czwartek, 11 października 2018

Najlepsza karma dla królika


Króliki to wyjątkowo towarzyskie i sympatyczne zwierzaki domowe, które ostatnio stają się coraz bardziej popularne w naszych mieszkaniach. Musimy jednak pamiętać, że nie są wyłącznie słodkimi, puszystymi kulkami. To żyjące i czujące stworzenia, potrzebujące naszej troski i opieki. Ponieważ ich układ pokarmowy jest wymagający, króliki muszą mieć specjalną dietę, idealnie dopasowaną do ich potrzeb. W przeciwnym wypadku pojawią się kłopoty. Co zatem jest najbardziej potrzebne naszemu pupilowi i co musimy wrzucać do jego miski i paśnika, aby miał dużo energii, tryskał zdrowiem i dobrym humorem?

Dieta dla królika


Nie wszystkie króliki żyją jako zwierzątka domowe w naszych mieszkaniach. Są także dzikie i to właśnie w oparciu o ich jadłospis opracowuje się najlepsze i najbardziej odżywcze karmy dla tych futrzastych pupili. Co jedzą króliki na wolności? Oczywiście są roślinożerne. Żywią się przede wszystkim trawami i ziołami, w mniejszym stopniu również owocami i warzywami. Nie pogardzą korą drzew, zielonymi pędami, liśćmi, a nawet niektórymi kwiatami. Widać zatem od razu, że ich dieta zawiera mnóstwo błonnika, którego nasz ulubieniec również bardzo potrzebuje, aby jego układ pokarmowy działał sprawnie i szybko. Ważne jest również roślinne białko, troszkę węglowodanów (tych z owoców) i oczywiście woda. W surowych pędach i liściach znajduje się jej całkiem sporo, ale królik potrzebuje także poidła z czystą wodą, którą regularnie powinniśmy wymieniać i uzupełniać.

↓ SUSZONE WARZYWA DLA KRÓLIKA ↓Wybieramy karmę dla królika


Zacznijmy od tego, że na rynku dostępne są dwa główne rodzaje karm. Pierwszy z nich to mieszanki, czyli to, co nazywamy prawie zawsze karmą klasyczną. Składają się na nią trawy, zioła, troszkę ziaren, owoce i warzywa. Mieszanki są bardzo smakowite i najbardziej zbliżone do diety naturalnej, charakteryzującej się tym, że zwierzak otrzymuje mieszankę różnych pyszności i częstuje się nimi, jak chce. Zagrożeniem przy stosowaniu takiej karmy jest kapryśność królika. Może się zdarzyć tak, że zasmakują mu tylko niektóre składniki karmy i tylko takie będzie wyjadał, resztę natomiast zostawi, bo nie przypadną mu do gustu. Wówczas dostarczy sobie tylko niektóre potrzebne substancje i prawdopodobnie zbyt ubogą ilość kalorii. Bezpieczniejszą wersją jest w związku z tym drugi rodzaj karm, czyli granulaty. Są całkowicie naturalne, tak samo jak mieszanki, ale odróżniają się tym, że składniki takich produktów zostają sprasowane i przyjmują formę małych granulek. Są zatem bardziej skoncentrowane i – co bardzo ważne – niemożliwe do podzielenia na części pierwsze, więc nie ma możliwości, że królik wyje na przykład tylko zioła, a zostawi owoce lub warzywa. Granulaty dla królika są zatem bardzo praktyczne, ale trzeba uważać z ich ilością, bo okazują się też bardziej kaloryczne, a nie chcemy przecież utuczyć naszego pupila.


↓ SIANO DLA KRÓLIKA ↓Co zawiera dobra karma dla królika, bez względu na rodzaj? Przede wszystkim białko roślinne i błonnik, witaminy i minerały (pochodzące przede wszystkim z owoców i warzyw) plus trochę węglowodanów. Karmy wysokiej jakości nie mają w swoim składzie żadnych konserwantów, zapychaczy, ulepszaczy ani sztucznych barwników. Dbajmy o to, że nasz królik nie spożywał żadnej chemii, bo może ona bardzo uszkodzić jego delikatny układ pokarmowy, spowodować kłopoty z wątrobą albo trzustką, a nawet wywołać alergię pokarmową. Z tego samego powodu nie wolno dokarmiać pupila resztkami z naszego stołu. Karma dla królika zawiera rośliny, troszkę ziaren (powinno ich być mało), owoce i warzywa.

↓ SUSZONE ZIOŁA DLA KRÓLIKA ↓
 


Czym urozmaicić dietę królika?


Jedzenie samej karmy może okazać się zbyt monotonne. Co warto włączyć dodatkowo do króliczej diety? Przede wszystkim serwujmy maluchowi sianko. Znajdziemy je w karmach, ale warto kupić także osobne mieszanki z siana albo siana i ziół w sklepach zoologicznych. Zioła nie tylko pięknie pachną i podnoszą walory smakowe produktu, ale mają też mnóstwo zalet: wspierają pracę układu pokarmowego, regulują wydzielanie enzymów, wspomagają pracę nerek, wątroby, działają odstresowująco i relaksująco. Do wyboru mamy mieszanki ziół jednego gatunku albo kilku. Warto też czasem serwować królikowi zioła na surowo, ważne jest tylko, aby nie zrywać ich tuż przy ruchliwych ulicach (będą pełne spalin i metali ciężkich) i aby nie okazały się mokre (zwierzak może od takich napuchnąć i mieć bolesne wzdęcia). Do ścierania zębów przydarzą się z kolei specjalne gałązki i kawałki kory, dostępne w sklepach zoologicznych. Raz na jakiś czas możemy też podać futrzakowi specjalną smakoszkę: to kolba złożona z ziaren, owoców i miodu. Jest bardzo słodka i bardzo kaloryczna, więc serwujmy ją tylko od święta.

↓ POKARMY DLA KRÓLIKA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Magdalena Dolata 
Zdjęcie: © Agnes - stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz