wtorek, 23 października 2018

Najlepsza karma dla świnki morskiej


Świnka morska, choć jest gryzoniem, wcale nie gustuje w ziarnie. Nie jest więc tak, że chomika, myszkę i świnkę żywić możemy tą samą karmą. Niezależnie od tego, jakiego zwierzaka przygarnąć chcemy do domu, wpierw poznać musimy jego żywieniowe zwyczaje. Tylko dobrze dobrana i należycie zbilansowana karma dla świnki morskiej zapewni naszemu pupilowi zdrowie i dobrą kondycję na długie lata.


Podstawa diety dziko żyjących świnekZastanawiając się nad odpowiednim jadłospisem dla udomowionych zwierzaków, zawsze warto podejrzeć menu ich żyjących na wolności krewnych. Świnki morskie to stworzenia roślinożerne. Gdy same zabierają się za wyszukiwanie pożywienia, w pierwszej kolejności sięgają po trawy, liście, zioła, kwiaty, korę drzew, warzywa i owoce oraz tylko w niewielkiej ilości po zboża. Ponadto świnki morskie za jednym zamachem nie zjadają zbyt dużej ilości jedzenia – przegryzają one często i mało, żerując niemal nieustannie. Z tego właśnie powodu w klatkach tych pupili nigdy nie może zabraknąć pożywienia.

↓ SUSZONE WARZYWA DLA ŚWINKI MORSKIEJ ↓Podstawą diety świnki morskiej jest dobrze wysuszone, niezakurzone oraz wolne od pleśni i pestycydów siano, którego głównym składnikiem może być tymotka łąkowa bądź lucerna siewna. Taki rodzaj pożywienia niezwykle bogaty jest w błonnik. Ten zaś świnkom morskim nieodzownie niezbędny jest do prawidłowego trawienia, a tym samym do pozyskiwania z jedzenia wszelkich niezbędnych im składników odżywczych. Siano dla świnki morskiej znakomicie dba też o zęby. Dzięki niemu gryzonie te są w stanie zatroszczyć się o higienę jamy ustnej oraz utemperować wciąż rosnące siekacze.

↓ SIANO DLA ŚWINKI MORSKIEJ ↓Witamina C w diecie świnek morskich


Dieta dziko żyjących świnek niezwykle bogata jest w witaminę C. Zdecydowana większość ssaków nie ma problemów z samodzielnym syntetyzowaniem kwasu askorbinowego. Wyjątek stanowią tu ludzie, nietoperze oraz właśnie świnki morskie. Te ostatnie dodatkowo wyjątkowo gwałtownie reagują na deficyt tego składnika. Niedobór witaminy C u świnek objawia się zżółknięciem siekaczy, krwawieniem dziąseł, powstawaniem siniaków i niechęcią do jedzenia oraz chodzenia. W takich wypadkach konieczna jest wizyta u weterynarza i podanie dużych, uderzeniowych dawek witaminy. By nie dopuścić do takiego stanu, warto zadbać o codzienną profilaktykę. 

Naturalne produkty bogate w witaminę C i nadające się do serwowania świnkom to m.in. liście czarnej porzeczki, płatki dzikiej róży oraz zawsze łatwo dostępna natka pietruszki i czerwona papryka. Ponadto w sklepach zoologicznych zakupić możemy też specjalne preparaty w kroplach, którymi w prosty sposób uda nam się uzupełnić witaminowe braki oraz zasobną w witaminę C karmę.

↓ SUSZONE PRZYSMAKI DLA ŚWINKI MORSKIEJ ↓Karma dla świnki morskiej


Uznać można, że 60% codziennej porcji jedzenia w przypadku hodowanych w domach świnek morskich stanowić powinno siano. 20% w takim układzie przypada warzywom, owocom i ziołom. Pozostałe 20% wypełnić możemy dedykowanym świnkom granulatem. Ten ostatni w żadnym wypadku nie może być bazującym na ziarnie specjałem dla gryzoni. Koniecznie sięgnąć musimy tu po karmę dla świnki morskiej, która dostosowana jest do specyficznych wymogów żywieniowych zwierzaka. W tym wypadku dobrą opcją będą specjały bezzbożowe wzbogacone w minerały i witaminy. Wysokiej jakości zwarte granulki nie tylko wspaniale uzupełnią dietę malucha, ale i pozwolą mu zetrzeć zęby.

↓ SUSZONE ZIOŁA DLA ŚWINKI MORSKIEJ ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Małgorzata Paszko 
Zdjęcie: © dimarikpron - stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz