środa, 3 października 2018

Co zrobić, gdy szczeniak wymiotuje?


Wymioty u szczeniąt wcale nie są rzadkością. Nie każde żołądkowe ekscesy świadczą o poważnych problemach zdrowotnych. Zazwyczaj nie musimy więc wszczynać paniki, gdy naszemu małemu czworonogowi zdarzy się zwrócić pokarm. Jednocześnie wcale nie znaczy to jednak, że tego typu dolegliwości powinniśmy bagatelizować.


Najczęstsze przyczyny wymiotów u szczeniaka


Za wymiotami, szczególnie wtedy, gdy uporczywie nękają one psiaka, stać mogą poważne problemy zdrowotne. Zazwyczaj jednak, jeśli w grę wchodzi incydentalne zwracanie pokarmu, powody jego są nieco bardziej błahe. 

Nie da ukryć się, że większość małych pupili to prawdziwe żarłoki, które bez opamiętania rzucają się na serwowane im kąski. W rezultacie szczenięta zjadają więc wszystko, co znajdzie się w zasięgu ich pyska, a dodatkowo czynią to w niezwykle szybkim tempie. Pochłanianie zbyt dużej ilości jedzenia w połączeniu ze wzmożoną aktywnością fizyczną tuż po posiłku często kończy się torsjami. Do wymiotów u szczeniaka doprowadzać może też zjadanie przez szczeniaka różnorakiej przypadkowej zdobyczy w tym m.in. naszego jedzenia, trawy na podwórku bądź przysmaków wyciągniętych wprost ze śmietnika. Choć młody pupil ciekawy jest różnych smaków, jego żołądek wciąż jest niezwykle delikatny. Sposobem tym do ekscesów ze strony układu pokarmowego dojść może również wtedy, gdy psiakowi nagle zmienimy karmę. W grę wchodzić mogą tu też jeszcze niewykryte przez nas alergie pokarmowe.

Sytuacja robi się znacznie poważniejsza, gdy wymioty u szczeniaka wywołane są zatruciem substancjami toksycznymi, infekcją wirusową, bakteryjną, grzybiczą bądź pasożytniczą, udarem cieplnym, nieswoistym zapaleniem jelit, nowotworami czy innymi poważnymi chorobami. W takich sytuacjach jednak wymioty zazwyczaj nie ustępują samoczynnie bądź też towarzyszą im inne niepokojące objawy. 


Jak chronić psiaka przed nawracającymi wymiotami?


Okazuje się, że za wiele żołądkowych problemów odpowiedzialne może być serwowane szczeniakowi jedzenie. W tym zakresie możemy więc poczynić pewne kroki, by uchronić zwierzaka przed nieprzyjemnymi torsjami. W pierwszej kolejności zadbajmy więc o to, by pupil nasz nie wykradał przypadkiem znalezionych resztek i nie podjadał łakoci pochodzących z naszego stołu. Nie bez znaczenia jest też to, aby do menu zwierzaka nowe specjały wprowadzać powoli. Świeżo zakupioną karmę początkowo mieszajmy więc ze starą. Dobrym pomysłem na okiełznanie wilczego apetytu jest z kolei serwowanie psu mniejszych posiłków. W tym wypadku egzamin zdadzą też spowalniające jedzenie miski, a gdy w domu czworonogów mamy więcej – karmienie ich na osobności tak, by nie miały one szansy jadać na wyścigi.   


Kiedy wymioty u szczeniaka powinny nas zaniepokoić?


Jeśli pupil nasz zwymiotuje, ale widać, że zwierzak ma się dobrze i nic poza tym mu nie doskwiera, nie musimy od razu ruszać do weterynaryjnej kliniki. Szczenięta, zwłaszcza te młodsze i należące do przedstawicieli ras małych, nie powinny długo obywać się bez posiłku. Po zwróceniu treści żołądkowej zafundujmy im jednak post nietrwający dłużej niż sześć godzin. Jeśli przez ten czas nic się nie wydarzy, stopniowo włączać możemy niewielkie porcje delikatnego, lekkostrawnego pożywienia. W takich sytuacjach, podobnie jak przy biegunkach, dobrze sprawdza się biały ryż z kurczakiem. Ponadto nie zapominajmy i o tym, by zwierzak miał dostęp do świeżej wody. Zbyt łapczywe picie w takiej sytuacji przynieść może jednak więcej szkody niż pożytku, szczenięcą miskę miejmy więc pod kontrolą. 

Przedłużające się torsje młody psi organizm szybko doprowadzić mogą do osłabienia i odwodnienia oraz do zaburzeń równowagi elektrolitycznej. Stąd też, jeśli zwrot pokarmu nie jest jednorazowym incydentem, z małym pupilem szybko udać powinniśmy się do weterynarza. 


Jak zająć się wymiotującym psiakiem?


Żołądkowe kłopoty mogą zdezorientować psiaka, warto więc dodatkowo go nie stresować i zachować spokój. Gdy pupilem naszym targają torsje, najważniejsze co możemy zrobić, to upewnić się, czy jego przełyk jest drożny. Ani w tym, ani w żadnym innym wypadku nie podawajmy zwierzakowi leków z własnej apteczki, gdyż te nie zawsze nadają się dla psów i przysporzyć mogą tylko kolejnych problemów. Zamiast leczyć zwierzaka samodzielnie, szczeniaka, który nie przestaje wymiotować, czym prędzej zaprowadźmy do weterynarza. 

↓ LEKKOSTRAWNA KARMA DLA SZCZENIAKA ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Małgorzata Paszko
Zdjęcie: © ivan kmit — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz