdecydujemy się na tradycyjny, koniecznie zwróćmy uwagę, czy odstępy między prętami są na tyle małe, że mysz nie da rady się przez nie wydostać (mniej niż 5 mm w przypadku mysich dzieci). Inaczej mamy gotową katastrofę. Wybierzmy też model z prętami metalowymi, bez pokrycia farbą, bo pupil może je podgryzać i lepiej, aby nie najadł się toksycznych substancji.

↓ KLATKA DLA MYSZY ↓Klatka musi być odpowiednio duża, także na wysokość, bo myszy dobrze skaczą i powinny mieć do tego odpowiednio przestronne wnętrze. Przyda się też dodatkowe piętro, bo te zwierzaki lubią się wspinać. Doskonałe okażą się także hamaki, przejścia, drabinki i tunele. Jeśli zdecydujemy się na model zabudowany, zwróćmy koniecznie uwagę, czy jest odpowiednio wysoki. Musi mieć również dobrą wentylację, czyli cyrkulację powietrza. W tego typu klatce także dobrze jest zadbać o mysie rozrywki: dopasować przejścia, tunele i drabinki. Niektóre firmy, jak na przykład Zolux, oferują klatki modułowe, które można ze sobą łączyć jak pomieszczenia, dzięki czemu mysz nigdy nie będzie się nudzić.

↓ KLATKI MODUŁOWE ZOLUX DLA MYSZY ↓Wyposażenie klatki dla myszy


Myszy lubią, kiedy w ich klatce znajduje się dużo gadżetów, choć oczywiście muszą one być rozmieszczone z głową, aby zostało dla futrzaka odpowiednio dużo przestrzeni na poruszanie się i zabawę. Podstawą wyposażenia klatki jest domek. Musi być odpowiedniej wielkości, zaciszny i koniecznie wykonany z naturalnych materiałów, bo myszy lubią wszystko podgryzać. Plastik nie jest przeznaczony do zjadania i skubanie zębami ścian domku z plastiku nie przysłuży się zdrowiu naszego pupila. Domek dla myszy musi mieć wygodne wejście, przez które zwierzak nie musi się przeciskać, dość miejsca w środku, aby dał radę się obracać, kręcić i rozciągać, natomiast możemy (i naprawdę warto) zrezygnować z podłogi, bo tylko się brudzi i stanowi nie lada wyzwanie przy czyszczeniu takiego mebla. Jako podłoga doskonale sprawdzi się sama ściółka – siano, trociny albo żwirek.

↓ DOMEK DLA MYSZY ↓Wśród podstawowych elementów wyprawki dla myszy wymienić również poidło – to o wiele lepszy pomysł niż miska z wodą, z której łatwo wszystko rozchlapać na boki. Myszka może także wpaść na pomysł, aby z miski zrobić sobie basen. Poidło przyczepiamy do prętów klatki albo do ścianki. Wodę należy wymieniać w nim regularnie. Miski to natomiast najlepszy sposób na podawanie jedzenia. Warto przeznaczyć jedną miskę na suche jedzenie – albo od razu kupić paśnik – oraz drugą na pokarmy bardziej mokre, na przykład surowe kawałki warzyw lub owoców. Te ostatnie należy usunąć z klatki, jeśli nie zostaną dojedzone, bo zaczną kleić się do wszystkiego i przywabią muchy. Miskę z jedzeniem możemy też postawić na górnym piętrze klatki. Wybierzmy wersję nieco cięższą – metalową lub porcelanową, którą trudniej jest przewrócić.

↓ WYPOSAŻENIE KLATKI DLA MYSZY ↓Ostatnia ważna sprawa to zabawki – myszy uwielbiają szaleć z piłkami, obracać się w kręciołkach, bujać w hamakach albo wspinać się na drabinki. Wszystkie akcesoria muszą być wykonane z naturalnych materiałów i solidnie zamocowane (dotyczy zwłaszcza elementów wiszących). Myszy uwielbiają również tunele i wszystkie wąskie przejścia, przez które można się przeciskać. Jeśli nasza myszka to prawdziwy czyścioch, możemy także pomyśleć o kupnie specjalnej toalety do klatki. Ta mały pojemnik, który regularnie należy opróżniać. Myszy przychylnym okiem spojrzą także na mosty oraz kule do biegania.

↓ ZABAWKI DLA MYSZY ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: © kyslynskyy — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz