wtorek, 30 października 2018

Najlepsza karma dla chomika


Chomiki są z natury wszystkożerne, ale nie oznacza to oczywiście, że możemy serwować im byle co albo resztki z naszego obiadu. Aby prawidłowo się rozwijać, mieć wysoką odporność i energię na harce oraz poznawanie świata, nasz pupil musi dostać pełnowartościowy pokarm, oparty nade wszystko na takich produktach, jak zioła, ziarna, owoce czy warzywa. Chomiki nie wzgardzą też od czasu do czasu zielonymi fragmentami roślin. Jeżeli chcemy mieć pewność, że menu chomika jest odpowiednio zbilansowane i kaloryczne, warto kupić mu gotową karmę, która zawiera wszystko, czego naszemu maluchowi do szczęścia potrzeba.


Dieta dla chomika


Chomiki są drobnymi gryzoniami o konkretnych zapotrzebowaniach żywieniowych. Podstawą ich menu powinny być ziarna, a także trawy i zioła, które dostarczają nie tylko dużych ilości białka roślinnego, ale także błonnika, niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Z kolei suszone owoce i warzywa to źródło witamin oraz minerałów. Nie podawajmy naszemu pupilowi żadnych tłustych pokarmów oraz znacznych ilości węglowodanów, ponieważ mogą one bardzo zaszkodzić zwierzakowi. Choć chomiki są bardzo energiczne i ciekawskie, łatwo je niestety utuczyć, jeśli przesadzi się z ilością serwowanych cukrów. Z tego powodu przysmaki w postaci ciasteczek, krakersów i smakoszek dla tych gryzoni należy kupować tylko raz na jakiś czas. Nasz chomik potrzebuje sporych ilości sianka i oczywiście pojemnika z czystą wodą. Poidło sprawdzi się o wiele lepiej niż miska, bo w tej drugiej nasz ulubieniec może zechcieć się wykąpać albo przewróci ją niechcący w trakcie zabawy. W pożywieniu chomika nie powinna się z kolei znaleźć żadna chemia pod postacią konserwantów, barwników czy ulepszaczy.

 ↓ SUSZONE WARZYWA I OWOCE DLA CHOMIKA ↓Karma dla chomika – którą wybrać?


Przede wszystkim należy wybrać karmę dla chomika, która jest dobrej jakości. Po czym ją poznamy? Po szczegółowym, przejrzystym składzie. Informacja na opakowaniu powinna zawierać dokładne dane, jakie produkty wchodzą w skład karmy. Samo hasło „zboża” nie wystarczy. Ważne, aby było wyszczególnione, jakie dokładnie są to zboża (chomikom smakuje pszenica, słonecznik czy owies, zaś siemię lniane doskonałe jest na futro i skórę). To samo dotyczy suszonych ziół. Oprócz nich w składzie karmy należy szukać warzyw i owoców. Jeśli chodzi o sam rodzaj karmy dla chomika, mamy do wyboru mieszankę albo granulat – sprasowane i mocno skoncentrowane granulki są doskonałe dla grymaszących zwierzaków, które wybierają tylko te kąski, które im smakują. W przypadku granulatu taka sztuczka z wybieraniem się nie uda. Oprócz podstawowej karmy możemy sięgnąć też po oddzielnie pakowane sianko oraz jego mieszankę z ziołami. Są aromatyczne i mają mnóstwo właściwości prozdrowotnych. Do ścierania zębów z kolei przydadzą się gałązki i fragmenty kory, które także dostaniemy np. w internetowym sklepie zoologicznym Telekarma.pl »

↓ ZIOŁA I SIANKO DLA CHOMIKA ↓
 

Oczywiście w zależności od rasy skład karmy dla chomika może się trochę różnić. Na rynku dostępne są specjalne produkty dedykowane chomikom syryjskim albo dżungarskim.


Menu chomika – co jeszcze można do niego dodać?


Ponieważ chomiki są zwierzakami wszystkożernymi, trochę białka zwierzęcego będzie smakowitym i zdrowym uzupełnieniem diety. Nie podawajmy tylko surowych fragmentów wraz z kośćmi, bo maluch zwyczajnie sobie nie poradzi. Najlepsze będzie gotowane na miękko mięsko drobiowe, ponieważ jest najdelikatniejsze i najbardziej lekkostrawne. Chomik nie pogardzi również… owadami. Oprócz białka zwierzęcego przydadzą się też witaminy i minerały pozyskiwane z surowych warzyw i owoców.  Oczywiście podajemy pupilowi małe fragmenty, a nie wrzucamy mu do klatki całe jabłko. Sprawdźmy też, czy chomik zjadł przysmak, który mu podaliśmy. Zwłaszcza surowe owoce szybko gniją, a do tego kleją się do futra, wyściółki i wszystkiego, co znajdzie się w ich pobliżu. Możemy też podawać futrzakowi surową trawę i zioła, ale ważne jest, aby nie były zbierane w oparach spalin i żeby – co równie istotne – nie były mokre. Od wilgotnej zieleniny chomik może dostać bardzo bolesnych wzdęć albo napuchnąć.

↓ KARMA DLA CHOMIKA ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Magdalena Dolata 
Zdjęcie: © Artemy Sobov - stock.adobe.com

1 komentarz:

  1. Mój chomik jest naprawdę bardzo wybredny, więc już nie wiem jakie karmy mu podawać.

    OdpowiedzUsuń