wtorek, 16 października 2018

Tauryna dla kota


Tauryna to jeden z najważniejszych składników kociej diety. Bez niej wiele procesów metabolicznych przebiega o wiele gorzej i pojawiają się problemy zdrowotne, często niestety bardzo poważne. Dlatego ważne jest, aby dbać o prawidłowe żywienie naszego pupila i nie serwować mu śmieciowego jedzenia, chemii albo resztek z naszego stołu. Nie są to bowiem produkty, które pokryją zapotrzebowanie żywieniowe mruczka na taurynę, nie wspominając już o tym, że takie menu jest też ubogie w wiele innych ważnych substancji, pełne natomiast niezdrowych tłuszczów i cukrów.


Czym jest tauryna?


Tauryna to bardzo ważny aminokwas, którego koci organizm sam z siebie nie jest w stanie wyprodukować, więc należy serwować go pupilowi w jedzeniu. Mruczki żyjące na wolności najwięcej tauryny pobierają z… myszy. Ich mięso zawiera naprawdę mnóstwo tego cennego aminokwasu. Czworonogi żyjące w naszych domach, które nie opuszczają mieszkania (nawet nie wychodzą do ogrodu), nie mają najmniejszych szans, aby złapać mysz i tym samym urozmaicić sobie menu. Zadbanie o prawidłowe żywienie jest zatem naszym zadaniem. Tauryna dla kota występuje także w innych produktach spożywczych, więc nie musimy ulubieńcowi łapać myszy.

Niedobory tauryny w diecie kota


Czym może skończyć się podawanie mruczkowi posiłków zbyt ubogich w taurynę? Odpowiedź brzmi: prawdziwą katastrofą zdrowotną. Oczywiście wszystko zależy od tego, jak bardzo tego aminokwasu brakuje w diecie zwierzaka. Znaczące braki wpływają bardzo negatywnie na niemal każdy układ w organizmie, najgorzej zaś na wzrok, układ nerwowy (wraz z mózgiem) oraz serce. Zbyt niski poziom tauryny u kota powoduje zmiany zwyrodnieniowe siatkówki, niewydolność serca i poważne zaburzenia w rozwoju kociąt (zwłaszcza jeśli chodzi o układ nerwowy). Jej brak może też mieć bardzo zły wpływ na trawienie tłuszczów i zaburzenia wytwarzania kwasów żółciowych. Ucierpi też układ krążenia – znacznie pogorszy się krzepliwość krwi. Nasz mruczek może mieć poważne kłopoty z płodnością i donoszeniem kociąt (które będą miały wady rozwojowe), jego odporność zacznie pikować w dół, pojawią się ospałość, apatia, złe samopoczucie. Brak tauryny to również zmiany w układzie szkieletowym, czyli poważne kłopoty z kośćmi oraz z futrem, które stanie się matowe, szorstkie i zacznie wypadać. Jak widać, niedobory tauryny mogą być naprawdę poważne i tragicznie. Nie pozwólmy, aby nasz mruczek musiał się z nimi zmagać i zadbajmy o jego prawidłową dietę.

↓ PRZYSMAKI DLA KOTA Z TAURYNĄ ↓Tauryna dla kota – gdzie jej szukać?


Taurynę dla kota znajdziemy przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego, a dokładniej w mięsie i podrobach. Weźmy pod uwagę, że kiedy mruczek posila się upolowaną myszą, zjada ją w całości, a zatem także z organami wewnętrznymi. To ważne, aby w kociej diecie nie zabrakło zwierzęcych serc, wątroby czy nerek. Oczywiście trzeba znać umiar, bo podawanie zbyt wielkich porcji wątróbki też nie skończy się dobrze (zbyt wiele witaminy A to poważne kłopoty zdrowotne). Dobre okażą się również kości, ścięgna i mięśnie, a mruczek z pewnością nie pogardzi takimi dodatkami w swojej diecie. Jeśli chodzi o bardziej ekstrawaganckie menu, warto sprawdzić, czy futrzakowi smakują owoce morza – są zdrowe i do tego stanowią doskonałe urozmaicenie posiłków. Nie zapomnijmy też o rybach. Łosoś atlantycki ma naprawdę sporo tauryny, z mięs z kolei najlepsze okażą się indyki. Mają łagodne, soczyste i do tego lekkostrawne mięso. Z produktów niemięsnych taurynę zawierają też jajka i produkty mleczne, z tymi ostatnimi trzeba jednak uważać, bo wiele mruczków nie radzi sobie z laktozą, ponieważ zanika u nich enzym odpowiedzialny za jej rozkładanie w organizmie. Tauryny nie ma w produktach roślinnych, więc najgorszym z możliwych pomysłów okaże się próba zrobienia z mruczka wegetarianina lub weganina.

↓ MOKRA KARMA DLA KOTA Z TAURYNĄ ↓


Karmy dla kota z tauryną


Samodzielne przygotowywanie posiłków jest zajęciem czasochłonnym i trzeba bardzo uważać, aby takie menu odpowiednio skomponować i zbilansować. Podawanie mruczkowi resztek z naszego stołu to najgorszy z możliwych pomysłów. Dlatego warto pomyśleć o gotowej karmie dla ulubieńca. Ważne jest oczywiście, aby było wysokiej jakości, czyli taka, która zawiera dużo mięsa, podroby, nienasycone kwasy tłuszczowe. Mruczkowi przydadzą się też witaminy i minerały. Unikajmy karm niskiej jakości, naszpikowanych chemią albo zapychaczami. Nie podawajmy też mruczkowi karm z dużą ilością zbóż. To zdecydowanie nie jest dobre źródło tauryny (ponieważ w ogóle jej tam nie ma). Informacja o składzie musi znajdować się na opakowaniu. Znajdziemy tam wszystkie potrzebne informacje, także tę o zawartości tauryny w produkcie. Jeżeli mimo dobrego żywienia futrzak cierpi na niedobory tego aminokwasu, warto skonsultować się z weterynarzem. Być może potrzebne będą dodatkowe suplementy diety z tauryną dla kota.

 ↓ SUCHA KARMA DLA KOTA Z TAURYNĄ ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: © isavira - stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz