piątek, 19 października 2018

Jak dbać o sierść golden retrievera?


Golden retrievery to niezwykle przyjazne psy znakomicie sprawdzające się w roli domowych towarzyszy. Zwierzaki te idealnie nadają się na kompanów dla dzieci i choć w żyłach ich płynie krew psów myśliwskich, nie mają one problemów z zaaklimatyzowaniem się pod domową strzechą. Opieka nad golden retrieverem nie będzie wielkim wyzwaniem. Wystarczy odrobina dobrych chęci, by należycie zatroszczyć się o wychowanie, zdrowie i wygląd tego psiaka.


Jaką sierść mają golden retrievery?


Golden retrievery należą do grupy psów aportujących, płochaczy i psów wodnych. Zwierzaki te hodowane były po to, by towarzyszyć w polowaniach na ptactwo. Z racji tej ich długa piękna sierść podszyta jest gęstym i wodoodpornym podszerstkiem. Futro zewnętrzne, dłuższe na brzuchu, klatce piersiowej, na udach, tylnej części przednich kończyn oraz na ogonie, nieczesane może plątać się i supłać. Zostawiona samej sobie warstwa spodnia ma zaś tendencję do filcowania się. Dodatkowo obficie wypadające zwłaszcza podczas linienia włosy, zostając na zwierzaku, mogą utrudniać skórze oddychanie. To zaś często prowadzi do różnego typu zmian skórnych i podrażnień.

Jak często czesać powinniśmy golden retrievera?


Będąc właścicielami golden retrievera, nie możemy zapomnieć o pielęgnacyjnych zabiegach. Jednocześnie wcale nie znaczy to jednak, że troska o wygląd zwierzaka zajmować musi dużo czasu. Prawdą jest, że w dziedzinie tej przysporzymy sobie problemów, gdy długo nie będziemy sięgać po grzebień. Wystarczy jednak sierść pupila szczotkować regularnie, a zwierzak z pewnością szczycić będzie się pięknym i zadbanym futrem.

↓ FURMINATOR DLA GOLDEN RETRIEVERA ↓Wierzchnia warstwa psiej sierści wymaga nieco więcej starań. Tę do porządku przywołujmy 5-10 minutowym czesaniem przynajmniej 3 razy w tygodniu. Warstwę spodnią czesać możemy nieco rzadziej, np. raz w tygodniu. Nieco więcej pracy w utrzymanie sierści włożyć będziemy musieli w okresie linienia. Warto pamiętać jednak o tym, że częstsze szczotkowanie golden retrievera zminimalizuje wówczas ilość włosia porozrzucanego po mieszkaniu, a tym samym ułatwi sprzątanie.     

Czym czesać golden retrievera? 


Jak zostało już wspomniane psiaki tej rasy posiadają dwa typy sierści – gęstszy znajdujący się bliżej skóry podszerstek i zewnętrzny dłuższy włos okrywowy. Stąd też, jeśli chcemy należycie zabrać się za pielęgnację sierści golden retrievera, zaopatrzyć musimy się w dwa typy narzędzi. Z niesfornym podszerstkiem najłatwiej będzie nam się uporać przy pomocy szczotki pudlówki i trymera hakowego. Po ten drugi warto sięgnąć zwłaszcza wówczas, gdy podszerstek szybko się filcuje. Trymer hakowy wspaniale potrafi wyczesać i przygotować psie futro do dalszego trymowania trymerem tradycyjnym bądź palcami zaopatrzonymi w specjalne naparstki lub nakładki lateksowe. 

Do zabiegów mających na celu uporządkowanie włosa okrywowego użyjmy grzebienia z nierdzewnego metalu i szczotki miękkiej drucianej bądź wykonanej z naturalnego włosia. Grzebieniem z łatwością uda nam się rozczesać supły i splątania. Szczególnie wygodny jest do tego grzebień podwójny, a więc taki, który z jednego końca ma zęby o rzadszym, z drugiego o gęstszym rozstawie. Przy pomocy szczotki pozbyć możemy się z kolei kurzu i martwego naskórka. Sprzęt ten dobrze nadaje się też do nadania ostatecznego szlifu i równomiernego rozprowadzania po psiej sierści naturalnych olejów.   

↓ SZCZOTKI DLA GOLDEN RETRIEVERA ↓Kąpanie golden retrievera


Golden retrievery uwielbiają wodę. Wcale nie znaczy to jednak, że psiaka lubiącego pluskać się w jeziorze, co tydzień wrzucać powinniśmy do wanny. Kąpiel golden retrievera dobrze usuwa wszelki brud nagromadzony w psiej sierści, nie fundujmy jej jednak zwierzakowi częściej niż raz na dwa-trzy miesiące. Ponadto pamiętajmy, że do kąpieli używać powinniśmy specjalnego szamponu dla psa, nie zaś preparatów z naszej własnej półki. Przed przystąpieniem do tego zabiegu koniecznie porządnie wyszczotkujmy też psie futro. 

↓ SZAMPON DLA GOLDEN RETRIEVERA ↓Olej rybi pomoże zadbać o wygląd psiego włosia


Jeśli chcemy, by pupil nasz wspaniale się prezentował, nie zapominajmy o tym, że zabiegi pielęgnacyjne muszą iść w parze z dobrze zbilansowaną dietą. Podstawą jest tu oczywiście wysokiej jakości karma. Tę jednak warto uzupełniać specjalnymi witaminami dla psa, np. olejem z dorsza bądź łososia. Specjały takie, bogate w kwasy omega-3, DHA i EPA, pomagają zapobiegać alergiom i stanom zapalnym skóry. Dzięki temu w sposób znaczący wpływają one na kondycję psiego włosia.

↓ WITAMINY DLA PSA WSPOMAGAJĄCE SIERŚĆ ↓

Sklep Telekarma
Tekst: Małgorzata Paszko 
Zdjęcie: © 135pixels - stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz